UE wesprze Chiny w walce z koronawirusem. Ministrowie zdrowia przyjęli konkluzję

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Monoar/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Ministrowie zdrowia państw UE przyjęli dziś w Brukseli konkluzje, w których wzywają m.in. do wsparcia Chin w walce z epidemią koronawirusa, dalszej współpracy krajów unijnych i eliminowania dezinformacji na temat epidemii.

Nadzwyczajne spotkanie w sprawie epidemii zostało zorganizowane na wniosek Niemiec, Włoch i Francji; we wszystkich tych krajach stwierdzono przypadki zakażenia nowym wirusem.

W konkluzjach ministrowie z zadowoleniem przyjmują skuteczną reakcję UE na wyzwania wynikające z wybuchu epidemii i wzywają państwa członkowskie do podjęcia niezbędnych środków w celu zacieśnienia współpracy. Wzywają także Komisję Europejską do przeanalizowania sposobów na ułatwienie państwom członkowskim dostępu do środków ochrony indywidualnej oraz do oceny konsekwencji dostępności leków w kontekście globalnych zagrożeń dla zdrowia.

Polskiej delegacji przewodniczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

7 lutego prezydencja chorwacka przeprowadziła wideokonferencję na wysokim szczeblu, na której delegacje państw członkowskich wraz z przedstawicielami KE i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dokonali przeglądu sytuacji w związku z epidemią i omówili związane z tym kwestie dotyczące zdrowia publicznego.

Bilans śmiertelnych ofiar koronawirusa w Chinach wzrósł w czwartek aż o 254, a liczba potwierdzonych zakażeń o prawie 15 tys. - wynika z oficjalnych danych. Do północy ze środy na czwartek w Chinach kontynentalnych infekcję potwierdzono u prawie 60 tys. pacjentów. 1367 spośród zakażonych zmarło, a 5911 wyzdrowiało i zostało już wypisanych ze szpitali – podały w czwartek chińskie media, powołując się na najnowsze dane państwowej komisji zdrowia.

Rekordowe wzrosty dotyczą prowincji Hubei w środkowych Chinach w ognisku epidemii, gdzie w środę stwierdzono 242 zgony spowodowane wirusem i potwierdzono 14 840 zakażeń. Dobowa liczba zgonów była tam dwa razy wyższa, a wykrytych infekcji - prawie dziesięciokrotnie wyższa niż poprzedniego dnia.

Komisja zdrowia prowincji poinformowała, że znaczny wzrost liczby nowych przypadków zakażeń wynika z tego, że uwzględniono przypadki zdiagnozowane przy użyciu nowych metod klinicznych. Chińskie media podały, że polegają one na wykorzystaniu tomografii komputerowej (CT) do potwierdzania przypadków zakażeń, co umożliwia szpitalom szybsze izolowanie osób zainfekowanych.

Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię, a także na USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd dwa zgony – na Filipinach i w Hongkongu.

Koronawirus, którego po raz pierwszy wykryto w Wuhan, stolicy prowincji Hubei, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z seniorami. „Usłyszałem słowa podziękowania”

Mateusz Morawiecki / facebook.com/MorawieckiPL

  

Realizacja takich programów jak 13 emerytura, czy waloryzacja emerytur i rent to "obowiązek" wobec seniorów - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który wczoraj spotkał się w Krakowie z seniorami z Żabna (woj. małopolskie).

Szef rządu we wpisie na swoim profilu na Facebooku dodał, że spotkanie poprzedziło środowe otwarcie w Żabnie klubu seniora.

Zaznaczył, że kawiarnia, w której odbyło się spotkanie została założona przez Jana Noworolskiego pochodzącego z Turki, koło Stanisławowa.

"Ze Stanisławowa z kolei pochodzi moja Mama. O tych korzeniach i tradycjach, które tak bardzo nam się splatają moglibyśmy rozmawiać do późnej nocy!" - zaznaczył szef rządu

"Między wspomnieniami, kawą i ciastkami nie zabrakło też czasu na poważną rozmowę o sytuacji osób starszych w Polsce. Cieszę się, że i tutaj znajdujemy wspólny język. Choć usłyszałem słowa podziękowania za 13 emeryturę czy za ostatnią waloryzację rent i emerytur to nie mam wątpliwości, że to realizacja obowiązku wobec naszych seniorów. To właśnie im należą się największe podziękowania za to, co dali nam wszystkim, za to, co dali całej Polsce! Jeszcze raz dziękuję i nie mogę się doczekać kolejnych spotkań"

- dodał we wpisie Morawiecki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, facebook.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts