Minister finansów o polskich finansach: „Nasz budżet opiera się na solidnych podstawach”

zdjęcie ilustracyjne, / Tadeusz Kościński / twitter.com/MF_GOV_PL

  

Polskie finanse mają się dobrze, dlatego nasz budżet w tym roku nie będzie miał deficytu - podkreślił szef resortu finansów Tadeusz Kościński. - W połączeniu z dobrymi dochodami wszystko to tworzy silne fundamenty dla polskiej gospodarki i pewne źródło finansowania programów prospołecznych - zaznaczył Kościński. Sejm uchwalił dziś ustawę budżetową na 2020 rok, która przewiduje, że dochody i wydatki będą jednakowej wielkości.

Ministerstwo finansów w komunikacie podkreśliło, że budżet na 2020 rok będzie pierwszym od 30 lat bez deficytu. Dochody i wydatki są równej wysokości - 435,3 mld zł.

"Resort finansów prowadzi odpowiedzialną politykę finansową państwa, czego dowodem jest przyjęta dziś ustawa budżetowa na 2020 r. Polskie finanse mają się dobrze, dlatego nasz budżet w tym roku nie będzie miał deficytu. Oparty jest na solidnych podstawach. W połączeniu z dobrymi dochodami wszystko to tworzy silne fundamenty dla polskiej gospodarki i pewne źródło finansowania programów prospołecznych"

- powiedział cytowany w komunikacie minister finansów Tadeusz Kościński.

Resort dodał, że uchwalony w piątek przez Sejm budżet, "zapewni stabilność finansów publicznych i wsparcie wzrostu gospodarczego".

Ministerstwo przypomniało, że budżet na 2020 r. oprócz zbilansowanych dochodów z wydatkami, przewiduje ponadto że deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) wyniesie na poziomie 1,2 proc. PKB. Wzrost PKB jest prognozowany na 3,7 proc. (w ujęciu realnym); inflacja ma wynieść 2,5 proc.; konsumpcja - 6,4 proc.; wzrost wynagrodzeń, emerytur i rent ma wynieść o 6,3 proc. (nominalnie).

"Prognozowany wzrost dochodów budżetu państwa w 2020 r. determinowany będzie m. in. wzrostem gospodarczym, przewidywanym poziomem inflacji, a także efektem już wdrożonych i aktualnie przygotowywanych zmian systemowych mających na celu dalsze uszczelnienie systemu podatkowego jak również działań mających na celu zmniejszenie obciążenia podatkiem PIT"

- dodało ministerstwo.

Prognoza uwzględnia ponadto: zmianę stawek akcyzy na używki, efekt wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, efekt rozszerzenia Małego ZUS, a także "skutki planowanych działań w zakresie promocji wyborów prozdrowotnych konsumentów oraz zmniejszenia 'szarej strefy' w obrocie odpadami".

Resort dodał, że wśród działań, mających na celu zmniejszenie obciążenia podatkowego osób fizycznych, które będą miały wpływ na dochody budżetowe w 2020 r., należy wymienić: zwolnienie z podatku przychodów z pracy i umów zlecenia osób poniżej 26 roku życia do kwoty 85 528 zł; obniżenie stawki podatkowej dla pierwszego progu podatkowego na skali podatkowej z 18 do 17 procent; podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodu.

Ustawa budżetowa uwzględnia także po stronie dochodowej prognozę wpłaty z zysku NBP w wysokości 7,2 mld zł. Dodano, że na dochody sektora finansów publicznych oddziaływać będzie ponadto przebudowa modelu funkcjonowania OFE.

Odnosząc się do wydatków budżetowych, "zapewniono niezbędne środki finansowe zarówno na kontynuację dotychczasowych priorytetów rządu z zakresu prowadzonej przez rząd polityki społeczno-gospodarczej, w tym w szczególności w ramach polityki prorodzinnej, jak również na realizację nowych zadań przy dalszym spadku rok do roku planowanych kosztów obsługi długu Skarbu Państwa".

Podkreślono, że zapewniono m.in. rozszerzenie finansowania programu "Rodzina 500+", finansowanie programu inwestującego w edukację polskich dzieci "Dobry start" obejmującego jednorazowym wsparciem wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, a także finansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego dodatkowego wsparcia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz dodatkowego, rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury.

Ministerstwo wskazało, że w budżecie zapewniono też środki na finansowanie rządowych programów infrastrukturalnych (drogowych oraz kolejowych), w tym na szczeblu samorządowym poprzez Fundusz Dróg Samorządowych oraz Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych (fundusz wspierający odbudowę sieci autobusowych połączeń lokalnych i walkę z wykluczeniem komunikacyjnym).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...


Obostrzenia nie zostaną poluzowane przed Świętami. Będzie rekomendacja noszenia maseczek?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

"Obostrzenia dotyczące epidemii nie zostaną teraz poluzowane "– powiedział w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił, że rozwój sytuacji i liczba zachorowań zależy obecnie w największym stopniu od tego, jak Polacy zachowają się w święta.

[polecam:https://niezalezna.pl/322015-sklepy-zmieniaja-godziny-otwarcia-zobacz-liste-przedswiatecznych-zmian]

Andrusiewicz był pytany na antenie Polsat News, o decyzje dotyczące utrzymania bądź rozszerzenia obecnych obostrzeń związanych z epidemią, np. o obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Nie chciałbym wyprzedzać faktów i mówić o tym, co powie premier Mateusz Morawiecki z ministrem Łukaszem Szumowskim. Na pewno nie możemy mówić, że obostrzenia zostaną w jakiś sposób poluzowane

– powiedział rzecznik.

Zaznaczył, że każde zrezygnowanie z obostrzeń i każde umożliwienie większej liczby kontaktów spowoduje wzrost zakażeń.

Nie ubiegając jutrzejszej konferencji, raczej nie przewiduję, żebyśmy mieli poluzować warunki, które mamy, na święta czy na okres poświąteczny

 – dodał.

Andrusiewicz wskazał, że w Polsce szczyt zachorowań mamy jeszcze przed sobą. Liczba zakażeń, jak mówił, rośnie stopniowo i wciąż w skali dnia jest trzycyfrowa.

[polecam:https://niezalezna.pl/322006-kiedy-wygasnie-epidemia-koronawirusa-szumowski-nie-wiemy-moze-w-grudniu-moze-jeszcze-pozniej]

Odnosząc się do kwestii ewentualnego obowiązku noszenia maseczek, rzecznik resortu zdrowia, powiedział, że wchodzimy w inny etap epidemii, co może wiązać się z innymi rekomendacjami.

Nie wykluczamy, że miękka rekomendacja, co do noszenia masek w miejscach publicznych, jak sklepy, będzie. Nie wykluczamy, że to się pojawi, bo mamy nowy etap – osoby, które są zakażone, a często nie mają objawów

– wskazał.

Dla bezpieczeństwa pewnie takie zalecenie się pojawi. Bo każdy powinien czuć się bezpiecznie. Nie jest to zaprzeczenie tego, co do tej pory komunikowaliśmy. Przy małej liczbie zakażonych nie było takiego zalecenia

 – dodał.

Pytany o prognozy rozwoju sytuacji, rzecznik MZ podkreślił, że wiele zależy od tego, jak Polacy zachowają się w święta.

[polecam:https://niezalezna.pl/322034-szczepionka-na-koronawirusa-w-ciagu-najblizszych-tygodni-szansa-na-to-odkrycie-izraelskich-uczonych]

Jeżeli podejdziemy odpowiedzialnie i nie będzie gremialnych spotkań, to będziemy mogli mówić o wyhamowaniu krzywej zachorowań. Jeżeli będą spotkania i kontakty to krzywa wystrzeli do góry. Wszystko zależy od nas

 – zaznaczył. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts