„Tak jak czynił to sędzia Juszczyszyn”. Iustitia publikuje apel i listę sędziów wskazanych przez nowy KRS

Krystian Markiewicz, przewodniczący SSP "Iustitia"; zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dzisiaj na swoich stronach internetowych Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" opublikowali listę sędziów wskazanych przez znowelizowaną KRS. Lista liczy 357 nazwisk. Obok niej - zamieszczono także apel, związany z wejściem w życie nowelizacji ustaw sądowych. - Zwracamy się do wszystkich sędziów, aby pozostając wierni złożonemu ślubowaniu, nie ustawali w działaniach zmierzających do wyjaśnienia ważności powołania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa czy możliwości orzekania osób powołanych w politycznej procedurze, tak jak czynił to sędzia Paweł Juszczyszyn - napisano.

Apel Iustitii ma związek z nowelizacją ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, która dzisiaj weszła w życie. Nowe przepisy m.in. rozszerzają odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadzają zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Nowelizacja m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

"Ustawa zawiera regulacje wprost sprzeczne z deklarowaną w preambule intencją jej uchwalenia. W rzeczywistości regulacje te niszczą samorząd sędziowski, odbierają sądom swobodę orzekania, sędziom głos i niezawisłość, a obywatelom prawo do niezależnego i bezstronnego sądu. Ustawa ta ma doprowadzić do ostatecznego przejęcia przez polityków SN, podobnie jak to uczyniono z TK"

- oceniła Iustitia w apelu.

Stowarzyszenie dodało, że "nawet jeżeli teraz będą wiązały się z tym nasilone represje, to nie możemy zaprzepaścić nadrzędnej wartości, jaką jest służba dla społeczeństwa na straży Konstytucji i Traktatów Europejskich".

"Iustitia w sposób aktywny będzie pomagało w realizacji powyższych celów, a jednocześnie dołoży wszelkich starań by minimalizować negatywne skutki represji"

- zaznaczono w tym apelu.

Jednocześnie na stronie stowarzyszenia opublikowane listę 357 sędziów wyłonionych przez KRS w obecnym składzie - z podziałem na szczeble sądownictwa i poszczególne apelacje. Lista obejmuje 37 sędziów SN, 5 - NSA, 8 - wojewódzkich sądów administracyjnych, a ponadto 26 z apelacji białostockiej, 39 z gdańskiej, 23 z katowickiej, 6 z krakowskiej, 48 z lubelskiej, 25 z łódzkiej, 25 z poznańskiej, 15 z rzeszowskiej, 33 ze szczecińskiej, 12 z warszawskiej i 55 z wrocławskiej.

Trzy izby SN - Cywilna, Karna i Pracy - podjęły 23 stycznia br. uchwałę, z której wynika, że nienależyta obsada sądu jest wtedy, gdy w jego składzie jest osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie. W sądzie powszechnym - zgodnie z uchwałą - nienależyta obsada sądu może być stwierdzona tylko wtedy, gdy w składzie sędziowskim uczestniczy osoba wyłoniona przez obecną KRS, jeżeli wadliwość procesu powoływania go prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN, uchwała ma zastosowanie bez względu na datę ich wydania.

W końcu stycznia w związku z rozpatrywanym sporem kompetencyjnym TK wydał postanowienie, na mocy którego do czasu rozstrzygnięcia sporu wstrzymał stosowanie uchwały SN z 23 stycznia br.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, iustitia.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


List prezydenta Czech do Andrzeja Dudy w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz w 10. rocznicę tragedii smoleńskiej

MIlosz Zeman / By David Sedlecký - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26170012

  

Prezydent Czech Milosz Zeman wystosował listy do prezydenta Andrzeja Dudy w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz w 10. rocznicę tragedii smoleńskiej - podano na stronie internetowej Zemana.

„Nawet w 10 lat od tej tragedii rana w sercu narodu polskiego jest nadal żywa” – napisał prezydent Czech w liście poświęconym rocznicy katastrofy smoleńskiej. Podkreślił, że osobiście odczuł "siłę tej tragedii" - „największej w najnowszych dziejach Polski” - na Placu Piłsudskiego w Warszawie podczas składania kwiatów w maju 2018 r. pod pomnikiem ofiar.

Zeman zadeklarował, że wspólnie z prezydentem Dudą i milionami Polaków na świecie przyłączy się do uczczenia pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy.

Zeman wystosował także list dotyczący 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

„Zapewniam, że nawet po 80 latach ta zbrodnia nie została zapomniana” – napisał czeski przywódca. Mord ten nadal wywołuje oburzenie, podobnie jak wszystkie zbrodnie popełnione przez reżimy totalitarne - zaznaczył.

”Naszym wspólnym obowiązkiem jest strzec wolności i demokracji, aby takie przestępstwa nigdy się nie powtórzyły”

- oświadczył. Dodał, że w związku z rocznicą on sam i naród czeski w milczeniu jednoczą się z Polakami.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Wiosną 1940 r. NKWD - policja polityczna ZSRS - wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski. Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts