„Sędziowie muszą zaprzestać tych praktyk”. Poseł PiS o tym, kto może bać się noweli ustaw sądowych

Tomasz Rzymkowski / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Uczciwi sędziowie na pewno nie mają się czego bać. Bać się mogą tylko sędziowie, którzy próbują wchodzić w buty innych zawodów, a zwłaszcza próbują być politykami. Ci sędziowie muszą po prostu zaprzestać tych praktyk - powiedział Niezalezna.pl poseł PiS, z wykształcenia doktor nauk prawnych, Tomasz Rzymkowski.

Dzisiaj weszły w życie przepisy nowelizacji ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, które m.in. rozszerzają odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadzają zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Zgodnie z nowelą rzecznik dyscyplinarny może podjąć i prowadzić czynności w każdej sprawie dotyczącej sędziego. Dotychczas rzecznik dyscyplinarny sędziów i jego zastępcy byli oskarżycielami w sprawach sędziów sądów apelacyjnych i prezesów sądów okręgowych, zaś oskarżycielami w sprawach pozostałych sędziów byli rzecznicy dyscyplinarni w apelacjach. Na świadka, który bez usprawiedliwienia nie stawia się na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego, można nałożyć karę do 3 tys. zł, co nie wyklucza wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Tomasz Rzymkowski, poseł PiS, z wykształcenia prawnik, powiedział Niezalezna.pl, że uczciwi sędziowie na pewno nie mają się czego bać.

Bać się mogą tylko sędziowie, którzy próbują wchodzić w buty innych zawodów, a zwłaszcza próbują być politykami. Ci sędziowie muszą po prostu zaprzestać tych praktyk

- dodał.

Rzymkowski podkreślił, że "ta ustawa to na nich wymusza i w sytuacji, kiedy się nie podporządkują, będą łamać standardy sędziowskiej niezawisłości, to wówczas mogą się spotkać z odpowiedzialnością dyscyplinarną".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Mińsk uruchomił się przeciwko Covid-19

zdjęcie ilustracyjne / Tumisu CC0

  

Plan działań zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa zatwierdziły władze Mińska opublikowanym w środę rozporządzeniem z wtorku. Przewiduje ono m.in. zamknięcie czytelni, zakaz wystaw i targów, wesel i styp, zdalne zajęcia dla studentów.

Program działań przeciwko Covid-19 przewiduje m.in. zakaz imprez masowych takich jak wystawy czy targi, nakazuje zamknięcie czytelni w bibliotekach. W restauracjach nie można organizować wesel, styp, bankietów i innych tego typu zgromadzeń.

Studenci w miarę możliwości mają zostać przeniesieni na zajęcia zdalne, a w weekendy mają zakaz wyjazdów. Rodzice mogą nie wysyłać dzieci do przedszkoli i szkół (w których w tym tygodniu trwają jeszcze ferie).

Przedsiębiorstwa mają z kolei zastosować szereg działań na rzecz ograniczenia ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa, takich jak korzystanie z łączności online, a w procesie produkcyjnym - rozdzielenie zmian i częstszą dezynfekcję.

W restauracjach i barach stoliki mają być rozstawione na odległość nie mniejszą niż 1,5 m, a lokale mają być regularnie dezynfekowane. Klubom i dyskotekom władze rekomendują odwołanie imprez.

Na Białorusi nie wprowadzono szerokiej kwarantanny, a granice kraju pozostają otwarte. Osoby przyjeżdżające z państw, gdzie odnotowano zakażenia Covid-19, mają obowiązek odbyci 14-dniowej kwarantanny.

Według danych ze środy na Białorusi odnotowano dotąd 1066 przypadków koronawirusa, 13 osób zmarło. W Mińsku w szpitalach przebywa obecnie 601 zakażonych osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts