Europosłowie PO skarżą się na Polskę. Jaki: „Przegraliście wybory, Polacy głosowali na PiS”

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

PO nie potrafi zaakceptować tego, że przegrała wybory, a Polacy głosowali na PiS w nadziei na reformy w wymiarze sprawiedliwości - w ten sposób europoseł Patryk Jaki (EKR) odpowiedział na apel polityków PO, by polski rząd wycofał się z konfrontacji z UE.

Europosłowie PO mówili dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, że znowu muszą się wstydzić za to, „że rząd łamie prawo”. To nawiązanie do zaplanowanej dziś wieczór kolejnej debaty w sprawie stanu praworządności w Polsce zorganizowanej w reakcji na wprowadzenie prawa dotyczącego dyscyplinowania sędziów.

- Ustawa była potrzebna dlatego, że sędziowie sądów rejonowych zaczęli kwestionować i przejmować uprawienia prezydenta, który pochodzi z wyborów powszechnych. Sędziowie nie są wybierani w wyborach. Gdybyśmy to zaakceptowali to oznaczałoby to, że akceptujemy zamach stanu na ustrój polskiego państwa

- powiedział Polskiej Agencji Prasowej były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS.

Rządzący podkreślają, że ustawa dotycząca sędziów jest konieczna, by zapobiec chaosowi w wymiarze sprawiedliwości po tym jak sędziowie przeciwni zmianom wprowadzanym przez PiS zaczęli kwestionować prawo do orzekania swoich kolegów wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Formalnie decyzję o powołaniu sędziego podejmuje prezydent.

Jaki zaznaczył, że wbrew temu co mówią eurodeputowani PO, nie bronią oni Polaków na forum UE, bo to Polacy zdecydowali, że rządzić będzie PiS, a nie Platforma. - My nie jesteśmy władzą, która pochodzi z Brukseli, tylko jesteśmy władzą, która ma legitymację z demokratycznych wyborów parlamentarnych. To po pierwsze, a po drugie - problemy w Europie wynikają z donoszenia i przedstawiania w sposób nieprawdziwy sytuacji w Polsce - ocenił polityk Solidarnej Polski.

Jak zaznaczył, ustawa sądowa nie zawiera żadnych rozwiązań, które nie byłyby znane w innych krajach. Zwrócił uwagę, że w każdym państwie sędziowie odpowiadają dyscyplinarnie. 

- Oni (opozycja) by chcieli, żeby polscy sędziowie nie ponosili żadnej odpowiedzialności, mimo tego że są to ludzie i często się mylą, a zdarzają się tacy, którzy popełniają przestępstwa pospolite. Oni udają, że tego nie widzą

- oświadczył Jaki.

Dzisiejsza debata jaką Parlament Europejski przeprowadzi na temat stanu praworządności w Polsce została zorganizowana na wniosek grupy Odnowić Europę. Poprzedni raz eurodeputowani debatowali na temat Polski w styczniu.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Specjalne wydanie "W punkt" - już w niedzielę!

zdjęcie ilustracyjne, / Telewizja Republika/printscreen

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na specjalne wydanie programu "W punkt". Kiedy wybory prezydenckie? Co wiemy już o chorobie Covid 19? Jak leczą ją Włosi? Które leki są najbardziej skuteczne? Czy ocieplenie spowolni epidemię? Katarzyna Gójska i jej goście spróbują odpowiedzieć na te pytania.

Gośćmi specjalnego wydania programu W Punkt będą:

  • Prof Przemysław Czarnek konstytucjonalista i poseł PiS 
  • Prof Grzegorz Gielerak dyr Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
  • Dr Tomasz Kutycki z polskiej misji medycznej w Lombardii.

"W punkt" godzina 9.06 w Telewizji Republika. Zapraszamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts