Prezydent Niemiec krytycznie o USA

/ tvjoern CC0

  

USA pod obecną administracją odrzucają ideę społeczności międzynarodowej - oświadczył prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, otwierając 56. Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa. Steinmeier skrytykował też podejście Chin i Rosji do polityki zagranicznej.

- Rosja (...) sprawiła, że siły zbrojne i gwałtowne przesuwanie granic na kontynencie europejskim znowu stały się środkami politycznymi - powiedział prezydent Niemiec. - Chiny (...) akceptują prawo międzynarodowe wybiórczo, tylko to, które nie jest sprzeczne z ich interesami - oznajmił. - A nasz najbliższy sojusznik, Stany Zjednoczone, pod obecną administracją odrzucają ideę społeczności międzynarodowej - dodał Steinmeier.

Jego zdaniem rezultatem tak prowadzonej polityki jest „więcej nieufności, więcej uzbrojenia, mniej bezpieczeństwa (...) aż po nowy nuklearny wyścig zbrojeń”.

W związku z tym, jak powiedział, Niemcy powinny zwiększyć wydatki na obronność, żeby przyczynić się w większym stopniu do bezpieczeństwa europejskiego i żeby utrzymać sojusz z USA. Steinmeier wezwał także do prowadzenia europejskiej polityki wobec Rosji, „która nie jest ograniczona do potępiania oświadczeń i sankcji”.

W konferencji bierze udział ponad 500 wysokiej rangi przedstawicieli polityki, gospodarki, nauki i ruchów obywatelskich z całego świata. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dwa miliardy na onkologię propozycją widmo? Wiceminister zdrowia obnażył narrację opozycji

/ wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński/ fot. Telewizja Republika

  

Gdyby opozycja przedstawiła jakieś konstruktywne rozwiązanie, być może możliwym byłoby przekazanie tych środków na onkologię. Jeśli jednak popatrzymy na dalsze prace legislacyjne, podnoszona alternatywa jest absolutnie fałszywa - ocenił w programie Telewizji Republika „W Punkt” wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, odnosząc się do blisko 2 mld zł rekompensaty dla mediów publicznych.

Sejm odrzucił w ubiegły czwartek sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Przed głosowaniem w Sejmie opozycja apelowała o to, by zaoszczędzone w ten sposób prawie 2 mld zł przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi.

Jak ocenił gość red. Katarzyny Gójskiej, „podnoszona alternatywa „media publiczne albo walka z rakiem” jest absolutnie fałszywa”. - Nie znajduje ona odzwierciedlenia w żadnych dokumentach przedłożonych przez parlamentarzystów opozycji - wskazał wiceminister Cieszyński.

Polityk zwrócił uwagę na piątkowy blok głosowań, gdzie politycy opozycji w zgłoszonej poprawce gremialnie opowiedzieli się za przyznaniem 750 mln zł z budżetu państwa na media publiczne.

Jak pisaliśmy wczoraj na łamach naszego portalu, „w poprawce zaproponowano przeznaczenie z budżetu państwa dodatkowych środków dla mediów publicznych, celem zastąpienia obowiązku opłacania abonamentu za używanie odbiorników RTV”. Większością głosów posłów Prawa i Sprawiedliwości poprawkę odrzucono.

[polecam:https://niezalezna.pl/311414-hejtuja-pis-za-wsparcie-mediow-publicznych-a-sami-glosowali-za-prawie-miliardem-na-tvp-i-polskie-radio]

- To co najmniej rozdwojenie jaźni

- skwitował wiceminister Cieszyński.

- Nakłady na onkologię w Polsce systematycznie rosną. To blisko 50-procentowy wzrost w pierwszej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości. Według szacunków, na leczenie pacjentów chorych na raka, w tym roku przeznaczonych zostanie 11 mld zł - wskazał Cieszyński.

Podkreślił, że flagowym rozwiązaniem, pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy, jest Narodowa Strategia Onkologiczna. - Środki, które są w systemie, będą wydawane lepiej, z lepszymi skutkami dla pacjentów - dodał gość red. Gójskiej.

- Przykładem może być pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej. Funkcjonuje obecnie w dwóch województwach. W jednym z nich, dzięki wdrożonym zmianom organizacyjnym, bez istotnego zastrzyku finansowego, udało się skrócić czas oczekiwania na wizytę z dwóch miesięcy do dwóch dni!

- mówił dalej sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

- Wprowadzono możliwość umówienia się na kolejne badania i wizyty przez telefon. Coś, co znamy z prywatnego systemu ochrony zdrowia, coś bardzo wygodnego, staje się faktem w publicznym systemie. Wszystko to dzięki wprowadzeniu nowych mechanizmów

- wymieniał Cieszyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts