Wystarczyło jedno słowo Lubnauer i wyszedł z cienia. Ryszard Petru zapowiada pozew

Ryszard Petru / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Katarzyna Lubanuer w jednej z rozmów stwierdziła, że Ryszard Petru źle zarządzał partią, a długi są schedą po nim. Do jej słów odniósł się główny zainteresowany. – Pragnę poinformować, że rozpowszechnianie podobnych do wyrażanych przez Katarzynę Lubnauer opinii przez kogokolwiek skończy się pozwem sądowym – podał.

Na antenie RMF FM, była przewodnicząca Nowoczesnej mówiła o spłacaniu długów jej partii zaciągniętych na kampanię wyborczą w 2015 roku.

Staramy się to robić (spłacać – red.). Gdy długi były zaciągane, nie byłam nawet członkiem Nowoczesnej. Jak zostałam przewodniczącą, czułam się w obowiązku, by spłacać kredyt na bieżąco. I spłacaliśmy go. Spłaciliśmy wtedy prawie milion zł naszych różnych zobowiązań

– mówiła obecna posłanka Koalicji Obywatelskiej i była przewodnicząca Nowoczesnej. – To jest scheda po byłym przewodniczącym – dodała Lubnauer.

"Niniejszym pragnę poinformować, że rozpowszechnianie podobnych do wyrażanych przez Katarzynę Lubnauer opinii przez kogokolwiek skończy się pozwem sądowym" - napisał Petru na Twitterze.

Ten wpis oraz zamieszczony wcześniej: "Przypomnę, że to zarząd zaciągał kredyt. Tak długo jak byłem szefem .N kredyt był na bieżąco spłacany (spłacono ok 1.5 mln PLN); bardzo mi przykro, że Katarzyna Lubnauer nie miała świadomości, że zadłużenie trzeba obsługiwać, a pieniądze nie biorą się z nieba" - to reakcja na wypowiedź byłej szefowej Nowoczesnej z wywiadu, udzielonego przez nią w poniedziałek radiu RMF FM.

Lubnauer oceniła, że Petru prowadził "niezbyt roztropną politykę, ponieważ chyba złe decyzje personalne i błąd ludzki spowodowały, że Nowoczesna utraciła subwencję".

Petru zamieścił w piątek na Twitterze także skan pisma wysłanego przez jego pełnomocniczkę, Izabelę Sakułę-Łuciuk, do Lubnauer, w którym wzywa ją do "niezwłocznego zaprzestania naruszeń dóbr osobistych" byłego szefa Nowoczesnej, poprzez "zaprzestanie rozpowszechniania w jakikolwiek sposób, a w szczególności publicznie, za pośrednictwem środków masowego przekazu, informacji sugerujących niewłaściwe gospodarowanie finansami partii politycznej Nowoczesna przez Petru w okresie gdy pełnił on funkcję przewodniczącego, jak również sugerujących jego odpowiedzialność za długi zaciągnięte na cele związane z kampanią wyborczą w 2015 r."

Dalej w piśmie podkreśla, że zaciągnięcie długu w 2015 r. "było niezbędne dla realizacji kampanii wyborczej" i było zgodne ze statutem partii; wskazuje też, że "nie była to samodzielna i samozwańcza" decyzja Petru.

Lubnauer odmówiła komentarza, kierując do rzeczniczki partii, Pauliny Hennig-Kloski. Ta z kolei powiedziała, że według jej wiedzy, Lubnauer uważa, że wpisy Petru są absurdalne.

"Prawda jest taka, że do czasu objęcia władzy w Nowoczesnej przez Katarzynę Lubnauer te wszystkie długi, które pozostały do spłaty w Nowoczesnej, narastały i było to w czasie, gdy przewodniczącym partii był Ryszard Petru. Po przejęciu władzy przez Lubnauer długi się tylko zmniejszały - jakieś zobowiązania zaległe itd. Więc pod tym kątem patrząc, sama mogę powiedzieć, że wszystko, o czym mówiliśmy dotychczas w mediach, to się zgadza - od dwóch lat, gdy szefową Nowoczesnej była Katarzyna Lubnauer, partia nie podejmowała żadnych zobowiązań, których by nie regulowała na bieżąco"

- powiedziała Hennig-Kloska.

Ryszard Petru był założycielem i liderem Nowoczesnej. 31 maja 2015 r. odbył się w Warszawie kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL; 25 sierpnia zarejestrowana została partia o nazwie Nowoczesna Ryszarda Petru, która w wyborach parlamentarnych 2015 r. zdobyła 7,6 proc. głosów, co dało jej 28 mandatów w Sejmie. Dwa lata później Petru stracił przywództwo na rzecz Lubnauer; 11 maja 2018 r. opuścił partię.

W grudniu 2018 r. zarząd Nowoczesnej przyjął dymisję Michała Pihowicza z funkcji skarbnika partii w związku z odrzuceniem przez PKW sprawozdania finansowego Nowoczesnej. PKW odrzuciła je, ponieważ partia niezgodnie z przepisami przelała pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego, tymczasem zgodnie z Kodeksem wyborczym, pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd przelane powinny zostać na konto komitetu wyborczego. Za przelew odpowiedzialny był Pihowicz - ówczesny skarbnik Nowoczesnej - który był także pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego partii w kampanii wyborczej 2015 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, wprost.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ukradła 17 mln z pomocy społecznej

zdjęcie ilustracyjne / RandnotizenORG CC0

  

Główna podejrzana w procesie ws. kradzieży funduszy socjalnych w Danii została skazana dziś na 6,5 roku więzienia. Sąd orzekł, że kobieta jest winna kradzieży prawie 117 mln koron (17 mln dolarów) z systemu pomocy społecznej w ciągu 25 lat.

65-letnia pracownica społeczna Britta Nielsen przyznała się przed sądem miejskim w Kopenhadze do przejęcia pewnych sum, ale zeznała, że nie pamięta wszystkiego.

Z racji zajmowanego stanowiska Nielsen miała dostęp do systemu komputerowego rządowej agencji pomocy społecznej, skąd przesyłała pieniądze na swoje konta bankowe.

Jej obrona twierdziła, że zabezpieczenia wokół funduszy socjalnych były zbyt słabe i że zarówno kierownictwo, jak i jej koledzy wiedzieli, jak łatwo można wyprowadzać pieniądze z systemu.

- To był stały żart, że możesz z łatwością dodać własny numer konta, a następnie wyjechać na Bahamy

- powiedziała Nielsen przed sądem.

Po zwolnieniu z pracy Nielsen uciekła do Republiki Południowej Afryki, gdzie mieszkała w luksusowych warunkach - podaje Associated Press. Międzynarodowy nakaz aresztowania doprowadził do jej ekstradycji i aresztowania w listopadzie 2018 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts