80. rocznica zbrodni katyńskiej. Szef polskiego MSZ spotka się z Ławrowem

Prezydent wyraził oczekiwanie wobec premiera i rządu, by podjąć działania celem godnego przygotowania uroczystości w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej; w najbliższych dniach dojdzie do spotkania szefów MSZ Polski i Rosji w tej kwestii - poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

By Kapsuglan - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25769823

Rzecznik prezydenta poinformował na briefingu prasowym, że już kilka dni temu prezydent Andrzej Duda wyraził oczekiwanie wobec premiera Mateusza Morawieckiego i rządu RP, żeby "rząd podjął działania celem godnego przygotowania uroczystości, podczas których państwo polskie należycie i godnie uczci ofiary zbrodni katyńskiej w 80. popełnienia tej zbrodni przez Związek Radziecki".

- Te rozmowy trwają, odpowiednie ustalenie cały czas trwają

 - zaznaczył Spychalski.

Poinformował, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem, podczas którego ministrowie "będą rozmawiali o ewentualnej organizacji tych uroczystości".

Pytany, czy brana jest pod uwagę opcja, że to prezydent będzie przewodniczył ewentualnej polskiej delegacji do Katynia i Smoleńska, Spychalski odparł, że "dzisiaj brane są pod uwagę bardzo różne scenariusze".

- Dlatego pan prezydent wyraził już kilka tygodni temu oczekiwanie wobec premiera, żeby rząd podjął odpowiednie starania, działania, także w sferze dyplomatycznej i dzisiaj wszelkie decyzje są jeszcze przed nami

- powiedział.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Błażej Spychalski #Siergiej Ławrow #jacek czaputowicz #zbrodnia katyńska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo