Była premier, obecnie europosłanka Ewa Kopacz podkreślała podczas konferencji prasowej, że w czasie poprzednich rządów nie było w PE debat o naruszanie standardów praworządności w Polsce.

Na Twitterze zamieściła płomienny post, w którym starała się wyjaśnić, że planowana debata ws. praworządności nie jest skierowana przeciwko Polsce, ale przeciwko Prawu i Sprawiedliwości.

„Ta debata jest o tym jak dziś rządzący, czyli przedstawiciele PiS, lekceważą prawo europejskie i jak mylą praworządność z rządami Prawa i Sprawiedliwości.”

- napisała była premier, zamieszczając wspólne zdjęcie posłów KO, którzy apelowali dziś w Strasburgu, by rząd PiS wycofał się z konfrontacji z UE.

Rządzący wskazują, że ustawa dotycząca sędziów jest konieczna, by zapobiec chaosowi w wymiarze sprawiedliwości po tym, jak sędziowie krytycznie nastawieni do zmian wprowadzanych przez PiS zaczęli kwestionować prawo do orzekania swoich kolegów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Politycy PiS oskarżają opozycję o to, że to jej przedstawiciele prowokują debaty na temat Polski w PE.