- Mam dwie prośby. Na początku proszę o modlitwę w intencji chorych, ich rodzin, personelu medycznego i wolontariuszy. Zachęcam do ofiarowani komunii świętej w intencji osób chorych

– podkreślił abp Gądecki w informacji przekazanej przez biuro prasowe KEP.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprosił także o to, aby towarzyszyć chorym na co dzień, żeby nie czuli się samotni i opuszczeni.

- Po drugie proszę też, byśmy w tym dniu szczególnie, chociaż nie tylko w tym dniu, odwiedzali osoby chore i potrzebujące pomocy. To nic innego jak wypełnienie uczynku miłosierdzia "chorych nawiedzać"

– wskazał abp Gądecki.

Nawiązał także do orędzia papieża Franciszka na XXVIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec Święty napisał m.in.:

"Słowa Jezusa: >>Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię<< wskazują na tajemniczy kierunek łaski, która objawia się ludziom prostym i daje wytchnienie utrudzonym i zmęczonym (…). Stąd wychodzi światło, które oświeca wasze chwile ciemności i nadzieja wobec waszego zniechęcenia (…). W Nim bowiem niepokoje i pytania, które rodzą się w tej waszej >>nocy<< ciała i ducha, znajdą siłę do ich pokonania. Tak, Chrystus nie dał nam recept, ale swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem uwalnia nas od ucisku zła".

Pełną treść papieskiego orędzia na Światowy Dzień Chorego można znaleźć na stronach Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Gądecki przypomniał też, że Światowy Dzień Chorego, obchodzony jest w dniu wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego. Ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich.

- Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym

– podkreślił.