Putin postanowił upomnieć Zełenskiego. "Niedopuszczalne jest wypaczanie prawdy historycznej"

/ pixabay.com/DimitroSevastopol

  

Prezydent Rosji Władimir w rozmowie telefonicznej z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że niedopuszczalne jest "wypaczanie prawdy historycznej o wydarzeniach II wojny światowej" - poinformowały dzisiaj służby prasowe Kremla.

W oficjalnym komunikacie przekazały one, iż strona rosyjska "w kontekście zbliżającego się 75-lecia Wielkiego Zwycięstwa" podkreśliła "wkład wszystkich narodów ZSRR w pokonanie Niemiec nazistowskich". Rosja obchodzić będzie w tym roku 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej podczas oficjalnego święta państwowego - Dnia Zwycięstwa, przypadającego 9 maja.

Kreml przekazał ponadto, że w rozmowie telefonicznej prezydenci Rosji i Ukrainy wyrazili "gotowość do dalszych wysiłków, których celem jest uwolnienie i wymiana (...) osób przetrzymywanych" w związku z konfliktem w Donbasie.

Putin - według komunikatu - "w związku ze znanymi wypowiedziami przedstawicieli władz ukraińskich postawił wprost pytanie o to, czy Kijów ma zamiar realnie wywiązywać się z porozumień mińskich".

W związku z konfliktem w Donbasie prezydenci Rosji i Ukrainy mówili także o kwestiach związanych z podtrzymaniem rozejmu i dalszym rozgraniczeniu walczących sił i sprzętu wojskowego.

Władze Rosji ostro krytykowały wypowiedź Zełenskiego podczas wizyty w Polsce w styczniu br. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił, że słowa Zełenskiego o udziale ZSRR w rozpętaniu II wojny światowej są błędne i Moskwa ich nie akceptuje. Pieskow zapewniał, że chodzi o punkt widzenia, "jaki jest obraźliwy dla dziesiątków milionów Rosjan i obywateli krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, których rodzice, dziadkowie i krewni oddali życie za wyzwolenie Europy, w tym Polski, od faszyzmu".

Prezydent Ukrainy w Polsce brał udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W trakcie wizyty Zełenski powiedział m.in., że "naród polski pierwszy odczuł na sobie konsekwencje zbrodniczego spisku reżimów totalitarnych".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

MSZ zaniepokojone sytuacją w Donbasie. Apeluje do Rosji o zaprzestania agresji

/ separatyści na Ukrainie, kwiecień 2014 / By Yevgen Nasadyuk (Євген Насадюк) - https://www.facebook.com/enasadyuk/posts/10201620116161171, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32181178

  

MSZ wyraża głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji w Donbasie w ciągu ostatnich tygodni, czego ostatnim przejawem jest wtorkowa, intensywna wymiana ognia w obwodzie ługańskim - czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ. Resort apeluje o powstrzymanie agresji na Ukrainie.

"MSZ RP wyraża głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji w Donbasie w ciągu ostatnich tygodni, czego ostatnim przejawem jest dzisiejsza, intensywna wymiana ognia w obwodzie ługańskim. Ataki ze strony wspieranych przez Rosję nielegalnych formacji zbrojnych następują w okresie, gdy dzięki wysiłkom w ramach formatu normandzkiego (N4) oraz konstruktywnej postawie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, proces uregulowania konfliktu nabrał nowej dynamiki" - czytamy w komunikacie MSZ.

Resort polskiej dyplomacji wezwał również stronę rosyjską do zaprzestania agresji przeciw Ukrainie.

- MSZ RP niezmiennie wzywa Rosję do zaprzestania agresji przeciw Ukrainie, w tym wycofania kontrolowanych przez nią formacji zbrojnych z okupowanej części Donbasu i do bezwarunkowego wdrożenia Porozumień Mińskich

- podkreślono w komunikacie.

Prorosyjscy terroryści zaatakowali pozycje ukraińskich sił zbrojnych w obwodzie ługańskim ok. godz. 5 rano (4 w Polsce) we wtorek. Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy zaznaczył, że terroryści prowadzili ostrzał, wykorzystując uzbrojenie zabronione przez porozumienia mińskie: moździerze kalibru 120 mm, granatniki i wielkokalibrowe karabiny maszynowe.

Walki trwały w pobliżu miejscowości: Nowotoszkowske, Orichowe, Krymske i Chutor Wilnyj. Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych poinformował we wtorek, że zginął jeden ukraiński żołnierz, czterech zostało rannych. Atak odparto.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że wtorkowy atak to "próba zerwania procesu pokojowego".

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską. W rezultacie walk zginęło dotychczas ponad 13 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts