W piątek mija 78. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową - uważaną za największą podziemną formację zbrojną w okupowanej Europie.

- Armia Krajowa w okresie swojego największego rozwoju na początku lata 1944 roku liczyła ok. 350-380 tysięcy żołnierzy. To jest bardzo wiele. Jesteśmy dumni z tej armii, której zadaniem było nie tylko wywołanie powstania powszechnego, ale także obrona ludności przed okupantem. Była to armia, która musiała walczyć z Niemcami, ale to była też armia, która była zwalczana nie tylko przez Niemców, ale i Sowietów

- powiedział wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który w piątek w siedzibie IPN spotkał się z dziennikarzami na briefingu z okazji 78-lecia powstania AK i prezentacji nowej aplikacji.

Historyk przypomniał, że pierwszy dowódca Armii Krajowej gen. Stefan Rowecki "Grot" został zamordowany przez Niemców w sierpniu 1944 r. w obozie w Sachsenhausen, natomiast ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" po aresztowaniu przez NKWD w marcu 1945 r. został prawdopodobnie zamordowany - rok później - przez Sowietów w więzieniu na Łubiance w Moskwie. "Niestety, Armia Krajowa, która oddała tak wiele krwi walcząc z Niemcami, była niszczona później przez Związek Sowiecki. W związku z ofensywą i represjami Sowietów musiała zostać rozwiązana dla dobra jej żołnierzy" - dodał.

Z okazji 78-lecia powstania Armii Krajowej Instytut Pamięci Narodowej przygotował przedsięwzięcia, wśród których jest aplikacja "Polskie Państwo Podziemne". Przygotowana na bazie wcześniejsze gry edukacyjnej o tym samym tytule ilustruje zasady i skalę działalności polskich struktur konspiracyjnych poprzez sylwetki osób, które je współtworzyły. Dzięki rozgrywce uczestnik będzie mógł zapoznać się z działalnością takich legendarnych postaci jak Witold Pilecki, August Emil Fieldorf i Aleksander Kamiński, ale również mniej rozpoznawalnych jak Zbigniew Sujkowski, Władysław Sieroszewski i Helena Jamonttówna.

- Ta gra, która jako materiał edukacyjny przybliża nie tylko historię struktur wojskowych, ale również pionów cywilnych: sądownictwa, tajnej edukacji, tajnej prasy i innych istotnych elementów związanych z zabezpieczeniem tego wymiaru socjalnego o jaki troszczyło się państwo podziemne w odniesieniu nie tylko do Polaków, ale również obywateli II Rzeczypospolitej innych narodowości, w tym ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką

- zaznaczył Skubisz.

Aplikacja dostępna jest do pobrania poprzez stronę internetową IPN. Rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej Adam Stefan Lewandowski zwrócił uwagę, że gra i aplikacja powstały z myślą o nauczycielach i uczniach, ale grać w nią może każdy miłośnik historii. Wersja planszowa gry "Polskie Państwo Podziemne" dopuszczona została już do sprzedaży. Można ją nabyć w warszawskich księgarniach IPN oraz w księgarni internetowej https://ipn.poczytaj.pl/.