Bp Szkodoń wydał oświadczenie w związku z publikacją "Wyborczej"

Dziś w "Dużym Formacie" ukazał się reportaż dotyczący bp Jana Szkodonia. Autor opisywał relacje hierarchy z 15-letnią wówczas Moniką. Jeszcze w niedzielę, po zapowiedzi tekstu, bp Szkodoń wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że "przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą i godzą w moje dobre imię, którego zamierzam bronić". Zapewnił, że do czasu wyjaśnienia sprawy nie będzie podejmował żadnej pracy duszpasterskiej.

Bp Jan Szkodoń (z lewej)
By Piotr Drabik from Poland - Bp Jan Szkodoń, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31813917

Oświadczenie bp. Szkodonia zamieszczone wieczorem w niedzielę na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej ma związek z publikacją, którą zapowiedziała "Gazeta Wyborcza".

W poniedziałkowym "Dużym Formacie" ukazał się reportaż Marcina Wójcika "Zły dotyk biskupa z Krakowa". Jego autor opisuje relacje hierarchy z 15-letnią wówczas Moniką. Według kobiety, biskup podczas spotkań miał ją molestować. Wszystko dziać miało się w Krakowie ponad 20 lat temu.

"W obliczu zapowiadanych doniesień medialnych na temat mojej osoby pragnę przekazać, że zostałem przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce poinformowany o wszczęciu wobec mnie postępowania, które jest przewidziane prawem kanonicznym, oraz że zostały podjęte czynności i decyzje wynikające z norm wewnątrzkościelnych dotyczących biskupa"

– napisał w zamieszczonym na stronach Archidiecezji Krakowskiej oświadczeniu biskup Szkodoń.

Zaznaczył, że ponieważ przedmiotem postępowań ma być w pierwszej kolejności ustalenie prawdy i nie może udzielać żadnych informacji w tej sprawie.

"Stanowczo oświadczam, że przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą, oraz że godzą w moje dobre imię, którego zamierzam bronić. Do czasu wyjaśnienia sprawy, nie będę podejmował żadnej pracy duszpasterskiej"

- zapewnił bp Szkodoń. "Proszę o modlitwę w intencji Kościoła oraz o szybkie poznanie pełnej prawdy" – zaapelował.

Rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski potwierdził wcześniej PAP, że biskup przebywa poza Archidiecezją Krakowską, a postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzi watykańska Kongregacja Nauki Wiary.

- Ufamy w pełni podjętej przez Kongregację procedurze i oczekujemy szybkiego poznania prawdy w duchu nauczania papieża Franciszka – mówił ks. Michalczewski.

72-letni bp Jan Szkodoń sakrę biskupią otrzymał 4 czerwca 1988 r. Jest biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej, autorem książek poświęconych rodzinie, kapłaństwu i życiu rodzinnemu. 

Bp Szkodoń przewodniczył Komisji Duszpastersko-Teologicznej "Pamięć i Troska", powołanej przez ówczesnego metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza w lutym 2006 r., by wypracować kryteria, według których należy oceniać postawy duchownych podejrzewanych o współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL. Komisja ta przygotowała "Memoriał w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989", który 25 sierpnia 2006 r. na Jasnej Górze został przyjęty jako dokument Episkopatu Polski. Opracowała też zasady, według których powinny być oceniane publikacje dotyczące m.in. lustracji.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Bp Jan Szkodoń #Archidiecezja Krakowska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo