Industrialne obrazy Rafała Malczewskiego

Karykatura Malczewskiego autorstwa Kazimierza Sichulskiego, 1923 r.

  

Obrazy Rafała Malczewskiego o tematyce industrialnej można oglądać do końca lutego w Galerii Sztuki Polskiej 1800–1945 Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Jak poinformowała we wtorek kierowniczka działu promocji placówki, Danuta Piękoś-Owczarek, w przestrzeni wystaw stałych umieszczono obrazy "Kamieniołom", "Niedziela", "Kondensatory w Chorzowie", a także "Pejzaż śląski". Ten ostatni, ukazujący połać eksploatowanej ziemi i zarysy obiektów przemysłowych na horyzoncie, stanowi istotne poszerzenie kolekcji sztuki dwudziestolecia międzywojennego Muzeum Śląskiego gromadzonej pod kątem ikonografii regionu. Został zakupiony do kolekcji w ubiegłym roku i po raz pierwszy jest prezentowany szerokiej publiczności.

Rafał Malczewski – malarz, pisarz, narciarz i taternik, syn Jacka – jest kojarzony głównie z dziełami o tematyce tatrzańskiej i zakopiańskiej, które w 1937 r. przyniosły mu Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury i złoty medal na Światowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu. Wsławił się jednak także cennymi, choć rzadko spotykanymi w polskiej kulturze tamtego czasu wizjami kolei, mostów, zapór rzecznych i rurociągów, a także kopalń i hut, hałd, kominów i biedaszybów. Jego prace olejne i akwarelowe pod nazwą "Czarny Śląsk" pod koniec maja 1935 r. były prezentowane w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie, w grudniu natomiast można je było oglądać w sali recepcyjnej gmachu Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Pejzaż industrialny powrócił w jego twórczości raz jeszcze, w 1938 r., za sprawą finansowanego przez rząd pobytu artysty w Centralnym Okręgu Przemysłowym. Przywiezionych stamtąd kilkadziesiąt obrazów pokazano w grudniu w Instytucie Propagandy Sztuki jako Reportaż z COP-u. Od początku ta część spuścizny autora wywoływała różne reakcje: upatrywano w niej znamion czarnowidztwa w konfrontacji człowiek – maszyna lub finansjera – proletariat, ale też przypisywano jej rolę wyobrażeń propagandowych, wyrażających ambicje wielkomocarstwowej II RP.

Współcześni krytycy wizje artystyczne Rafała Malczewskiego związane z polskim krajobrazem górniczo-fabrycznym przyrównują do włoskiego malarstwa metafizycznego tamtej doby, czy do dorobku niemieckiej Nowej Rzeczowości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ostrzeżenie dla kierowców

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/GDDKiA

  

Dziś rano GDDKiA ostrzega kierowców przed możliwymi utrudnieniami wynikającymi z padającego deszczu lub mżawki w ośmiu województwach. W Małopolsce należy spodziewać się śniegu.

Mżawka lub deszcz mogą padać na terenie województwa: pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego. W Małopolsce może to być też śnieg.

Instytucja w związku z tym apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w powyżej wymienionych rejonach.

GDDKiA podała ponadto, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne i obecnie pracują na nich cztery pojazdy do zimowego utrzymania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts