„Testy nie do końca skuteczne”. Eksperci ostrzegają: Zakażonych koronawirusem może być o wiele więcej!

/ zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@jarmoluk

  

Jak wynika z rozważań chińskich ekspertów na łamach pisma „Radiology”, „test laboratoryjny wykorzystywany do wykrywania koronawirusa Wuhan może nie być w 100 proc. skuteczny”. Przywołują przykłady pacjentów, u których kilka testów - pomimo ich zakażenia- dawało wynik negatywny.

Jednym z takich pacjentów był dr Li Wenliang, który na portalach społecznościowych ostrzegł przed epidemią koronawirusa Covid-19 w Wuhan, ale został przez władze chińskie potępiony za rozsiewanie plotek. 34-letni chiński lekarz sam się zaraził i zmarł 6 lutego, wcześniej twierdził, że początkowo testy laboratoryjne wykrywające wirusa wypadły u niego negatywnie.

Według BBC News, śledztwo chińskich dziennikarzy wykazało, że u niektórych pacjentów wykryto koronawirusa dopiero podczas siódmego testu laboratoryjnego. Przyznają to specjaliści uniwersytetu w Changsha w prowincji Hunan. Twierdzą, że badanie to nie zawsze jest w pełni wiarygodne: na 167 analizowanych pacjentów u pięciu nie wykryto tego patogenu, choć badania płuc z użyciem tomografu komputerowego sugerowały, że doszło u nich do zakażenia. Dopiero później potwierdziły to kolejne testy laboratoryjne.

Do wykrywania różnego typu wirusów, np. HIV lub świńskiej grypy, wykorzystuje się testy RT-PCR. Na ogół są one bardzo czułe, z małą ilością wyników fałszywie negatywnych lub fałszywie pozytywnych - zapewnia dr Nathalie MacDermott z King's College London. Niektóre testy są jednak „niekonkluzywne” (czyli nie dają ostatecznych rozstrzygnięć) - przyznała podczas telebriefingu prasowego dr Nancy Messonnier z Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie w USA. Podobne sygnały napływają z innych krajów: z Tajlandii i Singapuru.

Nie ma pewności, czy należy za to winić same testy. Wykorzystuje się w nich tzw. reakcję łańcuchową polimerazy (PCR) z odwrotną transkryptazą, dzięki której można wykryć nawet niewielką ilość cząstek RNA w próbce. Wiele zależy jednak od tego, jak badanie takie zostanie przeprowadzone; trzeba też pamiętać, że może być użyte w okresie, kiedy u danej osoby nie ma jeszcze zakażenia. W organizmie chorego może być też zbyt mała ilość materiału genetycznego, żeby test mógł ją wychwycić i powielić.

W prowincji Hubei, gdzie znajduje się epicentrum epidemii koronawirusa Covid-19, zmieniono zasady liczenia chorych. Władze sanitarne przestały podawać jedynie dane dotyczące osób, u których zakażenie potwierdzono testem laboratoryjnym. Do ofiar epidemii wlicza się teraz także tych, którzy wykazują objawy infekcji.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Wrocław: nietypowa akcja - "Widok z okna"

/ uroburos

  

Do prowadzenia szczególnego pamiętnika – codziennych zdjęć z widokiem z okna - zachęca w swojej nowej akcji Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Z zebranych zdjęć zostanie przygotowana wystawa.

„Zwykle nie mamy czasu, by tak po prostu stać w oknie i obserwować świat za nim. Spróbujmy. Może to być sposób radzenia sobie z trudami kwarantanny, relaks, nowy rodzaj poznania świata, który nas otacza”

– podkreślił rzecznik Centrum Historii Zajezdnia Juliusz Woźny w komunikacie.

W okresie trwania epidemii Centrum Historii Zajezdnia wspólnie z Fundacją OK. ART zachęca do prowadzenia szczególnego pamiętnika – codziennych zdjęć z widokiem z okna.

„Może to być zdjęcie lub rysunek - osobisty ślad tego trudnego czasu” – powiedział rzecznik.

Gdy życie wróci do normy, wrocławski artysta Mariusz Mikołajek przygotuje prezentację, która będzie pokazywana w Centrum Historii Zajezdnia.

Zdjęcie można wysłać za pomocą mediów społecznościowych do Centrum Historii Zajezdnia albo Fundacji OKART. Wówczas będzie ono prezentowane na profilach tych instytucji i będzie mogło być wykorzystane do tworzenia wystawy.

Centrum zachęca też do umieszczania wykonanych przez siebie zdjęć na Facebooku z podpisem #widokzokna #zostańwdomu #windowview. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts