Żegnaj OFE? Sejm zagłosował za przeniesieniem środków do IKE. Ustawa trafi do Senatu

zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Sejm uchwalił dziś wraz z poprawkami PiS ustawę o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Zgodnie z ustawą, ok. 154 mld zł, które obecnie znajdują się w funduszach zostanie przekazanych na IKE, będą podlegały dziedziczeniu.

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 232 posłów, 219 było przeciw, żaden z posłów się nie wstrzymał. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Wcześniej, dziś, połączone sejmowe komisje: finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny pozytywnie zarekomendowały osiem poprawek PiS o charakterze redakcyjno-doprecyzowującym zgłoszonych do projektu ustawy.

Ustawa dot. przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne zakłada, że ok. 154 mld zł, które obecnie znajdują się w funduszach zostanie przekazanych na IKE, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach. Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi automatycznie.

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS.

Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2020 r., z wyjątkiem niektórych artykułów.

Ustawa teraz trafi do Senatu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rekompensata dla mediów pokłosiem decyzji rządu PO-PSL? Spychalski przypomniał rozwiązanie z 2008 r.

/ Błażej Spychalski/ fot. "Jedziemy"/ TVP Info

  

Przypominam, że to rząd PO-PSL w 2008 roku zniósł obowiązek płacenia abonamentu RTV. Później nic z tym nie robili - powiedział w programie red. Michała Rachonia "Jedziemy" na antenie TVP Info rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, odnosząc się do blisko 2-miliardowej rekompensaty dla mediów publicznych.

Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.

Rzecznik prezydenta przypomniał w rozmowie z red. Michałem Rachoniem słowa św. prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2009 roku. - Mówił, by w Polsce rządziła uczciwość, a nie cynizm i draństwo - przywołał rzecznik Spychalski.

- To, jak dzisiaj politycy opozycji wykorzystują osoby chore na raka, to nic innego jak cynizm i draństwo. Przypominam, że to rząd PO-PSL w 2008 roku zniósł obowiązek płacenia abonamentu RTV. Później nic z tym nie robili. Dzisiejsze przekazanie rekompensaty dla mediów publicznych to pokłosie tamtej decyzji

- dodał minister z Kancelarii Prezydenta.

Prowadzący przypomniał piątkowe głosowanie polityków opozycji, którzy gremialnie opowiedzieli się za przekazaniem dodatkowych 750 mln zł na media publiczne. Chodzi o poprawkę zakładającą przeznaczenie z budżetu państwa dodatkowych środków, w celu zastąpienia obowiązku opłacania abonamentu za używanie odbiorników RTV. Zgłoszoną poprawkę odrzucono większością głosów posłów Prawa i Sprawiedliwości.

[polecam:https://niezalezna.pl/311414-hejtuja-pis-za-wsparcie-mediow-publicznych-a-sami-glosowali-za-prawie-miliardem-na-tvp-i-polskie-radio]

- Ta rekompensata to żaden przelew dla „telewizji”. To łącznie 16 rozgłośni radia publicznego w całym kraju, kilkanaście ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej. Mało tego… To żadna gotówka, tylko papiery wartościowe. Opozycja całą tę sytuację cynicznie dziś wykorzystuje - podkreślił gość „Jedziemy”.

- Pan prezydent Andrzej Duda przygotował Narodową Strategię Onkologiczną. Projekt ten w parlamencie został zgodnie przyjęty przez wszystkie siły. Dziś Strategia obowiązuje od kilkunastu dni. Jest już gotowy dokument, który kieruje dodatkowe blisko 5 mld zł na polska onkologię

- podkreślił Spychalski.

[polecam:https://niezalezna.pl/311420-minister-zdrowia-zapytany-czy-chcialby-2-mld-na-onkologie-szumowski-przedstawil-kilka-faktow]

Wskazał, że „to pierwszy taki wieloletni plan”. - Przygotowali go fachowcy, specjaliści, ale też pacjenci. Kwestie związane z onkologią to nie tylko leczenie. To również zaobieganie poprzez sport, odżywanie… To wiele rzeczy, które musimy czynić, aby chorych onkologicznie leczyć, ale też tym chorobom zapobiegać. Mam nadzieję, że politycy opozycji opamiętają się i skończą z cynicznym wykorzystywaniem - podsumował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts