Manifest mec. Andrzejewskiego: Nikt nas nie będzie pouczał, czym jest praworządność

Mec. Piotr Łukasz J. Andrzejewski / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

W sobotę około 20 tys. osób manifestowało pod Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie w geście poparcia dla reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Od kilku dni trwa również akcja mailingowa, która ma na celu uświadomić Zachodowi potrzebę zmian w polskim sądownictwie. - Nikt nas nie będzie pouczał, czym jest praworządność. Ciężko ją wywalczyliśmy i to przez pokolenia - pisze w manifeście mecenas Piotr Łukasz J. Andrzejewski.

W minioną sobotę przed gmachem Trybunału Konstytucyjnego w manifestacji poparcia dla reformy sądownictwa - "Obrońmy naszą suwerenność" - wzięło udział około 20 tysięcy osób. - Ani kroku w tył! - apelował do rządzących Adam Borowski, były opozycjonista, przewodniczący komitetu Suwerenni, współorganizatora manifestacji.

W ramach wyrażenia społecznego poparcia dla reform polskiego sądownictwa, od środy trwa akcja rozsyłania do zachodnich polityków oraz mediów listów, w których prezentowana jest prawdziwa sytuacja w Polsce i wyjaśniana potrzeba przeprowadzenia zmian w wymiarze sprawiedliwości. Akcja spotkała się już z dużym zainteresowaniem oraz międzynarodowym odzewem.

W związku z sobotnią demonstracją, Piotr Łukasz J. Andrzejewski, adwokat, działacz opozycji antykomunistycznej, członek Trybunału Stanu, przygotował manifest, który poniżej publikujemy w całości:

Toczy się batalia o kształt polskiej suwerenności, o samostanowienie narodu.

Polski Trybunał Konstytucyjny jest jedynym sądem prawa porządkującym jego zgodność z wolą narodu, z konstytucją i prawem naturalnym – wara od podważania jego kompetencji. Stawianie się ponad obowiązującym prawem części członków „kasty” sądowniczej posuwa się do wypaczania treści i hierarchii norm prawa, łamania legalności działania, nawoływania do buntu wobec reformowania instytucji wymiaru sprawiedliwości i usuwania patologii ich funkcjonowania.

Czas upomnieć się o szacunek dla wspólnotowych dóbr osobistych Narodu Polskiego. Są one oparte o historyczną, wielowiekową tożsamość. Polacy kształtowali zręby europejskiej demokracji i rządów prawa, wolność osobistą i zbiorową, poszanowanie dla prawa, nadanie mu rangi obowiązującej, głęboko etycznej i służebnej roli.  Miłość ojczyzny – „wolność od obcej przemocy nakazów” to fundament naszej tożsamości.

Dzisiaj nie dajmy sobą pomiatać przez przemoc instytucjonalną – strojącą się w hasła obrony wartości. My je praktykujemy, a oni je łamią. Nikt nas nie będzie pouczał czym jest praworządność. Ciężko ją wywalczyliśmy i to przez pokolenia. Niech się jej od nas uczą zbuntowani sędziowie, których wyzwoliliśmy od służebności stereotypom systemu komunistycznego – jak widać, nieskutecznie.

Dezorganizowanie wymiaru sprawiedliwości przybrało charakter łamania praw człowieka  do bezzwłocznego procesu i sprawiedliwego realizowania obowiązującego prawa, gdzie interes podsądnych przeważa nad interesem sędziów.

Dywersyjne odwoływanie się do zewnętrznej interwencji z pominięciem demokratycznych procedur kształtowania instytucji państwa polskiego wymaga dziś stosownej oceny i reakcji. Po to jesteśmy zjednoczeni jako ruch egzekucji kształtowania i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Dosyć podważania przez znieprawionych funkcjonariuszy władzy sądzenia – kompetencji władzy ustawodawczej czy prezydenta – jako naczelnego organu władzy wykonawczej w państwie. Przyszedł czas, aby w reformie funkcjonowania sądownictwa przystąpić do weryfikacji wszystkich sędziów pod kątem przestrzegania przez nich zasad legalizmu (art. 7 konstytucji). 

Kluby Gazety Polskiej, środowiska Solidarności, Strefy Wolnego Słowa i wszystkich patriotów gromadzących się tworzą ruch egzekucji prawa jako trwałą formację społecznego poparcia suwerenności polskiego państwa i jego prawa. Przed nami wzmożona droga aktywności obywatelskiej. Musimy kontrolować naruszenia praworządności przez organy Unii Europejskiej i reagować dla jej przywrócenia.

Naszym zadaniem jest:

I/ Przywrócenie praworządności w funkcjonowaniu UE w oparciu o kompetencje traktatowe państw członkowskich tej organizacji i ich instytucji i osób fizycznych (art.19 ust.3 traktatu lizbońskiego i art.263 traktatu o funkcjonowaniu UE)

II/ Wspieranie dyscyplinowania przez polski Sąd Najwyższy w swojej kompetencji Izbę Dyscyplinarną, sędziów łamiących posłuszeństwo konstytucyjnej zasadzie legalizmu w ich działaniu (art. 7 konstytucji).

Domagamy się odsunięcia od sprawowania orzekania sędziów niezawisłych od wiążącego ich prawa, naruszających prawa podsądnych i godzących w suwerenny byt Polskiego Państwa i jego organów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Cztery ofiary COVID-19 na Białorusi

/ geralt CC0

  

Cztery osoby zmarły na Białorusi na zapalenie płuc z powikłaniami, spowodowane przez koronawirusa – poinformował dziś prezydent Alaksandr Łukaszenka.

„W sumie cztery osoby zmarły z powodu powikłań, wywołanych przez koronawirusa. W tym czwartym przypadku sprawdzamy jeszcze, czy (na pewno) był to koronawirus” – powiedział Łukaszenka w wywiadzie dla telewizji Mir, przytoczonym przez gazetę „Zwiazda”.

Prezydent Białorusi oznajmił, że jest informowany o każdym przypadku śmiertelnym. Oświadczył również, że „śmierci człowieka nie da się ukryć, bo krewni dostają akt zgonu”.

Łukaszenka zapowiedział, że przekaże mediom statystykę dotyczącą zgonów spowodowanych przez nowego wirusa. „Przygotuję pełną informację. My absolutnie niczego nie ukrywamy” – oświadczył.

Wcześniej media niezależne informowały, że w przypadku jednej z ofiar Covid-19 w akcie zgonu nie wskazano go jako przyczyny śmierci. Według dziennikarzy takie sytuacje mogą się powtarzać, ponieważ władze są zainteresowane tym, by statystyki przypadków śmiertelnych były jak najniższe.

Wieczorem ministerstwo zdrowia Białorusi potwierdziło śmierć czterech osób zakażonych koronawirusem. Podało również, że liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na Białorusi wzrosła do 304. „W szpitalach odbywają leczenie 254 zakażone osoby, 46 osób uznano za wyleczone” – poinformował w komunikacie resort zdrowia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts