Zablokowano referendum ws. legalizacji eutanazji

Parlament Portugalii zablokował możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie legalizacji eutanazji w tym kraju. Decyzja posłów Zgromadzenia Republiki spotkała się z protestem portugalskiej Izby Lekarskiej (OM).

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com /Creative Commons CC0/sabinevanerp

W przeprowadzonym późnym wieczorem w środę głosowaniu większość deputowanych opowiedziała się za debatą nad czterema złożonymi już w parlamencie projektami ustaw dotyczącymi depenalizacji tzw. wspomaganego samobójstwa, równoznacznej z legalizacją eutanazji.

Większość posłów jednoizbowego parlamentu Portugalii odrzuciła możliwość organizacji referendum w sprawie eutanazji. Podpisy w sprawie takiego plebiscytu zbierane są w całym kraju od początku lutego.

W środę Konferencja Episkopatu Portugalii wezwała władze kraju do zgody na przeprowadzenie referendum w sprawie eutanazji, a sześć innych związków wyznaniowych skierowało wspólnie z biskupami katolickimi żądanie do odstąpienia posłów od prac nad legalizacją eutanazji.

Oburzenia próbą legalizacji przez parlament eutanazji nie kryją też władze Izby Lekarskiej (OM). W opublikowanym w czwartek komunikacie przewodniczący tej instytucji napisał, że podobnie jak rządowa Komisja Praw, Wolności i Gwarancji (CDLG) również kierowana przez niego instytucja źle ocenia wszystkie cztery złożone w parlamencie projekty ustaw.

W czwartek przewodniczący portugalskiej Izby Lekarskiej Miguel Guimaraes powiedział, że wezwał już prezydenta kraju Marcelo Rebelo de Sousę do pilnego spotkania w sprawie próby “przeforsowania” przez parlament eutanazji.

Guimaraes wskazał, że do czwartkowego południa blisko 500 lekarzy podpisało się pod petycją sprzeciwu wobec próby legalizacji eutanazji przez parlament, zdominowany przez partie lewicy i centrolewicy. “Wcale nie dziwi mnie taka reakcja środowiska medycznego. Eutanazja jest przecież wspomaganym samobójstwem, a misją lekarzy jest ratowanie życia, a nie pozbawianie go pacjentów” - wyjaśnił szef portugalskiej Izby Lekarskiej.

Debata dotycząca legalizacji eutanazji odbędzie się w portugalskim parlamencie 20 lutego. W jej trakcie spodziewane jest głosowanie nad projektami dotyczącymi tzw. wspomaganego samobójstwa, które złożyły Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna – Zieloni (PEV) oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#eutanazja #Portugalia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo