Dziesiątki ofiar ataku dżihadystów w Nigerii. Odpowiada za niego afrykańska komórka Państwa Islamskiego

Co najmniej 30 osób cywilnych zginęło w Nigerii w ataku dżihadystów w pobliżu miasta Maiduguri, stolicy stanu Borno, na północnym wschodzie kraju. To region, gdzie działa Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP) - poinformowały w poniedziałek miejscowe władze.

twitter.com /@The_Jonathanian

Do ataku doszło w niedzielę wieczorem. Rzecznik rządu stanu Borno Ahmad Abdurrahman Bundi wyjaśnił, że dżihadyści atakowali samochody na trasie z Maiduguri do Damaturu. Zabili co najmniej 30 osób i spalili 18 pojazdów, porwali także kilka kobiet i kilkoro dzieci.

Rejon wokół Maiduguri niedawno został opanowany przez ISWAP, która oderwała się od organizacji Boko Haram w 2016 roku i stała się dominującą grupą dżihadystów na północy Nigerii.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich 10 lat bojownicy islamistyczni zamordowali ok. 30 tys. osób w północnej Nigerii. Tereny te są często areną działań dżihadystów, którzy przedostają się tam z Mali. Nieszczelne granice między Nigrem, Mali i Burkiną Faso powodują, że filie Al-Kaidy i Państwa Islamskiego zintensyfikowały w tym roku ataki na tamtejsze cele wojskowe i cywilne. W październiku 2019 roku organizacjom humanitarnym zakazano odwiedzania niektórych tamtejszych obszarów bez eskorty wojskowej.

Terrorystyczna działalność Boko Haram od 10 lat wstrząsa Nigerią, która jest zamieszkana przez 180 mln ludzi, co czyni ją najbardziej zaludnionym krajem Afryki.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ISWAP #Boko Haram #terroryści #dżihad #atak dżihadystów #islamiści #Państwo Islamskie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo