Wielkie straty spółki energetycznej. Jest akt oskarżenia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/jessica45/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Piotrowi M. i 14 innym osobom oskarżonym o spowodowanie szkody na 22 miliony złotych w mieniu spółki energetycznej - poinformowała dziś Prokuratura Krajowa.

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie skierował 5 lutego, Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. W akcie oskarżenia prokurator zarzucił Piotrowi M. i 14 innym osobom oskarżonym popełnienie łącznie 43 przestępstw.

"Polegały one m.in. na wyłudzeniu kredytu, przywłaszczeniu powierzonego mienia spółki, wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów, w tym przez rzeczoznawców majątkowych, praniu brudnych pieniędzy, niegospodarności w spółce energetycznej, wręczenia korzyści majątkowej w kwocie około 1 miliona Euro oraz nakłaniania do składania fałszywych zeznań w trakcie śledztwa"

- powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Prokurator w akcie oskarżenia zarzucił członkom zarządu spółki energetycznej – Wojciechowi A., Marzannie Ch., Jackowi P., Krzysztofowi K. oraz dyrektorowi jednego z departamentów tej spółki – Bogdanowi Z. popełnienie przestępstw polegających na nadużyciu zaufania i spowodowaniu w mieniu spółki energetycznej szkody w wielkich rozmiarach w kwocie 22 mln zł.

"Akt oskarżenia obejmuje także przestępstwa związane z praniem brudnych pieniędzy o łącznej kwocie ok. 9 mln zł, pochodzących z wyłudzonego kredytu oraz z przestępstw przywłaszczenia mienia na szkodę spółki po otrzymaniu zapłaty za sprzedaż elektrociepłowni"

- tłumaczyła Ewa Bialik, która dodała, że jednocześnie ustalono, że ok. 1,4 mln euro zostało wytransferowane poza granice Polski z wykorzystaniem konta prowadzonego w banku w Lichtensteinie dla spółki założonej na Gibraltarze przez współoskarżonego – obywatela Słowacji Slavomira K.

Natomiast Piotrowi M. - prezesowi zarządu spółki - prokurator przedstawił 18 zarzutów między innymi za oszustwo i przywłaszczenie mienia wielkiej wartości, prania brudnych pieniędzy oraz wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym.

"Piotr M. został także oskarżony o popełnienie przestępstwa płatnej protekcji polegającej na obietnicy wręczenia oraz wręczeniu innej osobie korzyści majątkowej w kwocie miliona euro w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy. Dotyczyło to bezprawnego wywarcia wpływu na decyzję członków zarządu spółki energetycznej oraz nakłonieniu ich do nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia ciążących obowiązków. Skutkiem tego było nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa określanego, jako elektrociepłownia w Przeworsku za kwotę 22 mln złotych, co stanowiło dla spółki energetycznej szkodę w wielkich rozmiarach" - dodała prokurator.

Na czas śledztwa prokurator zabezpieczył od 9 oskarżonych majątek w postaci pieniędzy, zegarków i hipotek na nieruchomościach warty ponad 30 mln zł.

Oskarżonym za zarzucane im czyny może grozić nawet do 15 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z seniorami. „Usłyszałem słowa podziękowania”

Mateusz Morawiecki / facebook.com/MorawieckiPL

  

Realizacja takich programów jak 13 emerytura, czy waloryzacja emerytur i rent to "obowiązek" wobec seniorów - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który wczoraj spotkał się w Krakowie z seniorami z Żabna (woj. małopolskie).

Szef rządu we wpisie na swoim profilu na Facebooku dodał, że spotkanie poprzedziło środowe otwarcie w Żabnie klubu seniora.

Zaznaczył, że kawiarnia, w której odbyło się spotkanie została założona przez Jana Noworolskiego pochodzącego z Turki, koło Stanisławowa.

"Ze Stanisławowa z kolei pochodzi moja Mama. O tych korzeniach i tradycjach, które tak bardzo nam się splatają moglibyśmy rozmawiać do późnej nocy!" - zaznaczył szef rządu

"Między wspomnieniami, kawą i ciastkami nie zabrakło też czasu na poważną rozmowę o sytuacji osób starszych w Polsce. Cieszę się, że i tutaj znajdujemy wspólny język. Choć usłyszałem słowa podziękowania za 13 emeryturę czy za ostatnią waloryzację rent i emerytur to nie mam wątpliwości, że to realizacja obowiązku wobec naszych seniorów. To właśnie im należą się największe podziękowania za to, co dali nam wszystkim, za to, co dali całej Polsce! Jeszcze raz dziękuję i nie mogę się doczekać kolejnych spotkań"

- dodał we wpisie Morawiecki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, facebook.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts