Tusk skomentował rekompensatę dla mediów publicznych. Internauci wytknęli mu hipokryzję

/ Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

„To bardzo subtelna różnica: opozycja chce przeznaczyć dwa miliardy na onkologię, a PiS na nowotwór” - napisał dziś lider Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk, komentując rekompensatę z budżetu dla mediów publicznych. „A przez 8 lat czemu nie chciała?” - zapytali internauci byłego premiera Polski, przybywającego od lat w Brukseli. Ostatecznie Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu noweli ws. rekompensaty. Ta trafi teraz na biurko prezydenta.

Dziś wieczorem Sejm zagłosował przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie noweli ustawy abonamentowej dot. rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami. Głosowało 452 posłów. Za było 232; przeciw zagłosowało 220. NIkt nie wstrzymał się od głosu.

Jeszcze przed głosowaniem politycy opozycji zaapelowali, by środki dofinansowały służbę zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi.

2 miliardy. PiS - na TVP. Platforma Obywatelska - na walkę z rakiem. Co wybierasz?

- grafiki z takim hasłem opublikowali na Twitterze.

Podobny w treści wpis zamieścił dziś były premier Donald Tusk. "To bardzo subtelna różnica: opozycja chce przeznaczyć dwa miliardy na onkologię, a PiS na nowotwór" - napisał szef Europejskiej Partii Ludowej.

Internauci wypomnieli Donaldowi Tuskowi stosunek rządu wobec chorych na choroby onkologiczne za czasów koalicji PO-PSL.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...


Miliony Francuzów na częściowym bezrobociu

/ zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/@geralt

  

Już 6,9 mln francuskich pracowników z 628 tys. firm znajduje się na częściowym bezrobociu - poinformowała w czwartek minister pracy Muriel Penicaud. Sektor transportowy ostrzega przez zakłóceniami w łańcuchach dostaw.

Minister Penicaud przekonywała w czwartek w telewizji BFM TV, że firmy nie muszą zwalniać pracowników z uwagi na mechanizm częściowego bezrobocia, który „jest skutecznym narzędziem”. Mechanizm nigdy nie był tak masowo stosowany jak obecnie – podkreśliła Penicaud.

Ustanowione częściowe bezrobocie, czyli współfinansowany przez państwo system zasiłków, pozwala przedsiębiorstwom dotkniętym kryzysem z powodu pandemii unikać zwolnień.

Jednak liczba pracowników na tymczasowym bezrobociu niepokoi pracodawców, ponieważ oznacza, że 1/3 pracowników sektora prywatnego obecnie nie pracuje. Ekonomiści ostrzegają, że w przypadku przedłużenia kwarantanny, co zasugerował w środę Pałac Elizejski, nie podając jednak dat, liczba niepracujących Francuzów jeszcze znacząco wzrosnąć.

Główne organizacje francuskiego sektora transportowego: FNTR, Otre i Union-TLF apelują we wspólnym komunikacie prasowym o pomoc państwa i zabezpieczenia łańcucha dostaw.

Jak informują, 70 proc. firm częściowo lub całkowicie zaprzestało działalności, co grozi zakłóceniom w łańcuchach dostaw. Sektor wzywa władze publiczne do wprowadzenia specjalnych środków wsparcia, w szczególności w zakresie zagwarantowania regulowania faktur i przepływów pieniężnych.

Minister gospodarki Bruno Le Maire obiecał w środę w stacji France 2, że firmy zagrożone upadłością będą mogły skorzystać z pomocy w wysokości 5 tys. euro i zwolnienia z podatków i innych opłat. Środki mają pochodzić z funduszu solidarności utworzonego w celu pomocy przedsiębiorcom i samozatrudnionym. Do tej pory o pomoc zwróciło się około 700 tys. firm – poinformował minister.

W ramach mechanizmu częściowego bezrobocia pracownicy, którzy nie wykonują pracy, otrzymają 70 proc. wynagrodzenia brutto. Zarabiający pensję minimalną lub mniej otrzymują 100 proc. uposażenia. Państwo finansuje to świadczenie do 4,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli do 6927 euro brutto.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts