Najstarszy żyjący powstaniec z odznaczeniem prezydenta. "Płk. Kazimierz Klimczak jest wzorem patrioty"

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/@KancelariaSejmu

  

Pułkownik Kazimierz Klimczak jest wzorem patrioty, swoją postawą wywalczył wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków, które - mam nadzieję - będą cieszyły się tym, że żyją w wolnej ojczyźnie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z płk. Klimczakiem ps. Szron. Najstarszy żyjący powstaniec warszawski został odznaczony przez prezydenta Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Prezydent podkreślił w swoim wystąpieniu, że Kazimierz Klimczak, który 15 lutego obchodzi 106. urodziny, na własne oczy widział odzyskanie przez Polskę niepodległości, walczył zarówno w kampanii wrześniowej w 1939 r., jak i podczas Powstania Warszawskiego.

"Jest pan pułkownik wspaniałym wzorem patrioty, jest pan pułkownik wspaniałym wzorem żołnierza, wspaniałym wzorem człowieka, ojca rodziny, tego wszystkiego, co pozwala powiedzieć na jesieni życia, że człowiek miał życie piękne"

- powiedział prezydent.

"Jak sam pan powiedział - nie walczył dla siebie, walczył dla przyszłych pokoleń i kiedy popatrzymy na naszą historię i na to, że dla pana pułkownika dopiero, dla nas aż, od 30 lat Polska jest prawdziwie wolna, suwerenna, niepodległa, to rzeczywiście te słowa pana pułkownika mają w sobie głęboką prawdę - on rzeczywiście swoją postawą, swoją walką, swoim cierpieniem, swoją niezłomnością wywalczył tę wolną Polskę dla nas, dla was, dla kolejnych pokoleń Polaków, które, mam nadzieję, będą cieszył się tym, że dzięki bohaterstwu swoich dziadków, pradziadków, ojców, żyją dzisiaj w wolnej ojczyźnie"

- dodał.

Płk Kazimierz Klimczak ps. Szron był uczestnikiem kampanii wrześniowej, żołnierzem Armii Krajowej, jest również najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego. 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zwracając się do uczestniczącej także w spotkaniu młodzieży, wyraziła zadowolenie z faktu, że mogą się oni spotkać z "żywą legendą".

"Człowiekiem, który przelewał krew za wolność naszej ojczyzny. Człowiekiem, który w ciągu całego swojego życia, walcząc o Polskę, widział takich młodych ludzi jak wy - bijących się, ale i umierających"

- mówiła.

"Z pewnością to nieodparty ślad, jaki pozostaje w każdym człowieku, w panu pułkowniku również. To jest patrzenie na rozpacz, na ból, ale to jest także wielkie pragnienie odzyskania wolnej, suwerennej Polski i temu pan pułkownik poświęcił całe życie"

- dodała marszałek Sejmu.

Prezydent Duda dziękował płk. Klimczakowi za jego "piękne życie, niezwykłą postawę żołnierską i obywatelską".

"Za to, że cały czas, przez te wszystkie lata - mimo podeszłego wieku - jest pan dla młodzieży, spotyka się pan z młodymi ludźmi, chce pan z nimi rozmawiać, chce pan dawać świadectwo o tej niezwykłej tradycji i o tych wielkich wartościach, którym służył polski żołnierz - Bóg, honor i ojczyzna"

- mówił prezydent.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...


Holandia: Chiny sprzedały wadliwe maseczki

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Władze Holandii kupiły w Chinach 1,3 miliona maseczek chirurgicznych. Okazało się, że nie chronią przed wirusem.

Holandia zamówiła w Chinach miliony maseczek chirurgicznych dla personelu szpitali, z których pierwsza dostawa -1,3 miliona sztuk – dotarła do tego państwa 21 marca. Od razu rozpoczęto ich dystrybucję do szpitali i innych miejsc, gdzie mogą być potrzebne. 

Pojawił się jednak pewien istotny problem. Zgodnie z zamówieniem chińskie maseczki powinny spełniać normy ochrony FFP2. To środkowa z trzech europejskich norm, takie maseczki nie chronią do końca przed wirusem, ale zmniejszają szansę infekcji, a z racji niższej ceny stały się podstawowym wyposażeniem walczących z epidemią. Okazało się jednak, że te sprowadzone z Chin nie tylko przepuszczają więcej cząsteczek niż według normy powinny, ale także zostały źle uszyte, przez co nie przylegają ściśle do twarzy. Po otrzymaniu informacji o tym problemie ministerstwo przeprowadziło własne testy, które ją potwierdziły. 

Kiedy tylko dostarczono je do naszego szpitala od razu odrzuciliśmy te maseczki. Jeżeli te maseczki nie przylegają ściśle, cząsteczki wirusa mogą po prostu ją ominąć. Nie używamy ich, to niebezpieczne

 - powiedział holenderskim mediom anonimowo jeden z lekarzy. 

W związku z otrzymaniem informacji o tym, że chińskie maseczki nie spełniają norm bezpieczeństwa holenderskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło wstrzymać dystrybucję tych maseczek. Szpitale zostały natomiast poproszone o to, aby oddać te już otrzymane. Łącznie chodzi o ok. 600 tysięcy sztuk. Ministerstwo obiecało również, że przyszłe dostawy z Chin będą bardzo dokładnie sprawdzane zanim trafią w ręce lekarzy i pielęgniarek.

To nie jest niestety jedyny podobny przypadek. Władze Hiszpanii niedawno wycofały z użycia szybkie testy pozwalające zdiagnozować infekcję koronawirusem w kilka minut. Okazało się bowiem, że mają dokładność na poziomie 30%, co czyni je całkowicie bezużytecznymi w diagnostyce. Rząd Chin twierdzi, że hiszpańska firma z której pośrednictwa korzystały władze kupiła je w firmie, która nie miała licencji na produkcję medyczną, sami Hiszpanie wskazują jednak, że według oficjalnej dokumentacji ich produkty spełniały normy unijne.

Bardzo podobna sytuacja miała miejsce wcześniej w Czechach, gdzie także wycofano chińskie testy z powodu małej dokładności. W piątek do grona oszukanych klientów dołączyła także Turcja – tamtejsze ministerstwo zdrowia ujawniło, że wysłane przez chińską firmę testy nie spełniają norm dokładności. Na szczęście była to partia próbna i teraz Ankara zamówi nowe testy w innej firmie.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Business Insider, Al-Jazeera
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts