Paweł Adamowicz ma swoją aleję w Warszawie. Odsłonięto tablicę w parku im. T. Mazowieckiego

/ By Rudolf H. Boettcher - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75866713

  

Aleję Pawła Adamowicza stołeczne władze, wraz z żoną i bratem zmarłego prezydenta Gdańska oraz obecną prezydent tego miasta Aleksandrą Dulkiewicz, odsłoniły dzisiaj w śródmiejskim parku Tadeusza Mazowieckiego.

W uroczystości odsłonięcia tablicy alei udział wzięli prezydenci i wiceprezydenci Warszawy i Gdańska, rodzina Pawła Adamowicza - Magdalena Adamowicz i Piotr Adamowicz, szefowa Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, politycy Platformy Obywatelskiej, w tym szef PO Borys Budka i kandydatka na urząd prezydenta, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także przybyli warszawiacy.

Paweł Adamowicz był samorządowcem, politykiem, działaczem opozycji w PRL, prezydentem Gdańska w latach 1998–2019. 13 stycznia 2019 r. 27-letni Stefan W. ugodził go nożem na scenie podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec zmarł następnego dnia w szpitalu. Miał 53 lata.

Z inicjatywy Trzaskowskiego 16 stycznia Rada Warszawy głosami KO przyjęła uchwałę nadającą alei parkowej imię Pawła Adamowicza. Radna niezrzeszona Monika Jaruzelska wstrzymała się wówczas od głosu, a w głosowaniu nie wzięli udziału radni Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej radni PiS argumentowali, że żadna ze stołecznych ulic nie została dotąd nazwana imieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który blisko dziesięć lat temu zginął w katastrofie smoleńskiej.

Trzaskowski zapowiadał, że z inicjatywą, aby uczynić patronem którejś z warszawskich ulic Lecha Kaczyńskiego, wyjdzie po wyborach parlamentarnych. Po tych wyborach, zadeklarował jednak, że zrobi to po kolejnych, prezydenckich. W niedawnej rozmowie z RMF FM szef PO Borys Budka ocenił, że stworzenie ulicy Lecha Kaczyńskiego byłoby dobrym gestem w dziesiątą rocznicę katastrofy.

Prezydent Warszawy pytany o tę kwestię w piątek podtrzymał, że z taką inicjatywą wyjdzie po majowych wyborach. Jego zdaniem każde jego działania wykorzystywane są w sposób polityczny. "Mam nadzieję, że po wyborach, kiedy opadną te emocje, będzie można podjąć tę decyzję bez zgiełku politycznego i w zgodzie" - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szara eminencja opuszcza Kreml. Doradzał ws. separatystów na Kaukazie i terrorystów w Donbasie

  

Kreml potwierdził dziś oficjalnie odejście „szarej eminencji” Władisława Surkowa z funkcji doradcy prezydenta Władimira Putina. Informacja, że Putin podpisał dekret w tej sprawie, ukazała się na stronie internetowej Kremla. Surkow ten przez lata był doradcą rosyjskiego prezydenta ws. separatystycznych gruzińskich respublik a później terrorystów na okupowanych ukraińskich terenach.

Jak ogłosił Kreml dziś wieczorem, prezydencki dekret o zwolnieniu Surkowa wchodzi w życie z dniem jego podpisania.

O tym, że Surkow, uważany za jednego ze strategów rosyjskiej polityki wobec Ukrainy, odszedł ze służby państwowej, media informowały pod koniec stycznia. Później Kreml poinformował, że relacjami rosyjsko-ukraińskimi zajmować się będzie w administracji (kancelarii) Putina jej wiceszef Dmitrij Kozak. Jednak rzecznik Putina Dmitrij Pieskow podkreślał, że oficjalnej decyzji o odejściu Surkowa na razie nie ma.

[polecam:https://niezalezna.pl/4234-kremlowska-agentura-od-podszewki]

Surkow przez wiele lat uważany był za szarą eminencję Kremla. Od 1999 roku zajmował stanowisko najpierw zastępcy, a potem szefa administracji prezydenta. Na tym stanowisku kształtował politykę wewnętrzną Rosji i był jednym z najbardziej wpływowych urzędników, przyczyniających się do kluczowych decyzji. Uważany był za pomysłodawcę wielu projektów partii politycznych. Uznawano go także za autora terminu „suwerenna demokracja” na określenie ustroju wewnętrznego putinowskiej Rosji - władzy autokratycznej z formalnymi jedynie instytucjami demokratycznymi.

[polecam:https://niezalezna.pl/88127-wyciekly-plany-putina-dotyczace-ukrainy]

W latach 2011-2013 Surkow był wicepremierem w rządzie Rosji. Jego odejście ze stanowiska w administracji prezydenta wiązano wówczas z masowymi protestami z lat 2011-2012, gdy opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa wyborcze. Z rządu Surkow odszedł w maju 2013 roku. W tym samym roku Surkow został doradcą prezydenta ds. współpracy z Abchazją i Osetią Południową - separatystycznymi regionami Gruzji wspieranymi przez Rosję. Na tym stanowisku odpowiadał również za współpracę z państwami poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) i za politykę wobec Ukrainy.

Po 2014 r. Surkow reprezentował stronę rosyjską jako wysłannik prezydenta na rozmowach z przedstawicielami władz USA (Victorią Nuland, a potem Kurtem Volkerem) o konflikcie w Donbasie. Po raz ostatni uczestniczył w rozmowach na ten temat w grudniu zeszłego roku, gdy w składzie delegacji rosyjskiej brał udział w spotkaniu przywódców „czwórki normandzkiej” (Ukraina, Rosja, Francja, Niemcy) w Paryżu.

[polecam:https://niezalezna.pl/286626-cala-prawda-o-wojnie-hybrydowej-wyciekly-szokujace-dokumenty-wplywowego-doradcy-putina]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts