Z OSTATNIEJ CHWILI

NATO: każdy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się z reakcją • • •

Jedyna dwujęzyczna polska szkoła w Kanadzie do zamknięcia. Poseł Płażyński organizuje wsparcie

Polska Katolicka Szkoła im. Św. Bazylego w Edmonton w Kanadzie ma zostać zlikwidowana, a jej uczniowie przeniesieni do trzech różnych placówek. Miejscowa Polonia protestuje przeciwko takiemu rozwiązaniu, gdyż wiąże się ono z utratą wyjątkowego programu nauczania, z naciskiem na polską historię, język i wiarę. W sprawę zaangażował się poseł Kacper Płażyński, prosząc o wspólne wsparcie lokalnej polskiej społeczności.

Budynek polskiej szkoły w Edmonton
twitter.com / @EdmCathSchools

Władze kanadyjskiego Edmonton planują zlikwidować polską szkołę katolicką Edmonton Catholic Schools. Gorąco zachęcam do wsparcia lokalnej polskiej społeczności i wysyłanie w tej sprawie listów do Rady Miasta Edmonton. Im większy nacisk, tym większa szansa na zmianę stanowiska!

- napisał na Twitterze gdański poseł PiS, Kacper Płażyński.

Do wiadomości dorzucił skany swojego listu, wysłanego do lokalnych władz Edmonton.

Płażyński pisze w nim, że placówka jest jedyną szkołą w Kanadzie oferującą kształcenie dwujęzykowe, także w języku polskim. Pośród standardowych przedmiotów, uczniowie uczą się także o Polsce, jej historii i religii. 

Poseł przypomina, że w Edmonton żyje niemal 70 tysięcy mieszkańców o polskich korzeniach. 

Założona ponad trzydzieści lat temu placówka została zgłoszona na liście do zamknięcia 17 grudnia. Propozycję zgłoszono ze względu na m.in. przewidywany spadek liczby chętnych do nauki i ogólnie niski poziom zainteresowania szkołą. Władze planują rozdzielić uczniów i programy do trzech innych szkół.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

#polska szkoła #polska szkoła w Kanadzie #katolicka szkoła #Polonia #Kanada #likwidacja szkoły #Kacper Płażyński

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo