Dworczyk pod wrażeniem sobotniej demonstracji. Ale zwolenników reformy sądów jest dużo więcej!

Michał Dworczyk / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk gościł dziś w porannej rozmowie redaktor Katarzyny Gójskiej w radiowej Jedynce. Odniósł się do sobotniej demonstracji przed Trybunałem Konstytucyjnym, która zrobiła wrażenie na obserwatorach z całego świata. - Te kilkadziesiąt tysięcy osób, które demonstrowało, to tak naprawdę kropla w morzu tych wszystkich, którzy widzą takie potrzeby - powiedział.

W sobotę przed Trybunałem Konstytucyjnym odbyła się demonstracja zwolenników reformy sądownictwa, organizowane przez Komitet Suwerenni przy wydatnym udziale Klubów Gazety Polskiej. Swoje przywiązanie do państwa prawa deklarowały tysiące osób. O demonstracji zwolenników reformy pisały media na całym świecie. 

- Te kilkadziesiąt tysięcy osób, które demonstrowało, to tak naprawdę kropla w morzu tych wszystkich, którzy widzą takie potrzeby. Polacy jednoznacznie chcą, żeby wymiar sprawiedliwości w Polsce był zreformowany. Rząd PiS od lat mówi, że taka reforma jest niezbędna, konsekwentnie ją wprowadzamy. Szkoda, że opozycja w sposób instrumentalny i cyniczny wykorzystuje to

- mówił Michał Dworczyk w rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską.

Szef Kancelarii Premiera nie ma wątpliwości, że nowelizacja, która wkrótce wejdzie w życie, jest potrzebna.

- Ustawa, która stabilizuje polski system prawny. W ramach tego zapętlenia i walki politycznej zdarzyło się, że grupa sędziów zaczęła kwestionować możliwość orzekania przez innych sędziów. Na to w państwie prawa nie może być zgody. Mam nadzieję, że ustawa będzie stosowana i będzie skutecznie działać

- powiedział. 

Politycy opozycji i media im sprzyjające w stosunku do nowelizacji ustawy o sądach używają często sformułowań "kagańcowa" czy "represyjna", twierdząc, że "narusza europejski porządek prawny". Michał Dworczyk absolutnie się z tym nie zgadza. 

- Określenie "kagańcowa" jest kłamliwe, bo ustawa nie odbiera możliwości wypowiadania się, a tworzy możliwość reagowania, gdy ktoś chce naruszać porządek prawny. Europejski porządek prawny? Pytanie, co się pod tym kryje, bo systemy prawne w każdym kraju Unii Europejskiej są inne. Każdy kraj, zgodnie z traktatem unijnym, sam reguluje porządek prawny

- skwitował.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef Amazona zignorował apele ws. książek nazisty. Głos zabiera Towarzystwo Jana Karskiego

Jeff Bezos - szef Amazona / pixabay.com/carlosftw/By Seattle City Council from Seattle - https://www.flickr.com/photos/seattlecitycouncil/39074799225/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68400532

  

Jeżeli Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, chętnie deklarujący przywiązanie do ideałów humanizmu, przeoczył, że jego Amazon zajmuje się handlem idei Juliusa Streichera, pozwalamy sobie zwrócić mu na to uwagę - podkreśla w oświadczeniu Towarzystwo Jana Karskiego. Streicher był jednym z organizatorów pogromu Żydów. Został skazany na śmierć za zbrodnie przeciw ludzkości i stracony w 1946 r.

Muzeum Auschwitz zaapelowało na Twitterze do szefa Amazona Jeffa Bezosa, by ze sklepu internetowego usunięto książki z nazistowską propagandą. Placówka wskazała, że wśród oferowanych tytułów są prace Juliusa Steichera, organizatora pogromów antyżydowskich.

"Nienawistna, zjadliwie antysemicka propaganda nazistowska jest dostępna w sprzedaży nie tylko w Internecie na @AmazonUK. Książki autorów jak Julius Streicher można znaleźć również na @amazon i @AmazonDE. Takie książki należy natychmiast usunąć"

– podało na Twitterze Muzeum.

W odpowiedzi na ten apel spółka Amazon podkreśliła, że jako sprzedawca książek jest świadoma historii związanej z ich cenzurą.

"Dlatego nie lekceważymy tej kwestii. Uważamy, że ważne jest zapewnienie dostępu do treści drukowanych także w przypadku książek, które mogą budzić zastrzeżenia"

- zaznacza Amazon.

Do tej sytuacji odniosło się w oświadczeniu Towarzystwo Jana Karskiego. Podkreślono w nim, że Julius Streicher był operatorem antysemickiej propagandy nienawiści Trzeciej Rzeszy i ulubieńcem Adolfa Hitlera. Za swoje zbrodnie został skazany przez międzynarodowy trybunał i powieszony w 1946 roku.

Jego "dorobek" jest klasycznym przykładem i dowodem na to, że sianie nienawiści prowadzi do zbrodni ludobójstwa. W takim też kontekście używany jest edukacyjnie na wielu uczelniach światowych, w tym przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych 

- zaznaczono w oświadczeniu.

Towarzystwo Jana Karskiego zaznacza, że "jeżeli Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, chętnie deklarujący przywiązanie do ideałów humanizmu, przeoczył, że jego Amazon zajmuje się handlem idei Juliusa Streichera, pozwalamy sobie zwrócić mu na to uwagę".

"Patron naszego Towarzystwa, Jan Karski miał do czynienia z propagandą streicherowską. Zwalczał ją i nią pogardzał. Gdyby dziś żył, przecierałby ze zdumienia oczy, że ktokolwiek i w jakikolwiek sposób może sprzyjać rozpowszechnianiu tej ludobójczej zarazy. Karski nie może tego zakomunikować osobiście. Czynimy to my"

- czytamy w oświadczeniu.

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski.

Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts