USA, Niemcy, Wielka Brytania, a nawet Tajwan. Na całym świecie piszą o sobotniej demonstracji

  

"Washington Post", "New York Times", Associated Press, liczne artykuły w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii, ale także na Tajwanie czy w Australii - w tych miejscach ukazały się informacje o sobotniej manifestacji Klubów Gazety Polskiej i Komitetu Suwerenni. Na wszystkich kontynentach pisano o Polakach, których tysiące wspierały reformę wymiaru sprawiedliwości. Cytowani są Adam Borowski i Andrzej Gwiazda.

Wśród zebranych przed Trybunałem Konstytucyjnym w stołecznej Warszawie pojawiały się opinie, że zmiany w prawie dotyczące sądownictwa są sprawą narodowej suwerenności

- informuje portal euronews.com, cytując także Adama Borowskiego. 

 

Plakaty Wojciecha Korkucia ze sloganem "Kasta basta" były popularnym rekwizytem podczas demonstracji przed Trybunałem Konstytucyjnym. Przed wystąpieniami śpiewano hymn, uczestnicy modlili się

- czytamy z kolei na engnews24h.com

Tu również zacytowano wypowiedź Adama Borowskiego, zachęcającego rząd: "ani kroku w tył". Podkreślono, że pomysł zrodził się wśród działaczy Klubów Gazety Polskiej. Podkreślono także obecność "wybitnych opozycjonistów z czasów komunizmu", jak Andrzeja Gwiazdy.

 

Na stronie Deutsche Welle (dw.com) także pojawiła się informacja o demonstracji, choć reformę sądownictwa nazwano kontrowersyjną.

PiS określiło swój 'remont' jako konieczny, aby pozbyć się skorumpowanych elementów systemu sądowniczego, lecz krytycy partii twierdzą, że reformy to próba założenia "kagańców" na sędziów

- piszą redaktorzy dw.com.

 

Ciekawy artykuł znajdujemy także w znanym amerykańskim dzienniku "Daily Independent". 

Na prorządowym zgromadzeniu mówcy opisywali nowe prawo jako niezbędne do oczyszczenia tego, co nazwali skorumpowaną "kastą", złożoną z sędziów pracujących od czasów ery komunistycznej

- czytamy w Daily Independent.

 

Agencja "Associated Press" również zaznacza obecność na manifestacji tysięcy Polaków wspierających rząd. W tekście przypomniano, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w 2015 i 2019 roku, wyraźnie zapowiadając reformy systemu sądownictwa.

Osoby zebrane przed Trybunałem Konstytucyjnym opisywały zmiany w systemie sądowniczym jako sprawę narodowej suwerenności. Wzywały rząd, by nie cofał się w swym sporze z Unią Europejską, która ostro krytykowała zmiany

- czytamy w artykule Associated Press.

Tekst z "AP" został zacytowany przez liderów amerykańskiej prasy - "Washington Post" i "New York Times". Relacje z demonstracji zamieściły także australijski portal "The West" (thewest.com.au), tajwański TaiwanNews.com.tw, Amerykański DailyHum.news, holenderskie NedInfo.nl i wiele innych portali z całego świata.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Antysemicki skandal na karnawale w belgijskim Aalst. Komitet Żydów Amerykańskich apeluje do KE

/ https://www.youtube.com/watch?v=oC1eLezT508

  

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) zwrócił się do Unii Europejskiej o przyjrzenie się wydarzeniom na karnawale w belgijskim Aalst, na którym zaprezentowano Żydów w karykaturalny sposób. Zdaniem przewodniczącego AJC Daniela Schwammenthala Komisja Europejska powinna wszcząć procedurę art. 7 traktatu, "ponieważ władze nie zrobiły nic, by zakazać antysemickich kostiumów".

Dzisiaj Komisja Europejska skrytykowała tegoroczny festiwal karnawałowy w belgijskim Aalst, zarzucając mu antysemityzm. Podobne oskarżenia oraz falę międzynarodowych protestów słynna zabawa wywołała również w zeszłym roku.

Komitet Żydów Amerykańskich zwrócił się również do Komisji Europejskiej o zbadanie, czy z tego powodu można wszcząć przeciwko Belgii procedurę na podstawie art. 7 unijnego traktatu, który dotyczy ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości UE.

„W tym haniebnym momencie wszyscy spoglądają na Belgię. Ponieważ władze flamandzkie i federalne odmówiły powstrzymania karykaturalnego okazywania antysemickiej nienawiści, a w niektórych przypadkach je poparły, Unia Europejska powinna natychmiast rozpocząć dochodzenie”

- przekazał w oświadczeniu przewodniczący AJC Daniel Schwammenthal, cytowany przez flamandzką telewizję VRT.

Dodał, że KE powinna wszcząć procedurę art. 7 traktatu, "ponieważ władze nie zrobiły nic, by zakazać antysemickich kostiumów".

"Jest to wyraźnie sprzeczne z podstawowymi wartościami europejskimi, które zostały uformowane na podstawie nauk wyciągniętych z Holokaustu i II wojny światowej"

- zaznaczył Schwammenthal.

Oburzenie wyraziło też amerykańskie Muzeum Holokaustu (US Holocaust Memorial Museum).

"24 tys. Żydów, którzy mieszkali w Belgii, zginęło podczas Holokaustu. Dziś w Europie rośnie nieludzki antysemityzm. Wydarzenia takie jak karnawał w Aalst, które promują antysemityzm i mogą zachęcać do przemocy, muszą być potępione przez wszystkie grupy społeczne"

- napisało muzeum na Twitterze.

Rok temu festiwal został skrytykowany za karykaturalne figury ortodoksyjnych Żydów, umieszczone na workach pieniędzy. W tym roku krytykę wywołało pojawienie się na paradzie mężczyzn w chasydzkich futrzanych czapach i w kostiumach mrówek z napisami "narzekająca mrówka" (de klaugmier), co w języku niderlandzkim brzmi podobnie jak "Ściana Płaczu" (de Klaagmuur), znajdujące się w Jerozolimie najświętsze miejsce judaizmu.

Na karnawale pojawiły się też osoby przebrane w mundury Gestapo z czasów II wojny światowej.

Karnawał w Aalst jest jednym z najsłynniejszych tego typu wydarzeń w Europie, uznawanym za święto humoru i satyry. Podczas trzydniowego festiwalu, którego korzenie sięgają średniowiecza, wyśmiewani są politycy, przywódcy religijni oraz bogaci i sławni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts