Zmiany w budownictwie mieszkaniowym. Sejm przyjął nowelę Prawa budowlanego

/ pixabay.com/RAMillu

  

Przyjęta przez Sejm nowela Prawa budowlanego skróci cały proces inwestycyjny w budownictwie mieszkaniowym - oceniła cytowana w komunikacie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jej zdaniem planowane zmiany przyczynią się do utrzymania wysokiego trendu oddawania mieszkań.

- W 2019 r. oddano do użytkowania ponad 200 tys. mieszkań, czyli najwięcej od 1980 roku. Chcemy utrzymać ten trend, bo Polacy potrzebują mieszkań. Nowe Prawo budowlane przyczyni się do tego, ponieważ usprawni, skróci cały proces inwestycyjny

 – podkreśliła cytowana w komunikacie resortu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Z kolei wiceminister rozwoju Robert Nowicki zaznaczył, że obecnie organ, który wydaje pozwolenie na budowę, nie weryfikuje projektu budowlanego pod kątem technicznym, a jedynie sprawdza kompletność dokumentów.

- Projekt techniczny, który stanowi około 35 proc. całej dokumentacji, to szczególne warunki techniczne i bardzo szczegółowe opisy dla danego obiektu budowlanego. Często zmienia się on w procesie inwestycyjnym. Teraz projekt techniczny będzie mógł być wykonany po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych - dodał.

Nowicki podkreślił, że "obowiązkiem kierownika budowy będzie posiadanie aktualnego projektu technicznego na placu budowy, a projektant będzie składał oświadczenie o jego poprawności i sporządzeniu przed rozpoczęciem robót budowlanych".

- Dzięki temu zostaną dochowane warunki bezpieczeństwa, a jednocześnie proces skróci się po stronie inwestora. Również urzędy będą miały ułatwioną pracę, bo to kilkanaście milionów stron dokumentacji rocznie

 - ocenił wiceszef MR.

W komunikacie dodano, że ważna zmiana, która poprawia bezpieczeństwo budynków, dotyczy starych - co najmniej 20-letnich - samowoli budowlanych.

- Łatwiej będzie je zalegalizować, co pozwoli włączyć je w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Zmiana ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych

 - wskazał resort.

Dodano, że na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia, budujący będą składać mniej dokumentów.

- Inwestor do wniosku o pozwolenie na budowę będzie dołączał tylko część obecnego projektu budowlanego. Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku. Po zmianach projekt budowlany będzie składał się z projektu zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu), projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) i projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna) - wskazano.

Wyjaśniono, że projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie nadzoru budowlanego dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót, ale - jak dodano - nie zwalnia to z obowiązku sporządzenia projektu technicznego i przekazania go kierownikowi budowy przed rozpoczęciem robót budowlanych.

MR podkreśliło, że biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie będą zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.

W komunikacie wskazano, że z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę zwolniono, m.in. instalacje gazowe czy przydomowe tarasy naziemne. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej, budowa stawów i zbiorników wodnych do 1000 m2 powierzchni i do 3 m głębokości położonych na gruntach rolnych.

Przypomniano, że ustawa zakłada wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. "Nowe rozwiązania sprawią, że po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej wzruszyć" - podkreślono w komunikacie MR.

- Zmiany ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Będą sprzyjać szybszemu przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Pojawią się konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Ustawa wprowadza także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci - dodano w komunikacie resortu rozwoju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dwa miliardy na onkologię propozycją widmo? Wiceminister zdrowia obnażył narrację opozycji

/ wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński/ fot. Telewizja Republika

  

Gdyby opozycja przedstawiła jakieś konstruktywne rozwiązanie, być może możliwym byłoby przekazanie tych środków na onkologię. Jeśli jednak popatrzymy na dalsze prace legislacyjne, podnoszona alternatywa jest absolutnie fałszywa - ocenił w programie Telewizji Republika „W Punkt” wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, odnosząc się do blisko 2 mld zł rekompensaty dla mediów publicznych.

Sejm odrzucił w ubiegły czwartek sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Przed głosowaniem w Sejmie opozycja apelowała o to, by zaoszczędzone w ten sposób prawie 2 mld zł przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi.

Jak ocenił gość red. Katarzyny Gójskiej, „podnoszona alternatywa „media publiczne albo walka z rakiem” jest absolutnie fałszywa”. - Nie znajduje ona odzwierciedlenia w żadnych dokumentach przedłożonych przez parlamentarzystów opozycji - wskazał wiceminister Cieszyński.

Polityk zwrócił uwagę na piątkowy blok głosowań, gdzie politycy opozycji w zgłoszonej poprawce gremialnie opowiedzieli się za przyznaniem 750 mln zł z budżetu państwa na media publiczne.

Jak pisaliśmy wczoraj na łamach naszego portalu, „w poprawce zaproponowano przeznaczenie z budżetu państwa dodatkowych środków dla mediów publicznych, celem zastąpienia obowiązku opłacania abonamentu za używanie odbiorników RTV”. Większością głosów posłów Prawa i Sprawiedliwości poprawkę odrzucono.

[polecam:https://niezalezna.pl/311414-hejtuja-pis-za-wsparcie-mediow-publicznych-a-sami-glosowali-za-prawie-miliardem-na-tvp-i-polskie-radio]

- To co najmniej rozdwojenie jaźni

- skwitował wiceminister Cieszyński.

- Nakłady na onkologię w Polsce systematycznie rosną. To blisko 50-procentowy wzrost w pierwszej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości. Według szacunków, na leczenie pacjentów chorych na raka, w tym roku przeznaczonych zostanie 11 mld zł - wskazał Cieszyński.

Podkreślił, że flagowym rozwiązaniem, pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy, jest Narodowa Strategia Onkologiczna. - Środki, które są w systemie, będą wydawane lepiej, z lepszymi skutkami dla pacjentów - dodał gość red. Gójskiej.

- Przykładem może być pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej. Funkcjonuje obecnie w dwóch województwach. W jednym z nich, dzięki wdrożonym zmianom organizacyjnym, bez istotnego zastrzyku finansowego, udało się skrócić czas oczekiwania na wizytę z dwóch miesięcy do dwóch dni!

- mówił dalej sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

- Wprowadzono możliwość umówienia się na kolejne badania i wizyty przez telefon. Coś, co znamy z prywatnego systemu ochrony zdrowia, coś bardzo wygodnego, staje się faktem w publicznym systemie. Wszystko to dzięki wprowadzeniu nowych mechanizmów

- wymieniał Cieszyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts