Kościół wyczekuje dokumentu papieża po synodzie amazońskim. Pojawiły się pierwsze „przecieki”

papież Franciszek / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Znaczna częsć Kościoła katolickiego czeka na treść papieskiej adhortacji "Querida Amazonia", podsumowującej Synod amazoński. Najwięcej emocji budzi kwestia celibatu i możliwości wyświęcania żonatych mężczyzn. Jak donosi amerykańska agencja Catholic News Service, w adhortacji nie będzie otwarcia papieża wobec propozycji święceń dla żonatych ani diakonatu kobiet. Treść papieskiego dokumentu zostanie ogłoszona w środę.

„Querida Amazonia” (Umiłowana Amazonia) – to tytuł oczekiwanej adhortacji, w której papież ma zająć ostateczne stanowisko wobec propozycji zgłoszonych na synodzie w Watykanie, jaki odbył się w październiku 2019 roku. Jedna z nich, przyjęta w głosowaniu na zakończenie obrad, dotyczyła wyświęcania żonatych diakonów na tych terenach amazońskich, gdzie brakuje kapłanów i to do tego stopnia, że nie ma kto odprawić niedzielnej mszy, a do niektórych miejsc ksiądz dociera raz w roku.

Apel ten wywołał mocne kontrowersje i podziały na synodzie, które pogłębiła jeszcze w styczniu książka kardynała Roberta Saraha, nawiązująca do tych obrad. Znalazła się w niej wypowiedź emerytowanego papieża Benedykta XVI, który sprzeciwił się wszelkim odstępstwom od reguły celibatu.

- Nie będzie żadnego przełomu

 - podkreślają watykaniści za amerykańską agencją katolicką, która twierdzi, że ujawnił to sam Franciszek w poniedziałek podczas spotkania z grupą biskupów z USA, składających wizytę w Watykanie. Według cytowanych źródeł papież miał powiedzieć, że ci, którzy skupili się na kwestii możliwości wyświęcania żonatych mężczyzn lub diakonatu kobiet będą zawiedzeni dokumentem.

Jeden z biskupów ze Stanów Zjednoczonych zaznaczył relacjonując spotkanie z Franciszkiem: „Powiedział, że tak naprawdę nie wierzy w możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, ale myśli o tym, co zrobić dla wszystkich osób pozbawionych Eucharystii”.

Ponadto, jak wynika z wypowiedzi biskupów, papież świadom jest tego, że media i opinia publiczna koncentrują się na tych dwóch kontrowersyjnych kwestiach; on sam zaś kieruje uwagę na wyzwania duszpasterskie, społeczne i ekologiczne, dotyczące regionu amazońskiego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Utrudnienia na S8. Samochód ciężarowy uderzył w przydrożne bariery

/ policja.gov.pl

  

Na drodze ekspresowej S8 w miejscowości Piotrków Trybunalski (woj. łódzkie) samochód ciężarowy zjechał z jezdni i uderzył w bariery; zablokowany prawy pas jezdni w kierunku Warszawy - poinformował we wtorek dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA.

Utrudnienia na S8 dotyczą odcinka Piotrków Trybunalski Północ-Piotrków Trybunalski Wschód, w miejscowości Piotrków Trybunalski km 328+750 (woj. łódzkie).

Samochód ciężarowy zjechał z jezdni i uderzył w bariery, brak osób rannych

- czytamy w informacji dyżurnego Punktu Informacji Drogowej GDDKiA.

Jak podał, prawy pas jezdni w kierunku Warszawy został zablokowany. Przewidywany czas utrudnienia to ok. 3 godz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts