Lewych faktur już prawie nie ma! Rok 2019 przełomowy, jeśli chodzi o uszczelnienia podatkowe

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/pasja1000/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W 2019 r. fiskus wykrył najmniej fikcyjnych faktur VAT od 5 lat. To skutek uszczelniania systemu podatkowego - wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów przedstawiło "PB" dane o skuteczności zwalczania tzw. pustych faktur w 2019 r.

"Okazuje się, że trzeci rok z rzędu utrzymuje się trend spadkowy. W efekcie kontroli celno-skarbowych oraz podatkowych wykryto ich w ubiegłym roku +tylko+ 229 tys., czyli o 15 proc. mniej niż rok wcześniej i o 45 proc. mniej niż w rekordowym 2016 r. (421 tys.). Ich łączna wartość - 37,2 mld zł - także jest najniższa od 5 lat (o 64 proc. niższa niż w rekordowym 2016 r.)

- napisano.

"PB" zastanawia się, czy 229 tys. wyłapanych fikcyjnych faktur to dużo czy mało.

"Wszystkich faktur VAT wykazanych w plikach JPK było 2 mld, fałszywe stanowiły więc zaledwie 0,011 proc."

- podano w artykule.

Biuro prasowe MF, odnosząc się do tych informacji napisało:

"Oceniając skuteczność Krajowej Administracji Skarbowej w wykrywaniu fikcyjnych faktur, należy mieć na uwadze, że działania i narzędzia zmierzające do eliminacji zjawiska pustych faktur (np. JPK, STIR, wykreślanie podmiotów z rejestru VAT, typowanie do kontroli przy użyciu zaawansowanych technik analizy i oceny ryzyka) mają jednocześnie wpływ na efektywność wykrywania tego typu nieprawidłowości".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kilkaset ofiar każdego dnia, ale Pałac Elizejski martwi się o... praworządność w Polsce i na Węgrzech!

zdjęcie ilustracyjne / Pexels CC0

  

KE musi w dalszym ciągu wywierać presję polityczną na Węgry i Polskę w zakresie praworządności w obu krajach - ocenił dziś przedstawiciel Pałacu Elizejskiego. Zwrot "musi" czy ingerowanie w nieswoje kompetencje - to sprowokowało do odpowiedzi przedstawiciela polskiego MSZ. "Władze francuskie powinny ostrożniej dobierać słowa mówiąc o praworządności w innych krajach" - zaoponował.

- Komisja musi nadal wywierać presję polityczną za pomocą swoich procedur - dodał, cytowany przez agencję Reuters przedstawiciel Pałacu Elizejskiego.

- Musimy także być pragmatyczni i świadomi: prawdziwym narzędziem wywierania nacisku są pieniądze

- podkreślił.

- Gdy ponownie będziemy omawiać nasze ramy budżetowe, Komisja i instytucje europejskie zauważą naruszenia praworządności, będziemy musieli wyciągnąć konsekwencje w zakresie finansowania - oznajmił przedstawiciel Pałacu Elizejskiego.

[polecam:https://niezalezna.pl/322005-rzecznik-izby-dyscyplinarnej-sn-uspokaja-orzeczenie-tsue-nie-podwaza-naszego-funkcjonowania]

Przedstawiciel polskiego MSZ ocenił, że reprezentanci francuskich władz "powinni ostrożniej dobierać słowa mówiąc o praworządności w innych krajach".

- To przecież właśnie francuskie ministerstwo sprawiedliwości wydało kilka dni temu rozporządzenie, na mocy którego wszystkie areszty tymczasowe zostały automatycznie przedłużone – bez sądu – nawet o pół roku. Trudno sobie wyobrazić poważniejsze naruszenie praworządności, niż pozbawianie kogoś wolności arbitralną decyzją polityczną, bez indywidualnej kontroli sądowej

- ocenił.

[polecam:https://niezalezna.pl/321972-a-w-brukseli-maja-czas-pomyslow-na-wyjscie-z-kryzysu-brak-bo-sie-nie-dogadali]

- Jeśli Komisja Europejska stosuje takie same standardy wobec wszystkich państw UE, powinna wywierać na Francję bardzo mocną presję i wszcząć procedury przewidziane w traktatach - zwłaszcza że z praworządnością we Francji od dawna są problemy. Było to dobrze widać kilka miesięcy temu, gdy w czasie demonstracji "żółtych kamizelek" policja bardzo brutalnie atakowała wszystkich, także pokojowych demonstrantów - ci funkcjonariusze nie ponieśli żadnych konsekwencji. A francuskie władze, zamiast atakować inne kraje, powinny raczej skupić się na skutecznym przeciwdziałaniu epidemii - jak na razie radzą sobie na tym polu dużo gorzej niż Polska czy Węgry

- dodał przedstawiciel polskiego resortu dyplomacji.

Francja zajmuje niechlubne 5. miejsce, spośród wszystkich państw na świecie, pod względem ilości zakażeń. Obecnie potwierdzonych jest tam 109 069 przypadków koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło już 10 328 osób, wyzdrowiało niemal 20 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts