Rekonstrukcje twarzy Piastów

Sarkofag władców Polski z Katedry Płockiej

  

Do grudnia 2020 r. mają potrwać szczegółowe badania, w tym datowanie oraz analiza DNA, szczątków kostnych Piastów pochowanych w Kaplicy Królewskiej i krypcie katedry w Płocku. Prace obejmą także rekonstrukcje twarzy dokonywane na podstawie trójwymiarowych skanów czaszek.

O badaniach związanych z największą w Polsce nekropolią Piastów, która znajduje się w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, poinformowali w czwartek we wspólnym komunikacie biskup tej diecezji Piotr Libera oraz prof. dr hab. Marek Figlerowicz, który kieruje projektem.

Jak wyjaśniono, projekt „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych” realizowany jest w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Narodowe Centrum Nauki.

W komunikacie zaznaczono, że pobrane próbki materiału kostnego z pochówków przedstawicieli dynastii Piastów w płockiej katedrze są obecnie poddawane wszechstronnym badaniom, w tym datowaniu oraz analizom DNA. Wyjaśniono, że próbki pobrane zostały przy okazji prac konserwatorskich, architektonicznych i archeologicznych prowadzonych w bazylice w latach 2018-19. Decyzję o wyrażeniu zgody na pobranie próbek poprzedziły konsultacje przeprowadzone z grupą ekspertów powołaną specjalnie w tym celu przez księdza bp Piotra Liberę – komisji tej przewodniczył prof. Henryk Samsonowicz.

Zaplanowane w projekcie badania szczątków kostnych Piastów obejmują także rekonstrukcje twarzy dokonywane na podstawie trójwymiarowych skanów czaszek. Prace powinny zostać zakończone do grudnia 2020 r.

 – podano w komunikacie. Jak zapowiedziano, wyniki badań zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w Płocku.

W kaplicy Królewskiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku pochowani są Władysław I Herman (1043-1102) oraz jego syn Bolesław III Krzywousty (1086-1138) - za ich panowania miasto to było stolicą Polski. W krypcie bazyliki spoczywają także szczątki 14. książąt mazowieckich oraz księżniczki litewskiej. Pochowani są tam m.in.: Bolesław IV Kędzierzawy (1122-1173), Konrad I Mazowiecki (1187-1247), Bolesław II Płocki (1251-1313), Siemowit III Starszy (1320-1381) i Janusz II Mazowiecki (1455-1495), a także Gaudemunda-Zofia (zm. 1288 r.), córka Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żona Bolesława II Mazowieckiego (1251-1313).

Kaplica Królewska płockiej katedry została gruntownie odrestaurowana w latach 2016-17. Prace polegały m.in. na odnowieniu książęcego sarkofagu Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego wraz z insygniami władców – nagrobek ufundowany w 1825 r., wykonany został przez znanego wówczas architekta Zygmunta Vogla. Odnowiono także pochodzące z początku XX wieku malowidła ścienne, autorstwa Stanisława Drapiewskiego, Czesława Idźkiewicza i Nicolasa Bruchera oraz XVIII-wieczną posadzkę i zdobioną kratę wejściową.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-44, jest jedną z pięciu najstarszych w kraju, a także jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. W kwietniu 2018 r. górujące nad doliną Wisły płockie Wzgórze Tumskie, gdzie wznosi się bazylika, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, wpisano na listę Pomników Historii. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Polacy nie spieszą się z przejściem na emeryturę. Co trzeci emeryt odwleka to w czasie

/ pixabay.com/stevepb

  

Coraz więcej osób wstrzymuje się z decyzją o przejściu na emeryturę co najmniej o kilka miesięcy, gdyż dodatkowy rok pracy daje im podwyżkę świadczenia nawet o 10 proc. – donosi dzisiaj „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy, od 2018 r. o 30 proc. spadła liczba osób kończących pracę tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego.

"Wszystko wskazuje, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z zasad, jakimi rządzi się system emerytalny, i jak wiele zależy od wydłużenia aktywności zawodowej przy wyliczeniu dożywotniej emerytury wypłacanej przez ZUS"

- napisano.

Dodano, że z badań prowadzonych przez Zakład wynika, że z prawie 83 proc. w 2015 r. do 57 proc. w 2018 r. i 2019 r. spadła liczba osób, które przechodzą na emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego.

Jak wskazuje gazeta, w ostatnich latach prawie co trzeci emeryt odwleka rezygnację z pracy.

"Tylko w 2017 r., gdy w życie weszła reforma wieku emerytalnego i na świadczenie z ZUS przeszła rekordowa grupa emerytów, aż 88 proc. z nich wniosło o emeryturę tuż po uzyskaniu prawa do wypłaty z ZUS"

- informuje "Rz".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, "Rz"

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts