"Inny świat" - już dziś premiera słuchowiska w Polskim Radiu

Premiera słuchowiska już dziś o godz. 19 na antenie radiowej Dwójki. / fot. mat.pras.

  

Największym wyzwaniem było dla mnie, aby stworzyć ten świat w sposób niedosłowny, dlatego że przy tego rodzaju opowieściach wstrząsających dosłowność nie jest adekwatna - mówi reżyserka słuchowiska "Inny świat" Anna Wieczur-Bluszcz. Premiera w sobotę na antenie radiowej Dwójki. Słuchowisko zostało zrealizowane na podstawie "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w adaptacji Wojciecha Tomczyka.

W ocenie reżyserki "Inny świat" w stworzonej na potrzeby słuchowiska adaptacji jest przede
wszystkim "ogromnie poruszający".

Największym wyzwaniem było dla mnie, aby stworzyć ten świat w sposób niedosłowny, dlatego że przy tego rodzaju opowieściach wstrząsających, opartych na faktach, dosłowność w moim poczuciu nie jest adekwatna i nie przystaje do tego, by unieść ciężar tego cierpienia i jego sens. Odpowiedzią była metafora dźwiękowa

 - podkreśliła Wieczur-Bluszcz. 

Zaznaczyła, że wielką pracą i wrażliwością przy realizacji tego słuchowiska wykazał się Paweł Szamburski (klarnecista, improwizator, znany z duetu Sza/Za, tworzonego ze skrzypkiem Patrykiem Zakrockim - przyp. red.), którego zaprosiła do współpracy.

Jego rola nie ograniczyła się tylko do kompozytora muzyki, ale właśnie stwarzania atmosfer i całego dźwiękowego świata obozu. Mam nadzieję, że przez tę metaforę i nieoczywistą sferę dźwięku uda nam się dotrzeć, z tym tak trudnym sensem do słuchaczy, w sposób poruszający

- dodała.

Reżyserka przyznała, że praca nad słuchowiskiem była wyzwaniem, bo "temat i książkę
Herlinga-Grudzińskiego każdy lub prawie każdy zna". Na pytanie, czego słuchacze mogą spodziewać się po tej realizacji, odpowiedziała, że trzeba mieć świadomość, że jest to adaptacja, a nie cała historia napisana przez Herlinga-Grudzińskiego.

To jest jakaś część, którą trzeba traktować jako stworzoną dla teatru radiowego odrębną spójną opowieść. W godzinnym słuchowisku dotknąć tak trudnego i pojemnego tematu, tak naładowanego emocjami, było wyzwaniem dla Wojciecha Tomczyka jako autora adaptacji

 - zauważyła reżyserka.

W słuchowisku wystąpią: Piotr Bajtlik, Andrzej Mastalerz, Tomasz Borkowski, Anna Sroka-Hryń, Monika Pikuła, Leon Charewicz, Łukasz Borkowski, Michał Klawiter, Paweł Ciołkosz, Krzysztof Kwiatkowski i Jakub Jóźwik.

Premiera w sobotę, 15 lutego o godz. 19 na antenie radiowej Dwójki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Chcemy szkoły wolnej od ideologii". Licealiści z Gdańska sprzeciwili się programowi "Zdrovve Love"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Młodzież z trójmiejskich szkół średnich zorganizowała w piątek pod Nowym Ratuszem w Gdańsku happening przeciwko programowi edukacji seksualnej "Zdrovve Love". Uczniowie apelują, że chcą szkoły wolnej od ideologii.

- Chcemy szkoły wolnej od ideologii - pod takim hasłem młodzież z gdańskich szkół ponadpodstawowych zorganizowała w piątek pod siedzibą Rady Miasta happening przeciwko programowi edukacji seksualnej "Zdrovve Love". Zdaniem uczniów treść programu jest sprzeczna z tradycyjnymi, polskimi wartościami i może mieć negatywny wpływ na wychowanie i psychikę młodych ludzi.

W piątek, przed Nowym Ratuszem w Gdańsku, młodzież z I, II i IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie zorganizowała happening pod nazwą "Chcemy szkoły wolnej od ideologii".

Inicjatywa była odpowiedzią na środową konferencję kilkunastu uczniów z gdańskich szkół, którzy poparli działania władz miasta w sprawie wprowadzania programu edukacji seksualnej.

Uczniowie są zaniepokojeni treścią miejskiego programu wsparcia prokreacji "Zdrovve Love", zakładającego edukację seksualną w gdańskich szkołach. W ich imieniu głos zabrał uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz radny Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska Daniel Nawrocki. Mówił o potrzebie obiektywnej edukacji seksualnej, która nie wchodzi w sferę ideologii. [polecam:https://niezalezna.pl/311816-bedzie-debata-nad-zdrovve-love]

Nawrocki wskazywał, że program uczy masturbacji dzieci w wieku 4 lat, propaguje stosowanie antykoncepcji i "pigułek dzień po", oraz koncepcję płci kulturowej. Według programu - mówił Nawrocki - dziecko ma przyzwolenie na regularne uprawianie seksu dla zdrowia.

Licealiści przyznali, że w ich ocenie zajęcia "Zdrovve Love" demoralizują. Ich zdaniem treści zawarte w programie mogą wywoływać negatywne skutki w psychice młodych ludzi, którzy bardzo często są niedojrzali fizycznie i emocjonalnie.

W ocenie Daniela Nawrockiego, edukacja seksualna proponowana w gdańskich szkołach jest sprzeczna z tradycyjnymi polskimi wartościami. Jak mówił, zajęcia uczą krytycznego podejścia do norm religijnych i kulturowych w odniesieniu do rodzicielstwa.

- Nie chcemy, aby obcy ludzie pokazywali nam, jak wychowywać dzieci

 - dodał. [polecam:https://niezalezna.pl/293549-teczowy-piatek-i-zdrovve-love-w-szkolach-protest-radnych-przeciwko-promocji-ideologii-lgbt]

Mateusz Owsiany z Technikum Łączności im. Poczty Polskiej w Gdańsku wskazywał, że "Zdrovve Love" szerzy groźną ideologię gender.

W happeningu uczestniczyli również rodzice. Ojciec siedmiorga dzieci - Krystian Borkowski - przestrzegał, że treści, które proponuje miejski program wsparcia prokreacji mogą doprowadzić do spustoszenia psychiki dzieci i młodzieży. Jego zdaniem "Zdrovve Love" uderza w system wartości moralnych i religijnych.

Na koniec uczniowie wypuścili w niebo białe gołębie na znak pokoju.

Miejski program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Miasta Gdańska na lata 2017–2020 "Zdrovve Love" wprowadzono do szkół w 2018 roku. Został opracowany według standardów Światowej Organizacji Zdrowia i odnosi się do siedmiu praw seksualnych człowieka. Porusza między innymi tematy związane z antykoncepcją, nowoczesnym modelem rodziny, metodami planowania rodziny, ryzykownymi zachowaniami seksualnymi. Program jest dobrowolny, za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych mogą z niego korzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych. W roku szkolnym 2018/2019 w projekcie udział wzięło siedem szkół, a w zajęciach uczestniczyło 151 osób.

Inicjatywa od samego początku wzbudzała kontrowersje. Działacze Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk uważają, że program przekazuje treści deprawujące młodzież, do których zaliczają m.in. informacje na temat antykoncepcji, seksu analnego. Według nich, zajęcia zachęcają dzieci do masturbacji. Aktywiści protestowali na ulicach Gdańska i przed Urzędem Miasta, rozdawali ulotki. Zorganizowali kampanię informacyjną "Mato, tato, pomóż. Stop Zdrovve Love". Po mieście jeździł specjalny samochód ostrzegający gdańszczan przed "seksualizacją dzieci".

W środę w gdańskim magistracie odbyło się spotkanie władz miasta z przedstawicielami SOD. Zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk oraz prezes Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk Mark Skiba poinformowali, że planują zorganizować debatę na temat edukacji seksualnej w szkołach, podczas której głos zabraliby przede wszystkim eksperci, między innymi lekarze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts