Dzika róża – skarbiec witamin

/ Hans

  

Nie od dziś wiadomo, że owoce dzikiej róży zawierają witaminy A,B, D, E i około 20-60 razy więcej witaminy C niż pomarańcze i 10 razy więcej niż czarna porzeczka (w proporcji wagowej). Witamina C w owocach róży pomaga utrzymać zdrowie naczyń krwionośnych.

Regularne spożywanie ekstraktu z owoców róży obniża poziom cholesterolu i poziom ciśnienia krwi. Skóra owoców róży pomaga w  leczeniu problemów trawiennych. Owoce dzikiej róży mogą wspomóc leczenie osteoporozy. Działają też rozkurczająco, żółciopędnie i moczopędne.

Róża jest stosowana przede wszystkim jako lek ogólnie wzmacniający ale także pomocniczo do leczenia różnych schorzeń wątroby, nerek i przewodu pokarmowego. Specjalnie przyrządzone konfitury z dzikiej róży mogą być skutecznym lekiem na chorobę zwyrodnienia stawów.

Lecznicze działanie dzikiej róży znane jest od czasów Hipokratesa (ok. III w. p.n.e.). W czasie II Wojny Światowej gdy w Wielkiej Brytanii brakowało świeżych owoców cytrusowych, postanowiono zorganizować narodowe zbieranie owoców dzikiej róży. Miało to zapobiec znaczącemu niedoborowi witaminy C.

Owoce rośliny używane są do parzenia naparów ziołowych, robienia dżemów, marmolad, galaretek, syropów, win i innych napojów, do produkcji oleju kosmetycznego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ministerstwo Cyfryzacji dementuje fake news. Poczta nie zajrzy do kopert!

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rząd nie ma w planach wprowadzenia żadnych nowych przepisów pozwalających na otwieranie korespondencji bez zgody obywatela – poinformowało dziś wieczorem Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji, w mediach pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych nowych i kontrowersyjnych uprawnień Poczty Polskiej.

„Rząd pracuje nad nowelizacją kolejnych przepisów ułatwiających walkę z panującą epidemią, w której wprowadza dodatkowe ułatwienia dla obywateli. Jednym z nich jest usługa hybrydowa, czyli skuteczna i bezpieczna alternatywa wizyt na pocztach”

- poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

[polecam:https://niezalezna.pl/321278-tusk-z-brukseli-radzi-poczcie-polskiej-powinna-dostarczyc-maseczki-zamiast-pakietow-do-glosowania]

Przekazało, że polega to na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma w jego elektroniczną wersję i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. „Warunkiem zastosowanie tej usługi jest zgoda adresata” – podkreślono w komunikacie. Dodano, że to oznacza, że operator pocztowy, jak dotąd, nie będzie miał prawa otwierania prywatnej korespondencji. „Propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę” – zaznaczyło ministerstwo.

Nadmieniło też, że tego rodzaju usługi pocztowe są stosowane na całym świecie. I co ważne objęte są tajemnicą pocztową na każdym etapie - nadawania, skanowania i doręczenia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts