Inicjatywa Polski zabolała Putina. Kreml szykuje kontratak ws. polityki historycznej

Zdjęcie ilustracyjne / kadr z filmu "Unconquered"

  

Polska inicjatywa, której efektem była rezolucja PE mówiąca o odpowiedzialności ZSRR za wybuch II wojny światowej, a także reperkusje wypowiedzi Władimira Putina, który oskarżył Polaków o współdziałanie w eksterminacji Żydów sprawiły, że Kreml zmienia taktykę. Przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji Wiaczesław Wołodin zaproponował dziś utworzenie instytutu obrony pamięci historycznej. Wołodin mówił o tym na spotkaniu z szefową parlamentu Serbii.

Pod koniec grudnia ub.r. Władimir Putin podczas szczytu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej stwierdził, że Polska przyczyniła się do rozbioru Czechosłowacji, a wybuch II wojny światowej to w dużym stopniu skutek działania naszych ówczesnych władz, a jakby tego było mało, to właśnie Polacy wspierali nazistów ws. eksterminacji Żydów.

Tezy wygłoszone przez rosyjskiego przywódcę były na tyle kłamliwe i szokujące, że nie zdołał on dotrzeć z antypolską narracją nawet do tych, którzy zwykle patrzą przez palce na jego poczynania. Politycy i media w wielu krajach Europy, a także USA komentowały propagandową zagrywkę Putina, obnażając jej fałsz i manipulacje. 

Polska wygrała tą historyczną potyczkę, a więc Kreml postanowił wyjść z kontratakiem. Na posiedzeniu komisji współpracy Dumy i serbskiego Zgromadzenia Narodowego Wołodin powiedział, że "obywatele Związku Radzieckiego, naród rosyjski i naród serbski, poniosły ogromne straty w krwawej wojnie".

Uwzględniając to - ocenił - słuszne byłoby "stworzenie instytutu obrony pamięci historycznej". Struktura taka mogłaby - zdaniem Wołodina - powstać w ramach współpracy międzyparlamentarnej i przy udziale ekspertów.

"Widzimy, że w wielu krajach Europy pojawiają się analogiczne struktury, które próbują wziąć na siebie odpowiedzialność, by opowiadać o tych czasach"

- zauważył przewodniczący Dumy.

Wyraził pogląd, że "ich oceny tamtych czasów i oceny roli żołnierzy radzieckich rozmijają się z rzeczywistością". Wołodin wskazał w tym kontekście na Polskę mówiąc, iż była ona inicjatorką rezolucji Parlamentu Europejskiego mówiącej o odpowiedzialności ZSRR za wybuch II wojny światowej. Wymienił także Ukrainę.

Zaapelował następnie, by "połączyć zdrowe siły w Europie, aby nie pisano historii na nowo" i zapewnił, że Rosja chce "tylko jednego - aby zwyciężyła prawda".

Wołodin powiedział również, że "pisanie historii na nowo" jest dla Rosji "większą zniewagą niż jakiekolwiek sankcje".

Jak przekazują rosyjskie agencje informacyjne Maja Gojković pozytywnie oceniła propozycję i obiecała, że poprze tę inicjatywę. "Niejednokrotnie padaliśmy ofiarą rewidowania historii" - powiedziała szefowa parlamentu Serbii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Specjalne wydanie "W punkt" - już w niedzielę!

zdjęcie ilustracyjne, / Telewizja Republika/printscreen

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na specjalne wydanie programu "W punkt". Kiedy wybory prezydenckie? Co wiemy już o chorobie Covid 19? Jak leczą ją Włosi? Które leki są najbardziej skuteczne? Czy ocieplenie spowolni epidemię? Katarzyna Gójska i jej goście spróbują odpowiedzieć na te pytania.

Gośćmi specjalnego wydania programu W Punkt będą:

  • Prof Przemysław Czarnek konstytucjonalista i poseł PiS 
  • Prof Grzegorz Gielerak dyr Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
  • Dr Tomasz Kutycki z polskiej misji medycznej w Lombardii.

"W punkt" godzina 9.06 w Telewizji Republika. Zapraszamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts