Trwa identyfikacja polskiego żołnierza z cmentarza w Normandii

Polski cmentarz w Normandii

  

Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pracują nad identyfikacją kolejnego polskiego żołnierza, który pochowany został na cmentarzu w Grainville-Langannerie. Jak wskazują, bardzo możliwe, że będzie drugim – po kpr. Ryszardzie Chaniewskim – żołnierzem 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, któremu przywrócona zostanie tożsamość.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w poniedziałek, że grób nieznanego polskiego żołnierza, znajdujący się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji, kryje szczątki kaprala Ryszarda Chaniewskiego z 1 Dywizji Pancernej. Jak podano, "badania zrealizowano w oparciu o dokumenty pozyskane z archiwum Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów, Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. Sikorskiego".

Badacze wytypowali też miejsce pochówku kolejnego żołnierza - najprawdopodobniej również z 1 Dywizji Pancernej. Oprócz ustaleń pracowników MKiDN w tym przypadku dla potwierdzenia tożsamości konieczne są badania genetyczne. Ostatni etap identyfikacji żołnierza prowadzą naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, działający w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT).

W badaniach prowadzonych za granicą wygląda to nieco inaczej niż w Polsce – w kraju pobieramy próbki, a następnie szukamy członków rodzin. W tym przypadku najpierw musieliśmy odnaleźć odpowiednio bliskich krewnych i uzyskać od nich materiał porównawczy. 

– powiedział kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM w Szczecinie i koordynator PBGOT dr hab. n. med. Andrzej Ossowski.

Genetyk zaznaczył, że cmentarz w Grainville-Langannerie jest bardzo dobrze utrzymany, dlatego odnalezienie pochówku nie przysporzyło problemów.

Wydobyliśmy na miejscu szczątki poległego, przeprowadziliśmy analizę antropologiczną i medyczno-sądową, zabezpieczyliśmy materiał do badań genetycznych i rozpoczęliśmy te badania. Była to osoba, która zginęła w wozie bojowym, na szczątkach widać bardzo duże obrażenia, są zniszczone, rozfragmentowane, częściowo zwęglone. Żołnierz, którego szukamy, rzeczywiście miał zginąć w wozie bojowym.

– powiedział Ossowski.

Na polskim cmentarzu wojskowym w Grainville-Langannerie, miedzy Caen a Falaise, spoczywa 696 żołnierzy. To głównie polegli z 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, która w sierpniu 1944 r. w bitwie o tzw. kocioł Falaise zwyciężyła z Niemcami, zacięcie broniącymi się na ostatnim okupowanym przez nich skrawku Normandii. Spoczywają tam także Polacy polegli we Francji w roku 1940, jak i lotnicy polskich dywizjonów brytyjskich sił lotniczych RAF, zestrzeleni nad okupowaną Francją.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów działa przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym od 2012 r. Badacze zidentyfikowali ponad 100 ofiar zbrodni reżimów totalitarnych, w tym żołnierzy podziemia niepodległościowego: Danutę Siedzikównę "Inkę", Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę" czy Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

Badania identyfikacyjne żołnierza mają potrwać kilka miesięcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Utrudnienia na S8. Samochód ciężarowy uderzył w przydrożne bariery

/ policja.gov.pl

  

Na drodze ekspresowej S8 w miejscowości Piotrków Trybunalski (woj. łódzkie) samochód ciężarowy zjechał z jezdni i uderzył w bariery; zablokowany prawy pas jezdni w kierunku Warszawy - poinformował we wtorek dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA.

Utrudnienia na S8 dotyczą odcinka Piotrków Trybunalski Północ-Piotrków Trybunalski Wschód, w miejscowości Piotrków Trybunalski km 328+750 (woj. łódzkie).

Samochód ciężarowy zjechał z jezdni i uderzył w bariery, brak osób rannych

- czytamy w informacji dyżurnego Punktu Informacji Drogowej GDDKiA.

Jak podał, prawy pas jezdni w kierunku Warszawy został zablokowany. Przewidywany czas utrudnienia to ok. 3 godz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts