Listy poparcia do KRS - do ujawnienia? WSA wydał uzasadnienie swoich wyroków

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie opublikował dzisiaj uzasadnienia dwóch wyroków uchylających postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, które wstrzymuje upublicznienie przez Kancelarię Sejmu tzw. list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa.

By Szczebrzeszynski - Self-photographed, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7518250

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oświadczyła w środę, że po pojawieniu się tych uzasadnień Kancelaria Sejmu rozpocznie procedurę ujawniania list poparcia sędziów-kandydatów do KRS.

Chodzi o uzasadnienie do orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 stycznia, w którym uchylił on postanowienia prezesa UODO, wstrzymujące upublicznienie przez Kancelarię Sejmu podpisów pod listami poparcia kandydatów do KRS.

Z kolei w drugim wyroku z tego samego dnia WSA uchylił postanowienie prezesa UODO, które nakazuje Kancelarii Sejmu ograniczenie przetwarzania danych osobowych Macieja Nawackiego, członka KRS i prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, poprzez powstrzymanie się od upublicznienia list poparcia do KRS. W tej sprawie skargę do WSA wniósł we wrześniu 2019 r. Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak dowiedziała się PAP w sekcji prasowej WSA, uzasadnienia zostaną w najbliższych dniach przesłane stronom postępowania. Orzeczenia WSA są nieprawomocne, przysługuje od nich możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#listy poparcia do KRS #Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo