Żenujący happening KOD „w rocznicę wypadku Beaty Szydło”. Prezydent miasta nie zamierza reagować

zdjęcie ilustracyjne, / twitter.com/printscreen

  

Oświęcimskie PiS zażądało od prezydenta miasta Janusza Chwieruta, szefa lokalnej PO, by potępił zachowania działaczy KOD na happeningu w "rocznicę wypadku kolumny wiozącej premier Beatę Szydło". Chwierut podkreślił, że nie uczestniczył w wydarzeniu i nie będzie się do niego odnosił. W modłach do drzewa uczestniczył za to inny polityk Koalicji Obywatelskiej - poseł Marek Sowa.

KOD zorganizował happening w Oświęcimiu 10 lutego, dokładnie trzy lata od wypadku, w którym zderzył się fiat seicento, prowadzony przez Sebastiana Kościelnika, z kolumną przewożącą ówczesną premier. Poszkodowana została wówczas Beata Szydło i dwóch funkcjonariuszy jej ochrony.

Działacze KOD w poniedziałek obwołali drzewo, w które uderzyła limuzyna premier, mianem pomnika „pokory Beaty”. Parodiowali modlitwy. W happeningu uczestniczył poseł PO Marek Sowa, który zarzucił ówczesnemu rządowi, że próbował zrobić „kozła ofiarnego” z kierowcy seicento.

Lokalni działacze PiS w reakcji na upubliczniony w lokalnych mediach film prezentujący happening zaprotestowali. W liście do prezydenta Oświęcimia zaznaczyli, że nie odnosiliby się do poniedziałkowego zdarzenia, gdyby nie „entuzjastyczny udział w nim posła Marka Sowy, członka Platformy Obywatelskiej”, której szefem lokalnych struktur jest Janusz Chwierut.

Zdaniem liderów oświęcimskiego PiS Zbigniewa Starca i Jakuba Przewoźnika, „podczas tego żenującego incydentu padały słowa i sformułowania, które kpią z symboliki chrześcijańskiej”. Na filmie słychać słowa w formie litanii, m.in. „to drzewo takie święte”, „czy rany twe kiedykolwiek się zabliźnią?”, „o drzewo bądź pozdrowione”.

Politycy PiS uważają, że w Oświęcimiu, któremu patronuje św. Jan Bosko, taka forma happeningu jest „oburzająca i niedopuszczalna, gdyż obraża uczucia wszystkich ludzi wierzących”. W związku z udziałem w wydarzeniu posła PO, zaapelowali do Chwieruta „o jednoznaczne potępienie tego rodzaju retoryki”.

Prezydent Oświęcimia w oświadczeniu wydanym w piątek wskazał, że „Polska jest jeszcze krajem demokratycznym”. „Wolność słowa jest jednym z ważniejszych praw obywatelskich. Pełniąc funkcję prezydenta miasta staram się, aby te wartości były również przestrzegane w Oświęcimiu” – napisał.

Chwierut zaznaczył, że nie uczestniczył w zgromadzeniu organizowanym przez oświęcimski KOD. „Trudno mi więc odnosić się do wypowiedzianych tam słów czy sformułowań, a tym bardziej publicznie potępiać obecne na nim osoby” – podkreślił.

W jego odczuciu list adwersarzy jest „przejawem hipokryzji członków Prawa i Sprawiedliwości, zwłaszcza w kontekście zachowania poseł Joanny Lichockiej podczas ostatniego posiedzenia Sejmu”. Zarzucił politykom konkurencji stosowanie podwójnych standardów w debacie publicznej.

Do wypadku doszło 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu. Policja podała, że rządowa kolumna trzech samochodów, w której jechała ówczesna premier Beata Szydło (jej pojazd znajdował się w środku kolumny) wyprzedzała fiata seicento. Jego kierowca Sebastian Kościelnik (zgodził się na ujawnienie wizerunku, imienia i nazwiska) przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto ówczesnej szefowej rządu, które wjechało w drzewo.

Prokuratura zarzuciła Kościelnikowi nieumyślne spowodowanie wypadku. Sprawa toczy się przed oświęcimskim sądem rejonowym. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...


153 nowe zakażenia na Ukrainie

/ pixabay.com

  

- O 153 - do 1225 - wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zakażonych koronawirusem na Ukrainie - poinformowało tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zmarłych chorych na Covid-19 zwiększył się o pięć - do 32. 25 osób wyzdrowiało.

"Według danych Centrum Zdrowia Publicznego z godz. 22 (godz. 21 w Polsce) 4 kwietnia na Ukrainie jest 1225 potwierdzonych laboratoryjnie - przy wykorzystaniu metody PCR - przypadków Covid-19. Ogółem odnotowano 32 zgony z powodu Covid-19. Łącznie 25 osób już wyzdrowiało (...)"

- napisał resort na Facebooku.

Wcześniej ministerstwo ogłosiło, że szczyt zachorowań na Covid-19 na Ukrainie jest prognozowany na 14-15 kwietnia.

Z przedstawionych w sobotę rano danych ministerstwa wynika, że najwięcej przypadków zakażeń odnotowano w Kijowie. W sobotę mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko poinformował, że w mieście jest 214 przypadków Covid-19, w tym 25 infekcji wykryto w ciągu ostatniej doby.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Kijowska Miejska Administracja Państwowa kupiła 400 kamer, umożliwiających mierzenie temperatury i rozpoznawanie twarzy - poinformowały ukraińskie media, m.in. portal Dzerkało Tyżnia i agencja Unian. Media powołują się na dane z centralnego systemu zakupów państwowych Prozorro. Urządzenia mają być zainstalowane do 25 kwietnia.

Dziś kijowska administracja przekazała też na swoim portalu, że od poniedziałku wszystkie osoby wjeżdżające do miasta będą miały mierzoną temperaturę. Ludzie z podwyższoną temperaturą albo z objawami infekcji nie będą wpuszczani do stolicy. Wyjątek stanowią osoby jadące na obserwację lub hospitalizację.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts