Putin zaprzecza planom utworzenia superpaństwa

Zdjęcie ilustracyjne / By Kai Mörk, CC BY 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6475867

  

Prezydent Władimir Putin nie proponował prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence zjednoczenia Rosji i Białorusi – oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej informację o propozycji zjednoczenia obu państw podała agencja Bloomberg.

„Nie. To nie było tak. Rozmowa dotyczyła pogłębienia integracji w ramach państwa związkowego” – powiedział w środę Pieskow, cytowany przez RIA Nowosti.

Wcześniej agencja Bloomberg opublikowała tekst, w którym, powołując się na dwa źródła na Kremlu, twierdzi, iż Putin naciskał na Łukaszenkę, by „ożywić” plan utworzenia superpaństwa pomiędzy dwoma krajami.

Był to, według autorów tekstu, „plan A”, który miał zapewnić Putinowi legalny scenariusz przedłużenia swoich rządów. Wobec braku możliwości ponownego kandydowania, wynikającego z rosyjskiej konstytucji, mógłby on stanąć na czele nowego państwa.

Bloomberg twierdzi, że w związku z odmową Łukaszenki Putin sięgnął po „plan B”, czyli przekształcenia wewnętrzne w Rosji poprzez dymisję rządu i zmiany w rosyjskiej konstytucji.

Obecny kryzys we wzajemnych relacjach, przejawiający się m.in. w sporze o ceny ropy i warunki jej dostaw dla Białorusi, to, według Bloomberga, koszt, jaki Łukaszenka płaci za odmowę głębszej integracji.

W grudniu ubiegłego roku Mińsk i Moskwa miały podpisać program tzw. pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego, jednak nie doszło do tego. Rosja naciskała na ten plan od grudnia 2018 r., warunkując dalsze wsparcie gospodarcze dla sojusznika, realizacją postanowień umowy o państwie związkowym Białorusi i Rosji.

Program pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego przewiduje m.in. podpisanie 31 map drogowych, dotyczących ujednolicenia norm w różnych sektorach obu państw.

Z wypowiedzi byłego premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa wynika, że 31. mapa jest poświęcona dalszym etapom zacieśniania sojuszu, w tym utworzeniu wspólnych instytucji ponadnarodowych. Przedstawiciele władz w Mińsku zapewniali, że program integracji nie dotyczy tworzenia takich wspólnych instytucji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Bezpieczna sala zabaw dla upośledzonych dzieci

/ https://uml.lodz.pl/

  

Nową tzw. salę polisensoryczną dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi utworzono w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sierakowskiego. Sala podczas pandemii spełnia rolę bezpiecznego placu zabaw, ponieważ podopieczni DPS nie mogą praktycznie wychodzić na zewnątrz - poinformowały służby prasowe łódzkiego magistratu.

W Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie przy ul. Sierakowskiego w Łodzi utworzono nową salę zabaw, tzw. salę polisensoryczną.

Będzie to nie tylko miejsce odpoczynku, ale też i rehabilitacji - zapewnili urzędnicy.

Sala, podczas pandemii, pełnić będzie również funkcję bezpiecznego placu zabaw, ponieważ dzieci i młodzież praktycznie nie wychodzą na zewnątrz.

Pracownicy DPS na salę polisensoryczną wykorzystali starą, nieużywaną pralnię, którą wyremontowano. Koszt modernizacji to ponad 100 tysięcy złotych.

W nowym miejscu zabaw i rehabilitacji dzieci mogą korzystać m.in. z łóżka wodnego i podświetlanego słupa wodnego, lustrzanej kuli, materaców i puf oraz piłki z kolorowymi kulkami wewnątrz - poinformowała Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.

Podczas pandemii sala wykorzystywana będzie w sposób ograniczony. Wykorzystane będą tylko urządzenia, które można zdezynfekować po użyciu, a w sali przebywać może tylko jedno dziecko z opiekunem mającym jednorazowe rękawiczki i maseczkę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts