Kard. Reinhard Marx rezygnuje z przewodnictwa Konferencji Episkopatu Niemiec. Tłumaczy to wiekiem

Kard. Reinhard Marx / By Degreezero - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77893580

  

Kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, zapowiedział, że nie będzie się ubiegał o reelekcję na tym urzędzie. Decyzję tłumaczy swoim wiekiem - obecnie kardynał ma 66 lat. Jednocześnie podkreślił, że wciąż będzie kontynuował prace związane z tzw. Drogą Synodalną.

Podczas zgromadzenia Konferencji Episkopatu Niemiec, które odbędzie się od 2 do 5 marca 2020 r. w Moguncji, zaplanowany jest wybór przewodniczącego episkopatu na sześcioletnią kadencję. Stojący obecnie na czele niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx wystosował w związku ze zgromadzeniem list, w którym poinformował, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję na fotelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec.

List przekazało dzisiaj biuro prasowe episkopatu.

Kardynał Marx wskazywał na potrzebę pokoleniowej zmiany i podkreślał, że on pod koniec drugiej kadencji miałby już 72 lata. 66-letni obecnie hierarcha został wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec w 2014 r., zastępując na tym stanowisku abp. Jensa Zollitscha. Od 2008 r. Reinhard Marx jest również arcybiskupem monachijsko-fryzyngijskim. W swoim dzisiejszym oświadczeniu duchowny zaznaczył również, że chciałby się w najbliższych latach poświęcić w większym stopniu sprawom archidiecezji.

Jednocześnie, w liście kard. Marx podkreślił, że nadal angażować będzie się w prace episkopatu, ze szczególnym uwzględnieniem Drogi Synodalnej, która rozpoczęła się w 2020 r. i ma potrwać dwa lata.

Droga Synodalna, które kard. Reinhard Marx jest jednym z największych apologetów, zakłada pogłębioną dyskusję nad istotnymi zmianami w Kościele w Niemczech. Droga Synodalna ma poruszyć m.in. zagadnienia podziału władzy w Kościele, możliwości kapłaństwa kobiet, sensowności celibatu i możliwości zmian w katolickiej etyce seksualnej.

We wrześniu 2019 r. kard. Marx na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przyznał, że dla niego "debata na temat kapłaństwa kobiet nie jest zamknięta", a "kobiety powinny być bardziej włączone w prace Kościoła". Zaznaczył też, że niemieccy biskupi nie mogą sami zdecydować o zniesieniu celibatu, ale on sam może sobie wyobrazić, że "Synod Amazoński dopuści w pewnych okolicznościach i w niektórych regionach żonatych księży", co zresztą znalazło się w dokumencie posynodalnym. 

Jutro, 12 lutego, papież Franciszek ma ogłosić apostolską adhortację po synodzie amazońskim. Według nieoficjalnych doniesień, w dokumencie Ojciec Święty podtrzyma stanowisko duchownych zebranych na synodzie dotyczących celibatu. Papież ma rozumieć istotę celibatu, jednak jednocześnie podkreślać, że „nie wynika on z samej natury kapłaństwa”, a duchownymi mogliby zostawać mężczyźni, którzy pozostają w "stałej rodzinie" - wynika z informacji agencji Corrispondenza Romana.

W październiku 2019 r. fryburski miesięcznik „Herder Korrespondenz” spekulował, że kard. Marx miałby - w związku z planowaną reformą Kurii Rzymskiej - objąć funkcję Kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dbk.de, niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sztab Andrzeja Dudy w pełnej mobilizacji. W całej Polsce trwa zbiórka podpisów! ZDJĘCIA

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska; twitter.com

  

Kampania przed wyborami prezydenckimi w maju 2020 roku wystartowała pełną parą. Kandydaci ruszyli w teren, a sztaby wyborcze mobilizują się zbierając podpisy. Na spore poparcie Polaków może liczyć urzędujący prezydent Andrzej Duda. Nie brakuje chętnych, by udzielić mu poparcia!

Podpisy poparcia dla kandydatury Andrzeja Dudy zbierane są w całym kraju. Pokazują to wpisy w mediach społecznościowych, jakie pojawiają się już od rana. 

[polecam:https://niezalezna.pl/311362-niech-zyje-polska-pierwszy-spot-wyborczy-prezydenta-andrzeja-dudy-zobacz-wideo]

W Kędzierzynie-Koźlu wyniki zbiórki są imponujące - w niecałe trzy godziny zebrano 560 podpisów. Do zbiórki dołączył się też Wyszków, na Mazowszu. 

 W Krakowie podpisy pod kandydaturą Andrzeja Dudy zbierała osobiście była premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że najbliższe miesiące będą zarówno dla urzędującego prezydenta, jak i jego sztabu wyborczego, bardzo intensywne. Podkreśliła, że wspólnym celem jest doprowadzenie do zwycięstwa Dudy już w pierwszej turze wyborów.

- Pan prezydent będzie w kampanii bardzo aktywny

- powiedziała europosłanka.

Zbiórka podpisów ruszyła w całej Polsce - w dużych miejscowościach, jak i w tych odrobinę mniejszych. Jak 16-tysięczny Namysłów, na Opolszczyźnie. 

Warto podkreślić, że do akcji włączają się działacze wszystkich ugrupowań Zjednoczonej Prawicy. W Tarnowie, Nowym Sączu czy Nowym Targu podpisy zbierali członkowie Porozumienia. Partia Jarosława Gowina udzieliła bezwarunkowego poparcia prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja, kontrkandydatami Andrzeja Dudy będą: wicemarszałek Sejmu, posłanka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Robert Biedroń (Wiosna), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz kandydat niezależny, dziennikarz Szymon Hołownia. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts