Prawo demoralizuje inwestorów

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Prawo demoralizuje inwestorów - powiedział w rozmowie jednym z dzienników starosta tatrzański Piotr Bąk. Pytany, jak duży jest problem z samowolami budowlanymi na Podhalu, odpowiada, że problem jest tam, gdzie nastąpiła intensyfikacja rozwoju gospodarczego.

W poniedziałek silny podmuch wiatru zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Zginęły trzy osoby – matka i dwie córki. Właściciel wypożyczalni nart w Bukowinie Tatrzańskiej usłyszał zarzut popełnienia samowoli budowlanej, do czego się przyznał. Śledztwo w tej sprawie wciąż trwa.

Starosta pytany przez "Rzeczpospolitą", jak to możliwe, że właściciel naczepy tira przerobionej na wypożyczalnię nart nie starał się o pozwolenie na budowę ani jej nie zgłaszał, odpowiedział: "nie znaleźliśmy w wydziale budownictwa starostwa takiego wniosku w ostatnich trzech latach, od kiedy dzierżawi on ten skrawek terenu". "Żaden projekt ani zgłoszenie nie wpłynęły do starostwa" - zaznaczył.

Odpowiadając na stwierdzenie, że "nie występował z wnioskiem, bo to teren zielony, nieprzeznaczony pod budownictwo i nie dostałby pozwolenia" starosta powiedział: "istotnie".

"Bukowina Tatrzańska nie ma całościowego planu zagospodarowania przestrzennego, natomiast dla wierzchołka Rusińskiego Wierchu taki plan został uchwalony i obowiązuje. W planie zagospodarowania przestrzennego określone jest przeznaczenie terenu, na którym stoi przedmiotowy obiekt, i plan wyklucza możliwość postawienia tam jakiegokolwiek budowli"

- podkreślił.

Pytany o to, jak na tym terenie powstało pełno podobnych obiektów, wskazał, że "na to pytanie odpowiedzieć może nadzór budowlany, który zajmuje się sprawą samowoli budowlanych, ale organizacyjnie nie podlega staroście". "Aby taką samowolę zlikwidować, potrzeba kilku lat. Inspektorat powiatowy wydaje decyzje o rozbiórce, inwestor składa odwołanie do inspektora wojewódzkiego, a potem kolejno skargi do wojewódzkiego i naczelnego sądu administracyjnego. Procedury administracyjne trwają, a on spokojnie użytkuje obiekt. Ustawodawca ciągle poszerza zakres wyłączeń, wprowadza abolicje dla samowoli, zmniejsza stawki opłat legalizacyjnych, generalnie demoralizuje rynek" - mówił Piotr Bąk.

Ocenił, że "najlepsza była pierwotna wersja ustawy uchwalona w 1994 r., gdy ministrem była Barbara Blida". "Wtedy dla każdej nowej samowoli budowlanej była tylko jedna perspektywa – przymusowa rozbiórka. Przy kolejnych nowelizacjach ustawy pojawiało się coraz więcej możliwości legalizacyjnych, które są zachętą dla potencjalnego samowolnika" - zaznaczył.

Na pytanie, jak duży jest problem z samowolami budowlanymi na Podhalu, odpowiedział: "problem jest tam, gdzie nastąpiła intensyfikacja rozwoju gospodarczego".

"Mamy ogromny problem z art. 29 ustawy – Prawo budowlane. W myśl tego artykułu można np. postawić obiekt tymczasowy na trzy miesiące na podstawie zwykłego zgłoszenia, ale później trudno wyegzekwować likwidację, gdy ten okres minie. Długotrwała procedura administracyjna i egzekucyjna trwa, a życie toczy się według swoich praw, których nie da się ominąć. Przecież ten wiatr, który zerwał drewniany dach, to był zwykły halny" - podkreślił starosta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymani pod zarzutem współpracy z terrorystami. "Byli pod ideologicznym wpływem"

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Uzbecka policja zatrzymała 21 osób podejrzanych o powiązania z organizacją islamistyczną działającą w Syrii. „Byli pod ideologicznym wpływem innego Uzbeka” - podano w komunikacie.

Jak podają siły bezpieczeństwa, mężczyźni byli pod "ideologicznym wpływem" członka organizacji Katiba al-Tawhid wal-Dżihad, mającej w swoich szeregach głównie obywateli państw Azji Środkowej.

„Zatrzymani mężczyźni planowali finansować tę grupę i do niej dołączyć”

- napisano w oświadczeniu policji.

Tysiące muzułmanów z państw byłego ZSRR przyłączyło się do różnych grup islamistycznych w Syrii i Iraku, kiedy dżihadystyczne Państwo Islamskie czasowo opanowało duże części terytoriów tych dwóch krajów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts