Elektrownia w Ostrołęce bez nowego bloku. Energa i Enea zawieszają finansowanie budowy

zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Dziś Energa oraz Enea zawarły porozumienie, zgodnie z którym obie firmy zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka - poinformowała dziś Energa w komunikacie giełdowym. Nowy blok miał mieć moc ok. 1000 MW.

„Zawieszenie finansowania następuje w szczególności w związku z potrzebą i na czas przeprowadzenia przez sponsorów (spółki Energa i Enea) analiz w zakresie dalszych działań w projekcie, w tym jego dalszego finansowania. Szczegółowy przedmiot, harmonogram oraz sposób przeprowadzenia analiz zostanie uzgodniony przez sponsorów w terminie 10 dni od dnia zawarcia porozumienia. Analizy będą w szczególności dotyczyć parametrów technicznych, technologicznych, ekonomicznych i organizacyjnych projektu

- poinformowano w komunikacie.

W komunikacie przyznano, że do tej pory nie udało się znaleźć dodatkowego inwestora w budowę nowego węglowego bloku w Ostrołęce.

„W ostatnim czasie wystąpił ponadto szereg okoliczności, mogących mieć w ocenie sponsorów wpływ na projekt, co skutkuje koniecznością kompleksowego przeanalizowania kwestii dalszych działań w projekcie, w tym jego dalszego finansowania. Sponsorzy wskazali tu w szczególności planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej oraz nową politykę kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego wobec sektora elektroenergetycznego (...)”

- czytamy w komunikacie Energi.

Ostrołęka C miała być nowym blokiem na węgiel kamienny o mocy 1000 MW. Inwestorem jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Energa i Enea. Koszt budowy przez wyłonione w przetargu konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems to 5,05 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto.

W połowie października 2018 r. na placu budowy elektrowni rozpoczęły się prace przygotowawcze. Pod koniec grudnia 2018 r. zarząd Elektrowni Ostrołęka wydał polecenie rozpoczęcia prac (NTP) związanych z budową. W grudniu 2018 r. Enea deklarowała zaangażowanie w wysokości 1 mld zł, a Energa co najmniej 1 mld zł. Jesienią 2019 r. PGE odstąpiło od rozmów ws. współpracy przy projekcie.

Harmonogram przewidywał, że blok miał być gotowy w 2023 r. Jednostka uzyskała w aukcji rynku mocy wsparcie w postaci warunkowej umowy mocowej na 15 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Zatrzymani pod zarzutem współpracy z terrorystami. "Byli pod ideologicznym wpływem"

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Uzbecka policja zatrzymała 21 osób podejrzanych o powiązania z organizacją islamistyczną działającą w Syrii. „Byli pod ideologicznym wpływem innego Uzbeka” - podano w komunikacie.

Jak podają siły bezpieczeństwa, mężczyźni byli pod "ideologicznym wpływem" członka organizacji Katiba al-Tawhid wal-Dżihad, mającej w swoich szeregach głównie obywateli państw Azji Środkowej.

„Zatrzymani mężczyźni planowali finansować tę grupę i do niej dołączyć”

- napisano w oświadczeniu policji.

Tysiące muzułmanów z państw byłego ZSRR przyłączyło się do różnych grup islamistycznych w Syrii i Iraku, kiedy dżihadystyczne Państwo Islamskie czasowo opanowało duże części terytoriów tych dwóch krajów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts