Piosenka i sztuka inspirowana Powstaniami Śląskimi - ogłoszono konkurs

Do 30 maja można nadsyłać piosenki na Ogólnopolski Konkurs na Współczesną Piosenkę Inspirowaną Powstaniami Śląskimi, a do końca marca – na sztukę teatralną. To inicjatywy śląskich instytucji kultury w związku z trwającymi obchodami stulecia Powstań Śląskich.

Powstańcy śląscy w okopach
eduseek.interklasa.pl

Organizowany pod hasłem "LARMO!" (śl. hałas) konkurs muzyczny jest skierowany jest do twórców muzyki z całej Polski. Laureat konkursu wyłoniony w trakcie Koncertu Finałowego w Teatrze Rozrywki otrzyma 10 tys. zł, możliwość nagrania teledysku oraz udział w nagraniu okolicznościowego albumu muzycznego. 

Konkurs LARMO! jest organizowany przez Teatr Rozrywki w Chorzowie w ramach programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich dofinansowanych z środków Województwa Śląskiego.

Otwarty konkurs na sztukę inspirowaną Powstaniami Śląskimi ogłosił z kolei w ubiegłym roku Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Zwycięzca również może liczyć na 10 tys. zł i prezentację swojego dzieła na katowickiej scenie w 2021 r. Prace można nadsyłać do końca marca. 

To niekoniecznie musi być rzecz historyczna, biograficzna. Chcemy, by autorzy spróbowali przyjrzeć się temu, jakie znaczenie powstania mają dzisiaj, co z nich zostało

– powiedział podczas ogłoszenia konkursu dramaturg Teatru Śląskiego Artur Pałyga, który zasiądzie w jury konkursu.

Powstania śląskie z lat 1919, 1929 i 1921 przesądziły o przyłączeniu do Polski w 1922 r. najcenniejszej gospodarczo części Śląska. To jedyne – obok wielkopolskiego – zakończone sukcesem polskie powstania. Ubiegły rok – kiedy przypadała setna rocznica pierwszego zrywu – Sejm RP ustanowił Rokiem Powstań Śląskich. 

 

 Źródło: PAP Life, niezalezna.pl

#"LARMO!" #konkurs #Powstania Śląskie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo