Bieg organizowany jest w ponad 370 miastach Polskich i na wielu kontynentach. Organizacja biegu oparta jest głównie na działaniach wolontariatu  kilka tysięcy lokalnych organizatorów. 

Pierwsza edycja Tropem Wilczy była porywem kilkunastu osób, które pobiegły leśnym plenerem. Rok później był to już imponujący bieg warszawski, w którym wzięło udział 1500 osób. Trzecia edycja była już działaniem ogólnopolskim, w którą zaangażowało się 40 miast, w kolejnej ilość miast się podwoiła a Tropem Wilczym wybiegło poza Polskę. Skala rozwoju projektu to nie tylko jego zasięg ale też ewolucja samego wydarzenia. Bieg stał się dla wielu miejsc lokalnym świętem, podczas którego poza samym pokonywaniem dystansów uczestnicy zaproszeni są do udziału w wielu aktywnościach kulturalnych, edukacyjnych, prospołecznych. Bieg stał się rodzinnym eventem z propozycjami dla każdej grupy wiekowej. Towarzyszą mu koncerty muzyczne i wspólne śpiewanie, pokazy grup rekonstrukcyjnych, gry terenowe, wystawy tematyczne, pokazy filmów, spotkania ze świadkami historii, wspólne biesiadowanie. 

Zeszłoroczna edycja zapoczątkowała akcję, która będzie już stałym elementem projektu: zbiórkę krwi. Krew zbierana jest stacjonarnie i mobilnie. Zbiórka organizowana jest przy współpracy z Narodowym Centrum Krwi. Na tydzień przed biegiem w każdym lokalnym centrum krwiodawstwa na hasło "tropem wilczym" można oddać krew. Jest ona zbierana również tydzień po biegu oraz w dnu edycji w mobilnych stacjach, które podstawiane są na do wybranych miasteczek biegowych. Tropem Wilczym ma potencjał na zostanie liderem zbiórek krwi. W roku 2019 zebrano jej tyle, że już podczas drugiego dnia zbiórki - wstrzymano promowanie akcji.

Tegoroczna edycja będzie promowała krwiodawstwo dwukrotnie: z okazji 1 marca oraz w wakacje, kiedy krwi brakuje najbardziej. 

Tropem Wilczym jest projektem do którego przyłączyła się wszystkie misje sojusznicze NATO gdzie stacjonują polscy żołnierze. W biegach na misjach poza do Polaków mogą się przyłączać żołnierze innych stacjonujących tam narodowości, w efekcie czego biegną tam kompletne kontyngenty międzynarodowego wojska, w którym każdy żołnierz niezależnie od narodowości bierze udział z potrzeby uszanowania tych, których ofiara dla noszących mundur jest bliska. 

W Polsce biegną też miasta garnizonowe i stacjonujący w nich żołnierze amerykańscy.

W biegach "cywilnych" poza Polakami mieszkającymi w Polsce i reprezentującymi Polonię również biorą udział ci, którym temat walki o wolność jest bliski z racji sytuacji bieżącej czy też historii jego narodu. W zeszłym roku w RPA bieg Tropem Wilczym zorganizowała grupa młodych Afrykańczyków, którzy uznali Żołnierzy Wyklętych za bohaterów internacjonalnych, dla nich Niezłomni stali się liderami walki o wolność. O taką wolność jaką wypracować chcą ludzie żyjący w realiach państw afrykańskich. 

Każdego roku projekt wspiera coraz szersza grupa Ambasadorów. Są nimi osoby ze świata mediów, nauki, kultury, sportu, publicyści a także młodzi ludzie popularni w swoim pokoleniu w przestrzeni internetowej. 

Bieg odbywa się pod Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, jest wsparty merytorycznym partnerstwem Instytutu Pamięci Narodowej, pomocą Ministerstwa Edukacji Narodowej, pomocą silnych Partnerów oraz licznych mediów.