W Szwecji ostry spór o określenie Hermanna Goeringa. Telewizja wycofała program

Hermann Goering podczas procesu norymberskiego / By Author and original uploader was Kameraad Pjotr at nl.wikipedia - Crop from Image:Defendants in the dock at the Nuremberg Trials.jpg. Originally from nl.wikipedia; description page is/was here., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index

  

Szwedzka telewizja publiczna SVT w programie o cennych przedmiotach "Antikrunda" nazwała nazistowskiego zbrodniarza Hermana Goeringa "niemieckim politykiem". Określenie to wywołało wiele kontrowersji, a w sprawie głos zabrali również historycy. Zdaniem jednego z nich, Christera Bergstroema, takie nazwanie jest "pozbawione sensu". W ostateczności telewizja usunęła program ze swojej strony internetowej.

Powodem przypomnienia postaci Hermana Goeringa była prezentacja pierścionka, który należał do jego pierwszej żony, Szwedki Carin Goering (zmarła w 1931 roku). Lektor, prezentując zdjęcie kobiety, wspomniał jedynie, że była ona zamężna z "niemieckim politykiem" Hermanem Goeringiem. Taki sam napis pojawił się także na ekranie.

Kontrowersyjne określenie poruszyło część widzów, którzy o sprawie poinformowali gazetę "Goeteborgs-Posten".

- Nazywanie Goeringa niemieckim politykiem jest pozbawione sensu. Jeśli już, to przynajmniej można go określić nazistowskim politykiem

 - twierdzi szwedzki historyk Christer Bergstroem. Jak podkreśla, Goering ponosił bezpośrednią odpowiedzialność za śmierć 6 mln Żydów oraz był jednym z głównych oskarżonych w procesach norymberskich.

- Kiedy został skazany na śmierć, jego zbrodnie były tak wielkie, że trudno było je streścić - podkreśla historyk.

W 1946 roku tuż przed wykonaniem wyroku Goering popełnił samobójstwo.

W piątek SVT wycofała program ze swojej strony internetowej, zaznaczając, że odcinek powróci po korekcie fragmentu dotyczącego żony Goeringa.

Określenie "niemiecki polityk" cytowaliśmy za Encyklopedią Narodową, ale oczywiście w nowej wersji programu znajdzie się informacja, że Goering był nazistą

 - zapewniła rzeczniczka stacji Victoria Nordansjoe.

Hermann Goering szwedzką arystokratkę Carin von Kantzow (była wówczas zamężna) poznał w 1920 roku na zamku Rockelstad pod Sztokholmem. Znalazł się tam wówczas jako pilot cywilnego samolotu dowożącego gości. Z powodu złej pogody zmuszony był zostać na noc. Goering umiejętności pilotażu samolotów jako as myśliwski zdobył podczas I wojny światowej.

W 1922 roku po rozwodzie z Nilsem von Kantzowem Carin poślubiła Goeringa. Następnie para wyjechała do Niemiec, ale później małżonkowie kilkukrotnie mieszkali w Sztokholmie. W Szwecji Goering leczył się w szpitalu psychiatrycznym z uzależnienia od morfiny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Silne wiatry w Bieszczadach

/ fot. Aleksander Mimier

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnymi wiatrami w pięciu południowych powiatach województwa podkarpackiego dzisiaj w nocy. Wiatr w porywach może osiągnąć tam 75 km/h.

Alertem pierwszego stopnia objęte są powiaty: krośnieński, sanocki, leski i bieszczadzki oraz Krosno. Wiatr będzie wiał ze średnią prędkością 40 km/h, w porywach do 75 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia to najłagodniejsze w trójstopniowej skali ostrzeżeń IMGW. Przy ostrzeżeniu tym należy się spodziewać warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

W związku z zagrożeniem mogą się pojawiać m.in. utrudnienia w ruchu drogowym. Zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts