Listy poparcia do KRS zostały ujawnione. Kancelaria Sejmu zamieściła je na swojej stronie

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Kancelaria Sejmu zamieściła dzisiaj na swoich stronach wykaz sędziów popierających zgłoszenia kandydatów na członków KRS. W środę marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, zapewniła, że Kancelaria rozpocznie procedurę ujawniania list poparcia sędziów-kandydatów do KRS po pojawieniu się uzasadnień dwóch wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie

Listy poparcia do KRS zamieszczone zostały na stronie internetowej Kancelarii Sejmu - KLIKNIJ!

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie opublikował dzisiaj uzasadnienia dwóch wyroków uchylających postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, które wstrzymuje upublicznienie przez Kancelarię Sejmu tzw. list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oświadczyła w środę, że po pojawieniu się tych uzasadnień Kancelaria Sejmu rozpocznie procedurę ujawniania list poparcia sędziów-kandydatów do KRS.

Chodzi o uzasadnienie do orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 stycznia, w którym uchylił on postanowienia prezesa UODO, wstrzymujące upublicznienie przez Kancelarię Sejmu podpisów pod listami poparcia kandydatów do KRS.

Z kolei w drugim wyroku z tego samego dnia WSA uchylił postanowienie prezesa UODO, które nakazuje Kancelarii Sejmu ograniczenie przetwarzania danych osobowych Macieja Nawackiego, członka KRS i prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, poprzez powstrzymanie się od upublicznienia list poparcia do KRS. W tej sprawie skargę do WSA wniósł we wrześniu 2019 r. Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Szef MS Litwy w o Katyniu i Smoleńsku

zdjęcie ilustracyjne / Marian Paluszkiewicz Gazeta Polska

  

Litwa wspólnie z Polską upamiętnia 80. rocznicę krwawej zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę tragedii smoleńskiej - napisał dziś szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius w liście do ministra spraw zagranicznych RP Jacka Czaputowicza.

„Razem z całą Polską upamiętniając 80. rocznicę krwawej zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę tragedii smoleńskiej wyrażamy nasze szczere poparcie i solidarność” – czytamy w liście.

Linkeviczius wskazuje, że „mord dokonany wiosną 1940 roku przez katów NKWD Związku Sowieckiego na ponad 22 tysiącach polskich oficerów i przedstawicieli inteligencji był tragiczną stratą dla Polski, zaś długoletnie jego zaprzeczanie i ukrywanie sprawców zadało potężny cios rodzinom ofiar”.

„Takie barbarzyńskie zbrodnie nie mogą się powtórzyć. Prawdy nie da się przemilczeć. Niezależnie od tego, jak bardzo mogłaby być okrutna, jej nie da się ukryć”

– pisze w swym liście szef litewskiej dyplomacji.

Litwa pamięta też „bohaterów Polski, którzy 10 kwietnia 2010 roku tragicznie zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem — śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Pierwszą Panią Marię Kaczyńską oraz wszystkich, którzy stracili życie tego dnia”.

„To byli również nasi przyjaciele, na których zawsze mogliśmy polegać w trudnej chwili. Dlatego ich utrata jest również naszą niepowetowaną stratą, którą wspólnie przeżywamy w głębokim smutku” – podkreśla Linkeviczius.

Minister zaznacza, że „w chwili obecnej, gdy przeżywamy okres niezwykłych prób wymagających jedności, musimy nadal wspólnie stawiać czoło zakusom przepisywania historii”. Przypomina, że we wtorek Sejm Republiki Litewskiej „przyjął przedłożoną przeze mnie rezolucję, popierającą strategicznego partnera — Polskę, którą to Federacja Rosyjska stara się cynicznie oskarżyć o współudział w wywołaniu II wojny światowej”.

„Litwa potępia prowadzoną przez Federację Rosyjską politykę historycznego rewizjonizmu oraz szerzoną dezinformację, mającą na celu zatajanie roli Związku Sowieckiego jako jednego z głównych inicjatorów II wojny światowej, dążenie do obarczenia winą ofiary agresji oraz usprawiedliwianie paktu Ribbentrop-Mołotow z 1939 roku wraz z tajnymi protokołami, negowanie ich skutków, jakimi okazało się skazanie Europy Środkowo-Wschodniej na dziesięciolecia okupacji i ucisku”

– podkreśla minister.

„Litwę i Polskę łączy wielowiekowa wspólna historia, która wielokrotnie dowiodła, że byliśmy najsilniejsi, gdy byliśmy razem. Wierzę, że czerpiąc siłę z naszej chlubnej historii, jak najszybciej sprostamy również aktualnym wyzwaniom” – napisał Linkeviczius w liście do szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts