Piosenka i sztuka inspirowana Powstaniami Śląskimi - ogłoszono konkurs

Powstańcy śląscy w okopach / eduseek.interklasa.pl

  

Do 30 maja można nadsyłać piosenki na Ogólnopolski Konkurs na Współczesną Piosenkę Inspirowaną Powstaniami Śląskimi, a do końca marca – na sztukę teatralną. To inicjatywy śląskich instytucji kultury w związku z trwającymi obchodami stulecia Powstań Śląskich.

Organizowany pod hasłem "LARMO!" (śl. hałas) konkurs muzyczny jest skierowany jest do twórców muzyki z całej Polski. Laureat konkursu wyłoniony w trakcie Koncertu Finałowego w Teatrze Rozrywki otrzyma 10 tys. zł, możliwość nagrania teledysku oraz udział w nagraniu okolicznościowego albumu muzycznego. 

Konkurs LARMO! jest organizowany przez Teatr Rozrywki w Chorzowie w ramach programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich dofinansowanych z środków Województwa Śląskiego.

Otwarty konkurs na sztukę inspirowaną Powstaniami Śląskimi ogłosił z kolei w ubiegłym roku Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Zwycięzca również może liczyć na 10 tys. zł i prezentację swojego dzieła na katowickiej scenie w 2021 r. Prace można nadsyłać do końca marca. 

To niekoniecznie musi być rzecz historyczna, biograficzna. Chcemy, by autorzy spróbowali przyjrzeć się temu, jakie znaczenie powstania mają dzisiaj, co z nich zostało

– powiedział podczas ogłoszenia konkursu dramaturg Teatru Śląskiego Artur Pałyga, który zasiądzie w jury konkursu.

Powstania śląskie z lat 1919, 1929 i 1921 przesądziły o przyłączeniu do Polski w 1922 r. najcenniejszej gospodarczo części Śląska. To jedyne – obok wielkopolskiego – zakończone sukcesem polskie powstania. Ubiegły rok – kiedy przypadała setna rocznica pierwszego zrywu – Sejm RP ustanowił Rokiem Powstań Śląskich. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP Life, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Utrudnienia na S8. Samochód ciężarowy uderzył w przydrożne bariery

/ policja.gov.pl

  

Na drodze ekspresowej S8 w miejscowości Piotrków Trybunalski (woj. łódzkie) samochód ciężarowy zjechał z jezdni i uderzył w bariery; zablokowany prawy pas jezdni w kierunku Warszawy - poinformował we wtorek dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA.

Utrudnienia na S8 dotyczą odcinka Piotrków Trybunalski Północ-Piotrków Trybunalski Wschód, w miejscowości Piotrków Trybunalski km 328+750 (woj. łódzkie).

Samochód ciężarowy zjechał z jezdni i uderzył w bariery, brak osób rannych

- czytamy w informacji dyżurnego Punktu Informacji Drogowej GDDKiA.

Jak podał, prawy pas jezdni w kierunku Warszawy został zablokowany. Przewidywany czas utrudnienia to ok. 3 godz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts