Optymizm ministra finansów po przedstawieniu szacunków GUS. "To jeden z najlepszych wyników w UE"

W całym 2019 roku PKB zwiększył się o 4 proc. - to wciąż jeden z najlepszych wyników wśród krajów UE - poinformował dzisiaj minister finansów Tadeusz Kościński komentując szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego.

Tadeusz Kościński, minister finansów
fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Z opublikowanego przez GUS flash szacunku wynika, że Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2019 roku wzrósł o 3,1 proc. rok do roku wobec wzrostu na poziomie 3,9 proc. w ujęciu rocznym w III kwartale. Kwartał do kwartału PKB wzrósł o 0,2 proc.

- W IV kwartale 2019 r. nasze PKB zwiększyło się o 3,1 proc. w porównaniu z IV kw. ubiegłego rok. Pamiętajmy, że dziś GUS podał tzw. szybki szacunek kwartalny, który zawiera tylko informacje dotyczące dynamiki realnego PKB. Na szczegółowe dane ze strukturą wzrostu PKB w tym okresie musimy poczekać do 28 lutego

- przekazał Kościński.

Jak wskazał, na podstawie wcześniej opublikowanych informacji resort szacuje, "że konsumpcja gospodarstw domowych w IV kw. była o ok. 3,5 proc. wyższa niż przed rokiem, a inwestycje o ok. 7,2 proc. wyższe".

- To dobre informacje, zwłaszcza w przypadku inwestycji. Obie te kategorie były też głównymi czynnikami wzrostu PKB w IV kwartale. W całym 2019 r. PKB zwiększył się o 4 proc. To wciąż jeden z najlepszych wyników wśród krajów UE

 - poinformował minister finansów.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#GUS #PKB #Tadeusz Kościński #Minister Finansów

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo