Optymizm ministra finansów po przedstawieniu szacunków GUS. "To jeden z najlepszych wyników w UE"

Tadeusz Kościński, minister finansów / fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W całym 2019 roku PKB zwiększył się o 4 proc. - to wciąż jeden z najlepszych wyników wśród krajów UE - poinformował dzisiaj minister finansów Tadeusz Kościński komentując szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego.

Z opublikowanego przez GUS flash szacunku wynika, że Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2019 roku wzrósł o 3,1 proc. rok do roku wobec wzrostu na poziomie 3,9 proc. w ujęciu rocznym w III kwartale. Kwartał do kwartału PKB wzrósł o 0,2 proc.

- W IV kwartale 2019 r. nasze PKB zwiększyło się o 3,1 proc. w porównaniu z IV kw. ubiegłego rok. Pamiętajmy, że dziś GUS podał tzw. szybki szacunek kwartalny, który zawiera tylko informacje dotyczące dynamiki realnego PKB. Na szczegółowe dane ze strukturą wzrostu PKB w tym okresie musimy poczekać do 28 lutego

- przekazał Kościński.

Jak wskazał, na podstawie wcześniej opublikowanych informacji resort szacuje, "że konsumpcja gospodarstw domowych w IV kw. była o ok. 3,5 proc. wyższa niż przed rokiem, a inwestycje o ok. 7,2 proc. wyższe".

- To dobre informacje, zwłaszcza w przypadku inwestycji. Obie te kategorie były też głównymi czynnikami wzrostu PKB w IV kwartale. W całym 2019 r. PKB zwiększył się o 4 proc. To wciąż jeden z najlepszych wyników wśród krajów UE

 - poinformował minister finansów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co z węglem rozsypanym w biurach parlamentarnych?

/ PolskaGrupaGórnicza

  

Węgiel, rozsypany w poniedziałek przez związkowców w biurach śląskich posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, został uprzątnięty i przekazany na cel charytatywny - poinformowali parlamentarzyści. W akcji pomogła Polska Grupa Górnicza.

Związkowcy odwiedzili biura posłów i senatorów PiS po poniedziałkowym dwugodzinnym strajku ostrzegawczym w kopalniach PGG. W pomieszczeniach wysypali węgiel i położyli pocięte kable energetyczne. Akcja miała zwrócić uwagę na problem wysokich zwałów nieodebranego przez energetykę krajowego surowca, a także na import węgla (głównie z Rosji) i energii elektrycznej.

Węgiel wysypano m.in. przed katowickim biurem premiera Mateusza Morawieckiego, a także w wodzisławskim biurze wiceministra aktywów państwowych Adama Gawędy, odpowiedzialnego w tym resorcie za sprawy górnictwa.

Z pomocą Polskiej Grupy Górniczej udało się posprzątać węgiel z biur śląskich parlamentarzystów i przekazać go dla Stowarzyszenia Charytatywnego "Rodzina", prowadzącego schronisko dla bezdomnych w Wodzisławiu Śląskim

- poinformował wiceminister w portalu społecznościowym. W sumie stowarzyszenie otrzymało dwie tony węgla.

Informację o przekazaniu węgla stowarzyszeniu przekazała również żona wiceministra, senator PiS Ewa Gawęda. - Łzy radości mogliśmy dziś zobaczyć w oczach osób, którym przekazaliśmy węgiel rozsypany wczoraj przez związkowców. Został on uprzątnięty i postanowiliśmy go przekazać potrzebującym. Dzisiaj węgiel trafił do wodzisławskiego schroniska dla bezdomnych mężczyzn, prowadzonego przez Towarzystwo Charytatywne "Rodzina". Z prezentu bardzo ucieszyli się mieszkańcy oraz członkowie stowarzyszenia - napisała na Facebooku.

W poniedziałek senator Gawęda oceniała, że w jej biurze senatorskim miał miejsce "akt wandalizmu, którego dopuścili się członkowie związku zawodowego Sierpień 80 z KWK ROW Ruch Marcel". "Górnicy wtargnęli do biura, które wynajmujemy, rozsypali 350 kg węgla, niszcząc w ten sposób mienie prywatne. Dialogu nie prowadzi się, dewastując czyjąś własność. W demokratycznym kraju nie powinno być przyzwolenia na tego typu chuligańskie zachowania" - czytamy w poniedziałkowej informacji parlamentarzystki w portalu społecznościowym.

Szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek tłumaczył w poniedziałek, że związkowca akcja miała przypomnieć "wszystkim posłom na Śląsku, jak wygląda polski węgiel - żeby go umieli odróżnić od rosyjskiego, który jest w milionach ton sprowadzany przede wszystkim przez spółki państwowe". "My z tego powodu mamy dzisiaj poważne problemy. Chcemy, żeby posłowie ze Śląska się obudzili i zaczęli walczyć o miejsca pracy na Śląsku" – mówił związkowiec.

Rozsypanie węgla w biurach śląskich parlamentarzystów było kolejną związkową akcją przeciwko importowi węgla oraz w obronie krajowego surowca. Kilka tygodni temu związkowcy blokowali tory do Elektrowni Łaziska, twierdząc - wbrew informacjom grupy Tauron - że korzysta ona z rosyjskiego węgla. We wtorek natomiast blokowali terminal przeładunkowy w Sławkowie, oceniając, że również tędy do Polski przyjeżdża rosyjski węgiel. Spółka PKP LHS oświadczyła w odpowiedzi, że w ostatnim okresie linią LHS nie były realizowane przewozy węgla z Rosji, odbywa się natomiast eksport polskiego węgla na Ukrainę.

W związku z protestem i blokadą torów w Sławkowie wystąpiły opóźnienia sześciu pociągów towarowych, m.in. z rudą żelaza oraz pociągu, w składzie którego znajduje się 36 wagonów polskiego węgla jadącego na Ukrainę.

Według danych przytoczonych kilka dni temu przez wiceministra Adama Gawędę, w ub. roku importu węgla kamiennego do Polski wyniósł 16,7 mln ton, z czego 13,2 mln ton stanowił węgiel energetyczny, a 3,5 mln ton - węgiel koksowy. Ponad 4 mln z 13,2 mln ton sprowadzonego z zagranicy węgla energetycznego zaimportowały spółki związane ze Skarbem Państwa. Najwięcej surowca - 10,8 mln ton - sprowadzono z Rosji, jednak w odniesieniu do poprzedniego roku import z tego kierunku zmniejszył się o 2,5 mln ton - podał wiceminister.

Kolejne rozmowy związkowców z zarządem PGG i przedstawicielami strony rządowej, z udziałem wicepremiera, szefa resortu aktywów państwowych Jacka Sasina, zaplanowano na najbliższy czwartek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Spotkanie ma rozpocząć się w południe. Od jego efektów zależy m.in. to, czy związkowcy będą kontynuować zaplanowane protesty.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts