Specjalne psy będą służyły w aresztach

Służba Więzienna wybrała kolejne sześć psów specjalnych, które po przejściu szkoleń będą służyły w aresztach i zakładach karnych - poinformowała rzeczniczka dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com /Creative Commons CC0/adamkontor

Sześć psów specjalnych wybrano na prezentacji, która odbyła się we wtorek w Areszcie Śledczym w Warszawie Białołęce. Czworonogi będą pełniły służbę w aresztach i zakładach karnych m.in. w okręgu warszawskim. Zanim trafią do służby, przejdą specjalne szkolenie. W Służbie Więziennej pracują teraz 103 psy specjalne i 30 psów patrolowo-obronnych.

Jak zaznaczyła rzeczniczka dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska, psy służbowe i specjalne wykorzystywane w Służbie Więziennej przechodzą specjalistyczne szkolenia i odbywają służbę razem z opiekunami.

"Obecnie zwierzęta szkolone są w Ośrodku Szkolenia Przewodników i Psów Służbowych w Czarnem. Psy są traktowane jak pełnoprawni funkcjonariusze, a ich zadania są niezwykle zróżnicowane: od patrolowania terenu po wykrywanie zagrożeń"

- powiedziała Krakowska.

W roku odbywają się cztery kursy: dwa dla przewodników z psami patrolowo-obronnymi i dwa dla przewodników z psami specjalnymi do wyszukiwania narkotyków. Rocznie jest szkolonych 30-35 kolejnych psów. Każde szkolenie kończy się egzaminem.

"Każdego roku organizowane są dwa nabory – w lutym i w sierpniu. Pies musi być zdrowy, szczepiony, w wieku do dwóch lat, musi posiadać zdjęcie rentgenowskie z opisem stawów łokciowych i biodrowych" - poinformowała Krakowska.

Psy specjalne i patrolowo-obronne przechodzą również test na reagowanie na różne elementy środowiska, m.in. na działanie z grupą ludzi i pojedynczymi osobami, a także na działania w pomieszczeniach o różnym natężeniu światła. Psy specjalne dodatkowo są szkolone z aportowania i wyszukiwania aportu w terenie otwartym i w pomieszczeniach. Natomiast psy służbowe są szkolone m.in. z pozorantem w terenie otwartym i pomieszczeniu. Bada się też ich reakcję na strzał.

Psy patrolowo-obronne pełnią głównie zadania patrolowe w jednostce penitencjarnej w dzień i w nocy. Służą również jako wzmocnienie w czasie otwierania jednostki lub cel nocą, w konwoju, a także są wykorzystywane w pościgach za uciekającymi aresztowanymi lub skazanymi. Mogą być także wykorzystywane do przeszukiwania terenu i poszukiwań ukrywających się osób.

Psy specjalne natomiast są wykorzystywane do wykrywania narkotyków, kontrolowania paczek adresowanych do osadzonych, korespondencji. Przeszukują także cele, sale widzeń, magazyny, szatnie, pojazdy, które wjeżdżają na teren jednostki. Służą też przy realizacji zadań innych służb mundurowych. Jak podała ppłk Krakowska, każdy pies specjalny ma imię na literę N.

Psy do służby w SW są kupowane od osób prywatnych lub hodowców, a każdy przed przyjęciem do służby musi przejść testy kwalifikacyjne.

"Przyjęte nie zostaną na pewno zwierzęta, które są bojaźliwe - chowają się przed atakującym napastnikiem albo uciekają na odgłos strzału. Dyskwalifikuje je także brak zapału do ścigania i łapania poruszających się przedmiotów" - podkreśla Elżbieta Krakowska.

Jak dodaje, w służbie najchętniej wykorzystuje się owczarki niemieckie i owczarki belgijskie, które mogą być zarówno psami służbowymi (patrolowo-obronnymi), jak i specjalnymi. Podczas naboru przechodzą wiele testów. W nieznanym dla nich środowisku sprawdza się reakcje na nowe bodźce, m.in. głośne dźwięki, wystrzały. "Psy specjalne zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz muszą wykazać się umiejętnością tropienia swojej zabawki. Przede wszystkim pies, który ma wstąpić w szeregi Służby Więziennej, musi charakteryzować się zrównoważonym charakterem" - dodała rzeczniczka.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

#Służba Więzienna

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo