Morze Arabskie: Amerykański krążownik przejął ładunek irańskiej broni

/ zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com/@Pexels

  

W trakcie operacji ochrony żeglugi w strefie odpowiedzialności kierującego działaniami wojsk USA na Bliskim Wschodzie Centralnego Dowództwa (CENTCOM) krążownik rakietowy USS Normandy przejął w niedzielę ładunek irańskiej broni - podało CENTCOM.

Według komunikatu zgodnie z prawem międzynarodowym zatrzymano i przeszukano dau (niewielki żaglowy statek towarowy), znajdując na nim 150 przeciwpancernych pocisków kierowanych Dehlavieh, które są wytwarzaną w Iranie kopią rosyjskich rakiet Kornet (oznaczenie zachodnie AT-14 Spriggan).

Statek przewoził także inną broń zaprojektowaną i produkowaną w Iranie, w tym trzy pociski kierowane ziemia-powietrze, celowniki noktowizyjne oraz komponenty dla bezzałogowych aparatów latających i pojazdów lądowych, jak też innego rodzaju amunicję i części do broni zaawansowanej technicznie.

Jak informuje komunikat, znaczna część tego ładunku jest identyczna z zaawansowanym technicznie uzbrojeniem i częściami do niego, jakie 25 listopada ubiegłego roku przejął na Morzu Arabskim amerykański niszczyciel rakietowy USS Forrest Sherman. Jak się przypuszcza, chodziło wtedy o irańską broń dla jemeńskich rebeliantów Huti, którzy na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nie mogą jej otrzymywać.

Komunikat nie wyjaśnia, czy niedzielna akcja miała miejsce również na Morzu Arabskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

CBA weszło do mieszkań prezesa NIK Mariana Banasia w Warszawie oraz Krakowie

/ CBA / cba.gov.pl

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne weszło do mieszkań prezesa NIK Mariana Banasia - podają dziś nieoficjalnie media. Jak podaje portal onet.pl, rewizje prowadzone są w mieszkaniach Banasia w Warszawie, w Krakowie i w krakowskim mieszkaniu jego córki.

Rewizje mają związek ze śledztwem dotyczącym oświadczeń majątkowych szefa NIK.

Wkrótce więcej informacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: onet.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts