Pentagon dołoży do budowy muru?

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/tpsdave

  

Pentagon wstrzyma się z zakupem myśliwców F-35 oraz dronów i przeznaczy dodatkowo 3,8 mld dolarów na mur, który prezydent USA Donald Trump chce wznieść na granicy z Meksykiem - wynika z dokumentów przekazanych Kongresowi, na które powołuje się AFP.

2,2 mld dolarów pochodzi z budżetu Pentagonu na 2020 r., które pierwotnie miały być przeznaczone na zakup sprzętu dla lotnictwa i marynarki wojennej USA, zgodnie z dokumentami, których kopię otrzymała agencja AFP. Reszta pieniędzy ma pochodzić ze środków pierwotnie zaplanowanych na zewnętrzne operacje wojsk amerykańskich (Afganistan, Syria, Irak).

Budżet Pentagonu, który przekracza 700 miliardów dolarów rocznie, jest rozdzielany na realizację programów ściśle określonych przez Kongres. Jednak Pentagon dysponuje kwotą około 6 miliardów dolarów na fundusze uznaniowe, których cele można zmienić pod warunkiem, że będą one "pilne programy".

Trump obiecał postawić na granicy z Meksykiem gigantyczny mur w ramach walki z nielegalną imigracją.

Administracja zamierza przeznaczyć fundusze Pentagonu na budowę 11 odcinków muru, a właściwie kombinacji gigantycznych płyt, murów, zasieków i płotów, w Kalifornii, Nowym Meksyku i Teksasie, o łącznej długości 282 km.

Budowa najdłuższego z tych odcinków, o długości około 83 km, jest planowana w okolicach miejscowości Laredo w stanie Teksas kosztem około 1,27 mld dol.

Biały Dom zamierza ukończyć budowę bądź naprawy istniejących już odcinków muru o łącznej długości około 724 km do wyborów prezydenckich 3 listopada, w których Trump będzie zabiegał o reelekcję.

Od zaprzysiężenia Trumpa na prezydenta 20 stycznia 2017 roku do grudnia ub.r. – jak poinformowały władze federalnej Agencji Ceł i Ochrony Granic - administracja zbudowała na granicy z Meksykiem mur o długości 155 km. Granica Stanów Zjednoczonych z Meksykiem liczy ponad 3,1 tys. km.

Prezydent w kilka miesięcy po objęciu urzędu, w lipcu 2017 roku, powiedział reporterom, że ostatecznie mur nie będzie musiał powstać na całej długości granicy z Meksykiem, która „ma wiele naturalnych zapór”, ale będzie "miał łączną długość od 1,1 tys. km do 1,4 tys. km"

Trump, w przeszłości przedsiębiorca budowlany, podczas swojej kampanii wyborczej w 2016 roku wyceniał koszt budowy muru na około 8 mld dol. i zapowiadał, że za budowę muru zapłaci Meksyk, czemu władze tego kraju zaprzeczyły. W rok później federalny resort bezpieczeństwa kraju wycenił koszt budowy muru na 18 mld dol. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z seniorami. „Usłyszałem słowa podziękowania”

Mateusz Morawiecki / facebook.com/MorawieckiPL

  

Realizacja takich programów jak 13 emerytura, czy waloryzacja emerytur i rent to "obowiązek" wobec seniorów - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który wczoraj spotkał się w Krakowie z seniorami z Żabna (woj. małopolskie).

Szef rządu we wpisie na swoim profilu na Facebooku dodał, że spotkanie poprzedziło środowe otwarcie w Żabnie klubu seniora.

Zaznaczył, że kawiarnia, w której odbyło się spotkanie została założona przez Jana Noworolskiego pochodzącego z Turki, koło Stanisławowa.

"Ze Stanisławowa z kolei pochodzi moja Mama. O tych korzeniach i tradycjach, które tak bardzo nam się splatają moglibyśmy rozmawiać do późnej nocy!" - zaznaczył szef rządu

"Między wspomnieniami, kawą i ciastkami nie zabrakło też czasu na poważną rozmowę o sytuacji osób starszych w Polsce. Cieszę się, że i tutaj znajdujemy wspólny język. Choć usłyszałem słowa podziękowania za 13 emeryturę czy za ostatnią waloryzację rent i emerytur to nie mam wątpliwości, że to realizacja obowiązku wobec naszych seniorów. To właśnie im należą się największe podziękowania za to, co dali nam wszystkim, za to, co dali całej Polsce! Jeszcze raz dziękuję i nie mogę się doczekać kolejnych spotkań"

- dodał we wpisie Morawiecki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, facebook.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts