"Sabina" nad Polską! Odwołane loty, brak prądu, mnóstwo interwencji strażackich

Ponad tysiąc odbiorców energii elektrycznej w Wielkopolsce bez prądu, ponad 200 interwencji strażackich na Pomorzu, odwołane loty na lotniskach we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Gdańsku- to pierwsze efekty sztormu Ciara, zwanego również Sabiną, który zawitał do Polski. IMGW wydało komunikat ostrzegawczy obowiązujący na terenie niemal całego kraju.

IMGW / pixabay.com

Na lotniskach w Warszawie, Gdańsku i Krakowie odwołano część rejsów do miast zachodniej Europy - poinformował w niedzielę wieczorem wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. Poniżej przedstawiamy sytuację w poszczególnych województwach. 

Wielkopolskie

Około tysiąca odbiorców energii elektrycznej w regionie jest bez prądu wskutek silnego wiatru – podały w niedzielę wieczorem służby wojewody wielkopolskiego. Straż pożarna odnotowała dotąd kilkanaście interwencji. 

Jak poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, do ok. godz. 21. Państwowa Straż Pożarna interweniowała w związku z pogodą 14 razy, w jednym przypadku silny wiatr uszkodził dach. Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu, do tej pory nie ma osób poszkodowanych.

Zachodniopomorskie

235 razy interweniowali strażacy w województwie zachodniopomorskim w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru do godz. 20.30 – poinformował w niedzielę rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak. 135 z wezwań dotyczyło połamanych drzew. Najwięcej z nich strażacy usuwali z dróg w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim, gryfickim i gryfińskim. Wiatrołomy blokowały drogi m.in. między Kładnem a Śmiechowem, Dunowem a Golicami oraz Koszalinem a Mścicami. W blisko 20 gminach województwa są awaryjne wyłączenia prądu. 

Dolnośląskie

Z powody silnego wiatru w niedzielę wieczorem odwołano przyloty do Wrocławia samolotów z Frankfurtu, Monachium oraz Paryża. W poniedziałek nie odbędą się m.in. loty do Monachium i Frankfurtu i nie przylecą samoloty z Amsterdamu i Monachium.

O utrudnieniach związanych z pogodą poinformowano w komunikacie na oficjalnej stronie Portu Lotniczego Wrocław.

 

Komunikat IMGW

Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydał także dla województw: pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, a także dla północnych i centralnych powiatów w województwach dolnośląskim i podkarpackim oraz zachodnich powiatów w woj. warmińsko-mazurskim.

Ostrzeżenie drugiego stopnia może oznaczać wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w dużym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność i dostosowanie swoich planów do warunków pogodowych.

Alert obowiązuje do poniedziałku, do godz. 22.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#pogoda #Ciara #sztorm #Sabina #Niemcy #wiatr #interwencje strażaków #odwołane loty #Wrocław

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo